Express-Miejski.pl

Cmentarz pod zarządem ZGK

Cmentarz w Ząbkowicach

Cmentarz w Ząbkowicach fot.: armal

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Z dniem 30 marca zmienił się zarządca cmentarza w Ząbkowicach Śląskich. Zaciekawił nas fakt, że przejęcie zostało przekazane przez gminę bez przetargu. Burmistrz zdecydował o przekazaniu zarządzania cmentarzem spółce komunalnej.

Rozmawialiśmy z osobami z zakładów pogrzebowych, których siedziby znajdują się w Ząbkowicach Śląskich. Credo i Arka są zgodne co do słuszności tego posunięcia. Głównie ze względu na to, że wcześniejszy zarządca cmentarza również świadczy usługi pogrzebowe i jest dla nich konkurencją. Mowa tu o przedsiębiorstwie państwa Ciepierskich. W związku z tym, że zakład ten miał pod opieką cmentarz, pozwalało mu to na rozwój swojej działalności.

Pozostałe firmy zaznaczyły, że nie miały jakichkolwiek zastrzeżeń co do utrzymania czystości i porządku na cmentarzu przez okres, w którym ich konkurent był zarządcą. „Cmentarz był zadbany i co do tego faktu nie mam zastrzeżeń. Ale niemniej jednak cieszymy się, że to właśnie ZGK przejmie cmentarz" - odpowiada przedstawicielka usług pogrzebowych Credo. „Nie mieliśmy problemów z firmą pani Ciepierskiej, a jeśli chodzi o czystość, to proponuję zapytać się o to osoby, które mają pochowanych bliskich na tym cmentarzu" - mówi przedstawicielka firmy Arka.

Zapytaliśmy o zdanie spotkane na cmentarzu osoby.

Jestem zadowolona z utrzymania cmentarza. Do tej pory Pani Elżbieta należycie wykonywała swoją pracę. Cmentarz jest zadbany, w czasie zimy był odśnieżany systematycznie, podczas ceremonii pogrzebowych wszystko wykonywane było na najwyższym poziomie, a reszta zakładów pogrzebowych nie są konkurencją dla Ciepierskich" - tłumaczy Pani Angelika.

Wiadomo, zawsze znajdzie się ktoś, komu nie można dogodzić. Jest bardzo ciężko utrzymać w porządku tak wielki obszar, który jest dostępny dla każdego! Ale nie spotkałem się, żeby miały miejsce jakieś karygodne zaniedbania ze strony poprzedniego zarządcy." - mówi pan Stanisław.

Może jak ZGK przejmie cmentarz, to będzie lepiej.. Na pewno nie będzie już monopolu w tej branży, bo każdy będzie miał równe szanse rozwoju. Z tym, że z takimi pracownikami, jakich zatrudniły na cmentarzu firmy Credo i Arka, to nie ma mowy o żadnym rozwoju.. dużo razy byłem świadkiem jak klęli jak szewc, przychodzili pijani i wrzeszczeli w miejscu, w którym należy się trochę szacunku zmarłym . Moim zdaniem dziwny jest jedynie fakt, że nie było przetargu. Wydaje mi się, że inne firmy, jak już tak bardzo by chciały, mogłyby też kandydować na zarządcę, z tym, że jak by wygrała inna firma pogrzebowa, a nie pani Ciepierskiej, to już ów wygrana firma nie mówiłaby o równości przedsiębiorstw. To jest jednak rynek, każdy walczy o swoje. Trzeba to zrozumieć" - dodaje pan Piotr.

Spotkaliśmy się również z byłym zarządcą cmentarza, czyli z Elżbietą Ciepierską, która tak komentuje całą sytuację: „Od dawna staraliśmy się o przedłużenie możliwości zarządzania cmentarzem. Zainwestowaliśmy w to wiele pracy i wysiłku. Zapewniano nas, że wszystko jest na najlepszej drodze do przedłużenia tego okresu. Niestety, dopiero 22 marca dowiedziałam się, że z dniem 30marca cmentarz przejął ZGK. Pan Kotowicz po cichu załatwił sprawę oddając cmentarz w inne ręce. Bez przetargu, bez jakiejkolwiek wiadomości."

Podczas rozmowy z panem Tomczakiem - prezesem ZGK dowiedzieliśmy się, że „my (ZGK, przyp. redakcji) w żaden sposób nie staraliśmy się o cmentarz. Podczas jednej z rozmów z panem Burmistrzem, ok. 3 tygodnie temu, to właśnie on zaproponował nam przejęcie cmentarza. Pan Kotowicz wystąpił do nas z taką propozycją, jako przedstawiciel właściciela, jakim jest Gmina. Ja po zapoznaniu się ze specyfiką takiej pracy zgodziłem się na to. Uznałem, że nasza spółka podoła takiemu wyzwaniu (...) Na dzień dzisiejszy nie zamierzamy przyjmować dodatkowych osób do pracy, nasi pracownicy zostali oddelegowani na służbę na cmentarzu.(...) Zamierzamy przede wszystkim zadbać o estetykę cmentarza, o jego wygląd. Chcemy zająć się ogrodzeniem, pomalować je i zająć się lampami. Głównie lampą koło kaplicy cmentarnej."

Elżbieta Ciepierska planowała budowę prosektorium przy cmentarzu. W tym celu wykupiła na własność pobliską działkę. Niestety mimo wszelkich starań nie uzyskała zgody na odrolnienie tej działki. W związku z tym nie ma prawa zacząć tam jakiejkolwiek budowy. Na pytanie czy ZGK miałoby w planach podobne działanie, usłyszeliśmy: „to, że Pani Ciepierska przestała być zarządcą cmentarza nie oznacza, że nie może wybudować tego prosektorium. Wydaje mi się, że byłoby to naprawdę dobre posunięcie dla wszystkich. Ale jeśli chodzi o naszą spółkę, to nie zastanawialiśmy się nad tym. Nie mówimy tak i nie mówimy nie. Czas pokaże co będzie."- mówi pan Tomczak

Skąd taka decyzja Burmistrza? Na blogu Krzysztofa Kotowicza czytamy: „dla uporządkowania sposobu jego utrzymania i dla uzyskania przejrzystości w zakresie finansów związanych z użytkowaniem cmentarza jego administrowaniem zajmować się będzie spółka komunalna".

Współpraca pana Burmistrza, Elżbiety Ciepierskiej i ZGK rzadko układała się pomyślnie. Kilka lat wcześniej ZGK zabrał z cmentarza kontenery na śmieci z cmentarza w kilka dni przed wszystkimi świętymi, czyli w okresie, w którym są one akurat tam najbardziej potrzebne. „To nie była w żadnym wypadku sprawa mająca zaszkodzić pani Ciepierskiej" - komentuje prezes Tomczak. „Po prostu spółce nie opłacało się trzymanie kontenerów na terenie cmentarza, ponieważ pani Elżbieta zakupiła specjalny samochód do wywozu śmieci i jej pracownicy wywozili je do Kamieńca na swój koszt. A do nas dzwoniła bardzo rzadko, żebyśmy to my opróżniali zapełnione śmietniki. Wiadomo, że opłacało jej się to bardziej, ale my ponosiliśmy straty i w związku z tym zabraliśmy kontenery, które są własnością spółki. Mieliśmy do tego pełne prawo, a w związku z tym, że ja nie chcę być oskarżony o działanie na niekorzyść ZGK podjąłem decyzję, żeby przenieść je w inne miejsce, gdzie będą one na siebie zarabiać". Nieco inną wersję podaje pani Ciepierska: „ZGK zabrał kilka lat wstecz przed Wszystkimi Świętymi kontenery pod pretekstem ich odmalowania. Pan Tomczak w kilka dni przed wszystkimi świętymi powiedział, że nie odda nam kontenerów. Byliśmy więc zmuszeni podjąć inne działania. Do tego Pan Tomczak po całym incydencie był dla nas całkowicie niedostępny i nieuchwytny. Odmówiliśmy współpracy z tą spółką. Mimo, że pisaliśmy pisma urzędowe ze skargami, nikt nie poniósł za to konsekwencji. Nikt z tym nic nie zrobił."

Ostatnie wydarzenia zdecydowanie nie polepszą współpracy między poszczególnymi stronami.

Jak ZGK poradzi sobie z tym wyzwaniem? Czas szybko zweryfikuje i pozwoli na obiektywną ocenę dokonanego wyboru.

Mouse

147

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Cmentarz pod zarządem ZGK

  2010-04-07 09:19:54

  Mouse

  Z dniem 30 marca zmienił się zarządca cmentarza w Ząbkowicach Śląskich. Zaciekawił nas fakt, że przejęcie zostało przekazane przez gminę bez przetargu. Burmistrz zdecydował o przekazaniu zarządzania cmentarzem spółce komunalnej.

 • 2010-04-07 18:58:06

  gość: ~king kong

  Jak to o co chodzi ?
  Jak nie wiadomo o co chodzi to na 10000% chodzi o $$$$$$ kasę .

 • 2010-04-07 21:33:15

  gość: ~rysiek

  Ale ZGK Ciepierska nie płaciła za kontenery, za to gdy ZGK zabrało swoje kontenery to Ciepierksa zamówiła kontenery u konkurencji czyli SULO (tym razem na bank już nie było za darmo bo sulo to spółka komercyjna która za swoje usługi kasuje).

 • 2010-04-07 23:07:15

  mysza89

  Pani Ciepierska musiała zmienić spółkę, po incydencie, gdy ZGK zabrał kontenery przed wszystkimi świętymi (o czym mowa w artykule). Uznała, że ZGK nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków, więc poszła do konkurencji, żeby taka sytuacja się nie powtórzyła.

 • 2010-04-08 08:03:38

  gość: ~Piiotr

  Byłem w Ząbkowicach Śl. w trakcie Świąt Wielkanocnych. Wizyta na cmentarzu i widok śmieci porozrzucanych na miejscach gdzie kiedyś stały pojemniki na śmieci naocznie przekonały mnie że cmentarz przejął ZGK. Kontenery ustawione bardzo daleko od siebie i odwiedzającym groby nie będzie się cgciało tak daleko chodzić. Albo ZDK dostawi kosze, albo będzie sprzątał.

 • 2010-04-08 08:47:33

  gość: ~rysiek

  Tylko, że zapomina Pani powiedzieć iz za starych dobrych czasów nie płacono ZGK za kontenery natomiast SULO za kontenery trzeba było zapłacić i się płaciło :( Zresztą współpraca z Panią C. od pogrzebów jest dobra tylko wtedy gdy jest na jej warunkach i w jej interesie. Taka filozofia Kalego.

 • 2010-04-08 08:49:31

  gość: ~rysiek

  Pragnę jeszcze obiektywnie przyznać, że artykuł w e-m jest bardzo dobrze i rzetelnie napisany (podobnie zresztą jak ten o strażakach).

 • 2010-04-08 09:12:11

  gość: ~misiek

  o co chodzi z tą rzetelnością? nie zakumałem ironii..

 • 2010-04-08 10:07:16

  gość: ~~~Ira~~

  czy ktoś wie jakie kwoty za cmentarz były odprowadzane do Grzędu Gminy? Rysiek wie:)

 • 2010-04-08 08:52:18

  gość: ~mars

  Dajmy szanse spólce gminnej. Nie bedzie to łatwe zadanie, by utrzymac cmentarz i poprawic jego estetykę ale mam nadzieje, że dochody z tego tutułu pozwola na to, by i w tym obszarze sie poprawiła.Co do smieci i kontenerów to się zgadzam z poprzednikami, nalezy bezwzglednie umiescić odpowiednią liczbe koszy i kontenerów, bo znając nasza polska przywarę- zaraz będzie wszędzie kopa smieci.

 • 2010-04-08 21:59:04

  gość: ~smar

  ta szansę .... jesień blisko pora się spakować .... a i pamiętajcie do Leszna to przez Rawicz....

 • 2010-04-09 09:34:08

  gość: ~jarek

  Tak, tak, do Niemczy to przez Przerzeczyn Zdrój choć można też przez Ciepłowody a do Wrocławia to ósemką przez Jordanów ale buduja już obwodnicę to łatwiej się będzie przebić :)))

 • 2010-04-09 11:06:12

  gość: ~mars

  no tak...znów zarządca , czyli nasza spółka nie pasuje!

 • 2010-04-09 13:46:26

  gość: ~jarek

  A komu nie pasuje? Dotychczasowemu zarządcy i Pani Figzał :(

 • 2010-04-09 21:21:11

  gość: ~jjaja

  "nasza spółka" mówisz jak irek w wywiadzie dla ET ...dobre ...dobre... ale upierasz się żeś mars nie irek :-)).....

 • 2010-04-09 22:42:53

  gość: ~rysiek

  Czuję, że dotychczasowy zarządca cmentarza nie jest w stanie pogodzić się z utratą zarządu nad ząbkowicką nekropolią i robi wiele, aby nowy zarządca wypadł jak najgorzej (w radzie miejskiej ząbkowic mamy parę przykładów ludzi, którzy bronią monopolisty) . Mimo wszystko cieszę się, że upada kolejny monopo w naszej gminie (urzędujący od wielu lat na cmentarzu komunalnym zarządca :(). Panie Burmistrzu, osobiście dziękuję bardzo za podjęcie słusznej dcyzji. Konkurencja jest OK!!!

 • 2010-04-10 10:03:12

  gość: ~astra

  Rysiek chyba torche przesadzasz!!! zyczysz komuś żeby "Upadł" ??? uważaj bo takie nie życzliwe słowa mogą obrócić sie przeciwko Tobie !!! i Tobie moze powinąc sie noga i stracisz swój " wspabniały stołek" ! a W dupę wchodzisz Burmistrzowi po same nery!!!! ha!!

 • 2010-04-11 09:21:14

  rysiekzabkowice

  To chyba właśnie ZGK jest monopolistą i jaka to konkurencja jak odpowiedzialność jest teoretyczna i tam nie ma znaczenia czy się czy się dobrze pracuje czy źle. Mija piętnasta i idą do domu. Jak będzie kryzys finansowy to miasto dokapitalizuje i kasy dorzuci no bo to "nasza" spółka. Od firm prywatnych wymaga się cudów i jest 20 kontroli miesięcznie a odpowiedzialność takiej gminnej spółki jest chyba tylko przed historią.

 • 2010-07-16 09:54:16

  gość: ~gosc

  " Zamierzamy przede wszystkim zadbać o estetykę cmentarza, o jego wygląd."

  Niestety na cmentarzu komunalnym jest straszny śmietnik. Trawa niewykoszona, kontenery na śmieci pełne a ściezki porasta niewiadomo co.

 • 2010-07-16 10:23:56

  gość: ~rysiek

  Byłem tam wczoraj i stwierdzam, że powyższy wpis jest nieprawdziwy.

 • 2010-07-16 10:24:51

  gość: ~rysiek

  żeby nie napisać kłamliwy ;)

 • 2010-07-16 12:04:17

  gość: ~:-)

  oj icek...

 • 2010-07-16 16:02:03

  gość: ~marek ciapka

  Potwierdzam, ze gośc pisze nieprawdę. śmietniki są puste, alejki czyste, trawa wykoszona, ogrodzenie pomalowane, lampy pomalowane. Byłem wczoraj i jestem co kilka dni. Kłamstwo i manipulacja. Wystarczy sprawadzić

 • 2010-07-17 17:53:00

  gość: ~gość

  Panie Marku wczoraj i dzisiaj śmietnik jak się wchodzi na nowe groby od strony SR.Góry pełniutki i nie tylko ten/aż wstyd bo byłam z rodziną która przyjechała ze Śląska/. Nic do pana nie mam ale proszę pisać prawdę słowa "kłamstwo i manipulacja" są nie na miejscu. Wiem, że broni pan kolegów ale czasem trzeba spojrzeć obiektywnie przecież taki komentarz nie przysporzy wyborców, a chyba panu na tym zależy. Jako człowiek który działa na rzecz Ząbkowic Śl może pan chyba też pozwolić sobie na odrobinę krytyki/jeżeli coś jest nie tak nawet jeśli to są koledzy/ bo krytykować tz.opozycję jest bardzo łatwo obojętnie za co ale /swoich/ to bardzo trudno. Chyba się pan ze mną zgodzi?

 • 2010-07-17 21:44:46

  gość: ~marek ciapka

  Nie . nie zgodze się.Kłamiesz.

 • 2010-07-18 15:26:51

  bobNINJAmarley

  Kazdy z nas praktycznie posiada juz tel komorkowy.jaki wiec problem zrobic zdjecie ...i to nie po to by cos udowadaniac a po to by nie byc nazwanym klamca ...i wszystko jasne

 • 2010-07-18 16:52:58

  gość: ~gość

  Jeśli pan Marek uważa, że kłamie to zdjęcia mogę dać ale czy o to chodzi? myślę, że nie chyba, że mam być złośliwa. Przykro mi panie Marku za te słowa które pan napisał przekonałam się, że jednak broni pan "swoich" Myślę, że wyborcy to docenią!

 • 2010-07-19 13:14:20

  gość: ~gość

  Panie Marku proszę mnie przeprosić za słowa "kłamstwo" śmietniki opróżniono dzisiaj /wiadomości sprawdzone/ proszę zapytać w ZGK

 • 2010-07-19 13:48:46

  gość: ~rysiek

  Kosze są opróżniane na bieżąco lub pod wpływem zgłoszeń.

 • 2010-07-19 14:29:29

  rudy102

  rysku, własnie tym zdaniem sam sobie zaprzeczyłes. skoro kosze sa oprozniane pod wpływem zgloszen to znaczy,ze ludzie widza zapelnione i brudne pojemniki. gdyby byly systematycznie oprozniane, to nie bylo by zadnych skarg ani zgloszen. A tak z drugiej strony to jakie korzysci masz z tego,ze tak namietnie bronisz kotowicza i najwyrazniej tez tomczaka? hmm? Moze poprostu lubisz :D? Zobacz,ze jak na ciebie ludzie jada, to zaden z tych twoich wiernych kompanow nie bierze twojej strony..ale coż najwyrazniej nie przeszkadza ci bycie piokiem w grze politycznej pana KK..

 • 2010-07-19 14:50:53

  gość: ~rysiek

  Pojemniki są oprózniane regularnie. W przypadku cmentarza zdarza się natomiast bardzo często, że ludzie robiąc choinko-koszenie zapełniają duże kosze w momencie. Wtedy też pracownicy opróżniają taki kosz ekstra.

 • 2010-07-24 11:46:09

  gość: ~gosc

  Na "choinko-koszenie" trzeba mieć zgodę a po otrzymaniu zgody na wycinkę samemu wywieźć drzewo lub zapłacić ZGK, więc choinek nie powinno być w koszach.

 • 2010-07-27 09:43:49

  gość: ~gall

  marek ciapka
  "Potwierdzam, ze gośc pisze nieprawdę. śmietniki są puste, alejki czyste, trawa wykoszona, ogrodzenie pomalowane, lampy pomalowane. Byłem wczoraj i jestem co kilka dni. Kłamstwo i manipulacja. Wystarczy sprawadzić"

  A świstak siedzi i zawija te sreberka. :D

 • 2010-07-27 10:54:36

  gość: ~rysiek

  Widzę gall, że ty zawijasz sreberka na klawiaturze ;)

 • 2010-07-27 21:44:44

  gość: ~gość

  "Pojemniki są oprózniane regularnie. W przypadku cmentarza zdarza się natomiast bardzo często, że ludzie robiąc choinko-koszenie zapełniają duże kosze w momencie. Wtedy też pracownicy opróżniają taki kosz ekstra". I wszystko się zgadza tylko i 16 i 17.07/18 niedziela/.2010 nie były opróżnione tylko 19.07.2010. Przychodzi piątek, sobota czasem i w niedzielę/bo jest ktoś przyjezdny/ sprzątają więc nie ma co się obrażać tylko przyznać rację, a nie pisać "kłamstwo" Śmietniki wywiezione więc jest ok. Jeśli chodzi o biuro ZGK które jest na cmentarzu to podziwiam Panią za jej pracę bo młoda dziewczyna i musi wszystkim się zająć, a praca nawet z ludźmi zatrudnionymi na cmentarzu nie jest łatwa.

 • 2010-07-28 21:12:55

  gość: ~gosc

  Właśnie wróciłem z cmentarza. Hmm... część wykoszona, kontenery puste.

  Czy ktoś wie do kogo należy wykaszanie między grobami ? ZGK czy opiekun kwatery ma to robić ?

 • 2010-07-28 22:37:45

  gość: ~rysiek

  opiekun kwatery.

 • 2010-07-28 23:09:54

  gość: ~gosc

  To pewnie dlatego jest coraz więcej chwastów między grobami i nikt z tym nic nie robi.(Z tego co widziałem wcześniej to Ciepierska i tak to kosiła)
  W takim razie może można jakoś wpłynąć na opiekunów by wykaszali i robili porządek wokół grobów ?

 • 2010-07-29 20:06:18

  gość: ~smutas

  Coś drgnęło. Dostawiono skrzynie , pojemniki wróciły na plan poprzedników , a skoszona trawa gnije nie ma komu zebrać. Moze by tak czyn partyjny - pomożecie - pomożemy
  Nie dajesz sobie rady po co się rwiesz , unikniesz krytyki. Mając takich obrońców wśród ziomków chyba przetrwasz. Po co zatrudniac wiecej ludzi i mieć dobrą opinię , jak lepiej być opluwanym ale przy kasie - w obecnych czasach tylko to sie liczy. Jak to się mówi świecić krotko a kopcić długo.

 • 2010-07-29 20:52:37

  gość: ~rysiek

  W którym miejscu na cmentarzu gnije skoszona trawa bo byłem dzisiaj rano i być może nie zauważyłem (a przeszedłem go wzdłuż i wszerz)?

 • 2010-07-29 20:55:43

  gość: ~:-)

  w ramach obowiązków ???

 • 2010-07-29 21:04:10

  gość: ~gosc

  W którym miejscu na cmentarzu gnije
  skoszona trawa bo byłem dzisiaj rano i być może nie zauważyłem (a przeszedłem go wzdłuż i wszerz)?

  Trzecia brama, na wprost, tam gdzie jeszcze nie ma grobów.

 • 2010-07-29 21:00:44

  gość: ~ADAM SZRENIAWA

  Ja tez bylem na grobach swoich bliskich,ale zgnilej trawy nigdzie nie czulem.

 • 2010-07-29 21:06:27

  gość: ~smutas

  Trzecia brama - widoczne jak na dłoni trawy nie czuć lecz widać, ale nalezy poczekać. Plac po nowe groby patrząc w kierunku Barda

 • 2010-07-29 21:11:32

  gość: ~rysiek

  :)))))))

 • 2010-07-29 21:12:09

  gość: ~rysiek

  I to na razie na tyle mojego komentarza :)))))

 • 2010-07-29 22:55:59

  gość: ~Edyta

  Po dłuższej przerwie byłam dzisiaj na cmentarzu i jestem mile zaskoczona. Chodniki czyściutkie, pozamiatane, trawa skoszona, żadnych porozrzucanych śmieci czy przepełnionych kontenerów. Widać, że nowy zarządca i pracownicy świetnie sobie radzą. Brawo!

 • 2010-07-30 22:14:11

  gość: ~:)

  Zdaję sobie sprawę, że sprzątanie, porządkowanie, itd tak dużego obszaru jakim jest cmentarz komunalny w Ząbkowicach, jest pracochłonne i nie jest w stanie utrzymać porządku kilka osób. Robią co mogą, wprawiają się, przecież pracują od niedawna, jest coraz lepiej, ale do ideału dużo brakuje. Pewnie za jakiś czas nabiorą wprawy, opracują system pracy i będzie dobrze. Moim zdaniem na dzień dzisiejszy brakuje tylko regulaminów przy bramach :) Wtedy może niektórzy by go przeczytali i NIEPALILIBY NA CMENTARZU, o wprowadzaniu psów, czy jeżdżeniu na rowerach nawet nie mówię.

 • 2010-07-31 09:23:31

  gość: ~gosc

  To my chyba o innych cmentarzach mówimy.

  http://img580.imageshack.us/img580/8910/cmentarz.jpg

 • 2010-07-31 09:53:58

  gość: ~marek ciapka

  To wszystko? Gdzie reszta alejki, lampy, kontenery, ogrodzenie....Pokazujesz koniec cmentarza, to oznacza, ze masz tylko jedno zdjęcie tak gdzie niema jeszcze infrastruktury,tylko lezy troche siana?

 • 2010-07-31 16:44:17

  gość: ~:-)

  czy półprawda jest prawdą ????

 • 2010-07-31 16:52:12

  gość: ~marek ciapka

  Bez tischnerowskich pytań prosze mi wyjaśnić o co chodzi z tym zdjęciem? Miałem nadzieję, że masz więcej zdjęć na udowodnienie lansowanej tezy, że na cmentarzy jest "sodoma i gomora". tj. przesypujące się kontenery, zalegajace na alejkach śmieci, połamane gałęzie i wszechobecne chaszcze etc.etc. Pokazanie terenu zielonego na końcowej części cmentarza, gdzie na trawie zalega w jednym miejscu kupka siana, pewnie jest prawdziwe, ale nie oddaje całości sprawy o której mówimy. Tutaj się chyba zgodzimy.

 • 2010-07-31 21:50:47

  gość: ~Tomasz

  Generalnie nie wiem jak było wcześniej, gdyż odwiedzałem nekropolię tylko 1 listopada, ale od 1,5 miesiąca jestem regularnie, prawie codziennie w najnowszej części cmentarza, czyli wchodzę bramą 3. Moim zdaniem jest ok. W miarę regularne koszenia, nieużytkowanych części cmentarza, kontener regularnie opróżniany (czasami w niedzielę). Czasami jest pełny, gdyż wystarczy sprzątnąć wieńce pogrzebowe by się zapełnił, a jakby nie patrzeć nowe pochówki odbywają się właśnie w tej części cmentarza.

  ps.
  Do czepialskich : Zajmijcie się wła nym brudem i nie czepiajcie się pierdół, gdyż jesteśmy tylko ludźmi i wpadki się zdarzają, nawet najlepszym.

 • 2010-07-31 22:31:38

  gość: ~smutas

  To kolego Tomaszu , że jest lepiej jest wywalczone i jesteś od 1,5 m-ca. To , że wróciły skrzynie na poprzednie miejsca to dzięki czepialskim. Aby dodac ci więcewj ciekawostek , zwróć uwage na młodzian jeżdżacego po cmentarzu skuterm i obserwującym co kto robi - z ZDK. Spróbój położyć kostke brukową - zapytanie masz pozwolenie - opłata za zgodę i nadzór , bo inaczej nie wolno - dlaczego? bo ZGK jest właścicielem terenu . To jeżeli jest a my ich wyreczamy w czystości kwater niech plewi miejsca przy kwaterach. Powiadomiono polcję o rajdach stróża.

 • 2010-08-01 00:03:22

  gość: ~marek ciapka

  "Że jest lepiej" to jest zasluga nowego zarządcy.

 • 2010-08-01 00:22:45

  gość: ~w.w.

  Zgadzam się, że to zasługa nowego zarządcy. Smutas - nie smuć!

 • 2010-08-01 13:09:26

  gość: ~nina

  To , że inspektor nadzoru budowlanego pogonił kota w sprawie remontu ratusza to zasługa czyja ? - Burmistrza czy inspektora

 • 2010-08-01 16:40:05

  gość: ~marek ciapka

  Burmistrza i Rady Miejskiej i to zdecydowanie.
  Wystarczy tylko zapoznać się z budżetem na rok 2010. Jest tam zapisana inwestycja remont konserwatorski ratusza. PINB wiedząc o tym moim zdaniem chciał się pośpieszył, nie widziec czemu na wiosnę. Jest to o tyle uzasadnone, że stan ratusza jest taki "sam" od kilkunastu lat. Jego remont został w latach 90 tych spartaczony. Idąc tokiem myślenia PINB mozna z powodzeniem pozamykać wiekszość lokali w powiecie. Ja osobiście zacząłbym od kilku lokali i obiektów, nie będących koniecznie w zarządzaniu gminy.Znam p. Mariana osobiście i niejednokratnie wspólnei podczas zdarzeń podejmowaliśmy wspólne decyzje. Jak jako KDR p. Marian jako PINB. Niewygodnie mi to komentować, bo jest bardzo dobrym dobrym fachowcem w swojej dziedzinie. Pozostaje jednak pytanie: dlaczego czekalismy do tej pory i na ten konkretny moment, czy nie mozna było wczesniej albo poczekać 3 miesiace na rozpisanie przetargu na remont?
  na potwierdzenie: http://www.zabkowiceslaskie.pl/files/files/Uzasadnienie_planu_wydatk__w___bud__et_2010_r..pdf
  patrz rozdział 92120 zaplamowany w budżecie 2010 remont ratusza. Przypomne tylko, że w zeszłym roku był rozpisany przetarg na remont ratusza, lecz nie został rozstrzygniety, gmina na ten cel przygotowała w 2008 roku komplet dokumentacji wraz z odwodnieniem ratusza, nawet w 2008 roku wykonano przyłacza wod-kan.. Budżet 2010 został uchwalony na wniosek Burmistrza przez Radę Miejską 20 stycznia 2010 roku. Pierwsze decyzje PINB w roku 2010 pojawiły się w kwietniu, kiedy wszystkim było wiadome( a przynajmniej stronom), że ratusz będzie remontowany jako zadanie budżetowe na 2010 rok. I tutaj jet pytanie, dlaczego taka procedura i skąd ta nagłe przyspieszenie?Nie chce snus przypuszceń ale podaję konkrety i moje osobiste watpliwości jako Marka Ciapki
  zaznaczam, że mój wpis ma na celu jedynie rozwianie wątpiwości, a nie antagonizowanie kogokolwiek.
  Prosze sobie tylko przypomnieć, że juz w na poczatku lat 2000 nych spadały wskazówki z zegara i mówiło się o wyekslpoatoiwanym stropie w USC. Nawet gazety o ty pisały.Tak jak i dzisiejszy wpis niny.

 • 2010-08-01 17:30:54

  gość: ~:-)

  teraz poprosimuy Ochrone Środowiska o pogonkę kota w temacie rekultywacji składowiska śmieci....też było "zaplanowane"

 • 2010-08-01 18:00:08

  gość: ~marek ciapka

  Nie ironizuj tylko zapoznaj się z faktami. To nie teorie spiskowe lecz wystarczy kliknąć na budżet 2010 uchwalony 20 stycznia 2010 roku w rozdziale 92120 - pozycja remont konserwatorski ratusza miejskiego. Budżet uchwalony na 3 miesiące przed decyzją PINB. Remont ratusza jest tez wpisany na ten rok w Wieloletnim Planie inwestycyjny. Wystarczy kliknąć. Tyle i tylko tyle. Co do rekultywacji nie będe rozpisywał się w szczegółach sa od tego fachowcy. Zadanie zapisane w budżecie na rok 2010:
  http://www.zabkowiceslaskie.pl/files/files/Uzasadnienie_planu_wydatk__w___bud__et_2010_r..pdf dzial 900. rozdział 90002 - rekultywacja wysypiska w Braszowicach -
  1 226 500 zł. Zapisane także w WPI.Trzeba kliknąć także. Juz ci mówiłem, że budżet to plan finansowy a jego częścia jest Wieloletni Plan Inwestycyjny. Nie doszukujmy niepotrzebnych teorii o "poganianiu". Jezeli te konkretne fakty cię nie przekanają co do tego, że zarówno ratusz jak i rekultywacja sbyły zapisane w budżecie ( przypomne projekt budżetu trafia do RM do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy zgodnie z uof)- Podejme dalsze próby na 'piechotę".

 • 2010-08-01 18:02:30

  gość: ~:-)

  na początku waszej kadncji było już wpisane...więc nie przeinaczaj faktów...było zrobić i po sprawie a tak...kolejne wydział starostwa trzeba zatrudnić... były bo były ale nic nie zrobione od LAT ....

 • 2010-08-01 18:04:37

  gość: ~marek ciapka

  Zapamietaj budżet+ Wieloletni Plan Inwestycyjny!Szukamy działów i rozdziałów w planie wydatków,i mamy wszystko jak na dłoni. Nie trzeba kombinowac i "wymyslać piątej kolumny". Naprawdę to nawet nie kwestia wiaruy ale faktów uchwalonych przez Rade Miejska na wniosek Burmistrza. Jak corocznie zreszta i nie ma mowy by było inaczej. Inaczej RIO uchwali budżet za RM.

 • 2010-08-01 18:11:36

  gość: ~:-)

  zapamiętaj nie zrobiliście i TYLE... bedzie zrobione, bedzie pochwała nie jest JASNE ? z roku na rok przekładacie rekultywacje i to jest faktem...będzie zrobione to i piknik się zrobi z tej okazji...

 • 2010-08-01 18:13:56

  gość: ~marek ciapka

  Wieloletni Program Branżowy – zbiór działań strategicznych (projektów i zadań) specyficznych dla danej branży, zbudowany z uwzględnieniem istniejących uwarunkowań, zasad i możliwości (za pomocą wskaźników nakładu i efektu), uzgodnienia (konsultacje społeczne, uzgodnienia z instytucjami publicznymi, badanie spójności WPI, itd.), określenia czasu jego trwania (harmonogram realizacji)i wykonalności. Jest narzędziem służącym realizacji celów szczegółowych określonych w strategii długoterminowej.Jest ścisle związny z realizowanym budżetem.
  A w nawiązaniu do rekultywacji :
  Rekultywacja terenu wysypiska polega na odtworzeniu lub ukształtowaniu nowych wartości użytkowych gruntu. Rekultywacji podlega obszar powysypiskowy, tak jak cały teren działki na którym znajdują się obiekty związane z funkcjonowaniem wysypiska. W drugim roku wysypisko należy przykryć warstwą około 0,3 m ziemi urodzajnej i obsiać mieszanką traw i roślin motylkowych. Właściwa rekultywacja terenu może nastąpić po około 5 latach od zakończenia eksploatacji. Przed przystąpieniem do rekultywacji należy określić docelowe przeznaczenie terenu powysypiskowego, sposób jego ukształtowania, zagospodarowanie szatą roślinną i nawożenie glebą.
  5 lat po zakończeniu eksploatacji to oznacza w naszym przypadku za rok. Dlatego jest w WPI bo w tym roku bedzie pierwszy etap tego wieloletniego zadania, które pewnie potrwa ze 3 lata.
  Tak samo i ratusz wpisany do WPI- dokumentacja, kanalizacja, I przetarg - nieudany brak wykonawcy, w Tym roku 2 przetarg rozstrzygniety. Czy mam coś jeszce wyjaśnic, tylko prosiłbym konkretne pytanie, a nie tezy spiskowe( bez urazy), gdyz zamierzam opuścic forum na kilkanaście godzin?

 • 2010-08-01 18:23:17

  gość: ~:-)

  droga wolna i tak mnie nie przekonałeś...nic nie zrobione i tyle.... i okragłymi słowy tego nie zmienisz.....

 • 2010-08-01 18:50:25

  gość: ~marek ciapka

  Nieprzekonywalnych z zasady się nie przekonuje. Ja uważam, że ciebie warto przekonywać, bo jestes po prostu jeszce nie przekonany.To co nazywasz "okragłymi słowy" jest najkrótszą wersją w pigułce gospodarki budżetowej i planowania wieloletniego (WPI) bez, którego niema mozliwości uchwalenia budżetu zarówno w Warszawie jak i w Stoszowicach. Jesli to jest na "okragło" postarwmi się jeszce step by step , czyli "po chłopsku" odnieść się do stwierdzenia - nic nie zrobione i tyle-:
  Wyremontowano Krzywą Wieżę, zamkniętą od 2004 roku,
  Wyremontowano Izbę Pamiątek
  Dofinansowano remonty: kościół św.Anny, św.Jadwigi, kościoły w Tarnowie i Zwróconej orasz klasztor Klarysek, stary cmentarz
  Wyremontowano figury : Jana Nepomucena, 4 męczenników dominikanskich. panny z dzieciątkiem -na moście Ziębicka
  Wykonano pierwszy etap remontu ZOK-u – spalony dach w 1996 roku.
  Ukończono 2 etap termonodernizacja, instalacje grzewcze, stolarka, remonty wewnętrzne.
  Wyremontowano stadion miejski,
  Boiska wiejskie w Stolcu i Tarnowie.
  Powstał Orlik, złozono wniosek na drugi ul. Piastowska SP2.
  Wyremontowano kompleksowo szkoły: SP3 wraz z sala gimnastyczną, SP Braszowice, Zwrócona.
  Świetlice wyremontowane i remontowane nadal: Braszowice, Bobolice, Brodziszów, Koziniec, Tarnów, Sulisławice, Zwrócona, Pawłowice
  Ośrodki zdrowia na wsiach: Braszowice , Stolec.
  Ulice w mieście: Melioracyjna, Pogodna, Krzywa, Słowackiego, św.Wojciecha, Zacisze, Działkowca, Chrobrego, Ciasna, Poprzeczna w kompleksie z Ziębicką, trwa – Kolejowa, w przygotowaniu Dolnośląska, Armii Krajowej, Kłodzka place i chodniki na terenie osiedla XX.lecia.
  Drogi chodniki na terenach wiejskich: Bobolice, Braszowice, Zwrócona, Tarnów, Stolec.
  Markety: nowa Biedronka, Aldi, decyzje na budowe narcie i Bricomarche w raz z kompleksem stacja paliw, myjnia na osiedlu Słonecznym.
  Place zabaw SP!,SP2,SP Braszowice
  Budowa obwodnicy ul. Kamienieckiej , rozpoczęcie inwestycji kanalizacja Tarnowa, budowa OSP w Tarnowie, wyremontowano wszystkie pojazdy i sprzęt OSP. Braszowice włączono do KSRG.
  Budowa pierwszego zakładu w podstrefie ekonomicznej na ulicy Kamienieckiej. Dofinansowania zewnetrzne:
  Krzywa Wieża- 700 tys,
  ZOK-1 mln,
  kanalizacja Tarnów- 3,2 mln,
  remonty ulicc w mieście- 2 mln
  remont 25 kamienic na rynku w ramach rewitalizacji na ten rok- 1,6 mln,
  świetlice wiejskie- 1,5 mln
  inwestycja w podstrefę : 20 mln
  budowa obwodnicy: 22 mln

  Oczywiście pozostaje jeszcze dużo do zrobienia, ale gdyby działo się więcej za poprzedników byłoby niewątpliwie lepiej. Zapraszamy do naocznego przekonania się o "nicnierobieniu" .

 • 2010-08-01 19:09:32

  gość: ~marek ciapka

  Świetlice wiejskie 1,5 mln bez naboru dodatkowego z tego roku : QWSI Zwrócona i Stolec- 200 tysięcy oraz PROW Pawłowice 450 tysięcy czyli razem ok.2,2 mln.

 • 2010-08-01 20:22:58

  gość: ~nina

  Szkoda koleś , że w sytuacjach które tobie są wygodne piszesz litanie celem wyjaśnia , lecą cyfry, a kostka brukowa i odpwiedź jest nie do strawienia i odsyłasz do protokołów albo do przedstwaiciela mieszkańców. Cytuj Bajora to ci wychodzi bez problemu

 • 2010-08-01 20:55:33

  gość: ~rysiek

  Radna Figzał cię nie odeśle ;)

 • 2010-08-01 23:43:26

  gość: ~mirek

  'Szkoda KOLEŚ' ? Nina, szkoda DROGA KOLEŻANKO, że brak Ci kultury...

 • 2010-08-02 08:05:32

  gość: ~matrek ciapka

  nina: co do kostki odpowidziałem swoje. Było to tematem na Radzie Miejskiej. Co do twoich teorii spiskowych- nie masz pojęcia o faktach, więc posługujesz się plotkami. Może i tak wygodniej lecz jest to zwykłe ignoracntwo połączone z niewiedzą.wycieczki personalne tobie podaruje, gdyż każdy ma swój sposób na leczenie frustracji. Ty masz taki, w porządku tylko nie przesadź, bardzo cię proszę.

 • 2010-08-02 08:26:46

  gość: ~marek ciapka

  lapsus: podpisałem sie matrek ciapka we wcześniejszym wpisie.

 • 2010-08-02 23:16:41

  gość: ~bilon

  Nikt nie zwrócił uwagi - lapsus przyjety - krótko i merytoryczne

 • 2010-08-03 15:38:33

  gość: ~Tomasz

  "Jeśli chodzi o biuro ZGK które jest na
  cmentarzu to podziwiam Panią za jej pracę bo młoda dziewczyna i musi wszystkim się zająć, a praca nawet z ludźmi zatrudnionymi na cmentarzu nie jest łatwa."

  Niestety z tego co wiem, miła Pani z biura na cmentarzu niebawem kończy pracę.
  Mam nadzieję, że rozpoczęte przez w/w Panią sprawy, zostaną z równym lub większym zaangażowaniem poprowadzone przez następcę.

 • 2010-08-03 16:30:28

  gość: ~Kamil

  Moim zdaniem Pani Elwira radziła sobie bardzo dobrze nawet powiedział bym świetnie. Wątpie że Prezes Tomczak znajdzie drugą taką obrotną babeczke. Bardzo dziękuje Pani Elwirze w imieniu swoim i wszystkich zawsze miło obsłużonych lientów.

 • 2010-08-03 18:40:03

  gość: ~Tomasz

  "Wątpie że Prezes Tomczak znajdzie drugą taką obrotną babeczke."

  Może Prezes osobiście posiedzi na cmentarzu, dopóki kokoś takiego nie znajdzie :):):)

 • 2010-08-03 22:23:50

  mlody

  Trzeba przyznac racje Kamilowi, że Pani Elwira jako młoda osoba, która została ze tak powiem rzucona na głęboką wode poradzila sobie rewelacyjnie. Fakt kierowanie i zarzadzanie cmentarzem i dodatkowo grupka pracownikow nie nie nalezy do najłatwiejszych rzeczy dla tak mlodej osoby, ale podziwiam podziwiam i pełen szacunku jestem dla Pani Elwiry przedewszystkim za odwage podjecia tak odpowiedzialnego zadania jakim bylo kierowanie cmentarzem i pracownikami.

  Jesli moge dodac nie zapominajmy o pracownikach Pani Elwiry, ktorzy pewnie są zdrruzgotani tą wiadomością. bo wsumie tez dzieki nim jest ład skład i pożądek na nekropolii o czym nikt nie wsopmi, ze im tez naleza sie jakies cieple i mile slowa pochwaly lub podziekowania.

  Pani Elwiro jesli mam byc szczery drugiej takiej osoby jak Pani nie bedzie, jedynie wsółczuje Pani pracownikom jesli przyjdzie nowa osoba na Pani miejsce.

 • 2010-08-05 19:38:20

  gość: ~gość :)

  Ja myślę, że odejście P.Elwiry to tylko lekka ściema, może to być jakiś krótki urlopik i powrót do pracy / na cmentarz/, zastanawiam się co zadecyduje aby tak młoda osoba powróciła na dawne stanowisko pracy. Poczekamy, zobaczymy decyzja należy do p.Elwiry mam nadzieję, że wie co zrobi.

 • 2010-08-06 00:19:12

  gość: ~gość

  Mnie natomiast z lekka ręce opadają .. w piątek pani odpowiedzialna za przedłużanie umów... wyszła sobie wcześniej bo jest weekend - bardzo ciężko wyznaczyć kogoś do zastępstwa. Wiadomo stan wyższej konieczności może zdarzyć się każdemu ale można komuś przekazać swoje obowiązki. Następny tydzień... pani jest "w terenie" i ewentualnie tam można ją łapać. Nie wspomnę o porządku w doręczaniu umów...

 • 2010-08-06 08:33:31

  gość: ~Tomasz

  Jakie umowy przedłużasz na cmentarzu ? Wykup miejsca ? Przecież to raz na 10 lat, a Ty akurat idziesz jak nikogo nie ma :):):)

 • 2010-08-06 10:41:32

  gość: ~ja

  Następną razą będe dzwonił do Ciebie czy ktoś jest w urzędzie :P

 • 2010-08-08 16:33:23

  gość: ~Tomasz

  Czy naprawdę ciężko wywiesić regulamin i/lub wywiesić tabliczki z zakazem wprowadzania psów i jazdy na rowerze ? Dzisiaj widziałem dwa psy chodzące po grobach, a paniusie/właścicielki nie reagowały. Chwilę później mało nie wpadłem po rower. A wszystko w niecałe 15 minut.

 • 2010-08-08 19:20:07

  gość: ~Tomasz

  Jak ZGK nie stać na tabliczki, to chętnie przysponsoruje. Niech tylko ZGK po powieszeniu tabliczek pilnuje przestrzegania zakazów.

 • 2010-08-08 22:39:37

  gość: ~Sułtan

  Przeciwieństwem mówienia nie jest słuchanie , przeciwieństwem mówienia jest czekanie .

 • 2010-08-08 23:38:40

  gość: ~Tomasz

  Tylko nie da się czekać w nieskończoność.

 • 2010-08-09 06:30:21

  gość: ~lllll

  tylko do jesieni....już pociąg na nich czeka...

 • 2010-08-09 09:16:36

  gość: ~Sułtan

  Periculum in mora - masz Tomasz rację - niebezpieczeństwo w zwłoce

 • 2010-08-09 10:11:47

  gość: ~gość

  firma z mankamentami i słabościami personalnymi nie powinna być zarządcą cmentarza

 • 2010-08-13 16:06:46

  gość: ~Tomasz

  W dniu dzisiejszym, przy pierwszej (głównej ?) bramie postawiono tablicę z regulaminem.
  Mam nadzieję, że przy drugiej i trzeciej bramie takie tablice też powstaną i przede wszystkim, co jest moim zdaniem priorytetowe, ktoś będzie czuwał nad przestrzeganiem regulaminu.

 • 2010-08-13 16:35:52

  gość: ~:)

  a jest w tym regulaminie coś o stawianiu pomników w Alei Zasłużonych?

 • 2010-08-18 20:00:43

  mlody

  Kolego tomaszu jak widzisz z wypowiedzi innych uczestników na forum regulamin sie pojawil przy pierwszej bramie. tak kazdy narzeka na ZGK żę to czy tamto.ZGK postawiło tablice z regulaminem ale niestety jest on nagminie łamany przez obywateli naszego miasta dzis bylem tego swiadkiem

 • 2010-08-18 22:00:32

  gość: ~Tomasz

  Młody : O czym Ty Piszesz :) Regulamin cmentarza jest łamany przez samego zarządcę :) Zamiast być przykładem jest pokazem bezSilności...

 • 2010-08-21 11:12:35

  gość: ~Tomasz

  Powieszono już regulaminy przy wszystkich bramach oraz przywieszono tabliczki z zakazem wprowadzania psów i zakazem ruchu rowerów. :)

 • 2010-09-03 10:09:54

  gość: ~XX

  Zazdroszcze burmistrzowi jednego , że ZGK tak pieczołowicie dba m msc . pochówku rodziców. Często jestem na cmentarzu i widzę uwijaących sie ludzi przy pracach porzadkowych w obrebie grobu . ZGK daje tu straszną plamę wyróżniając w ten sposób to miejsce tzn . jakiś dług do spłacenia ? Taka sama o porządek obowiązuje wszystkie kwatery . Przeciętny człowiek nie dość , że dba , to co chwila jest napastowany o zgody i zezwolenia na wszystko . Twardogłowi z ZGK nie wiedzą , że w ten sposób my ich wyręczamy . Panie burmistrzu dla relaksu rękawki podwinąć i poplewic troszeczkę , trochę ambicji .

 • 2010-09-07 20:45:00

  gość: ~Tomasz

  Właśnie wróciłem z cmentarza i chyba znów do okulisty się wybiorę, gdyż nie widziałem chwastów na chodniczkach, ani piasku, wszystko pozamiatane. Albo wzrok nie ten, albo doczekaliśmy się porządku :):):)

  Ps. Nowe okulary mam od tygodnia, więc na 101% porządeczek jak ta lala :)

 • 2010-09-08 09:33:33

  gość: ~XX

  Chodniczki to część cmentarza , a kwatery to zasadnicza sprawa . Kto dba o to ? ZGK , proponuję zmianę okulisty, aby dopasował dioptrie . Nierówna i załamana nawierzchnia , gdzie po deszczach trzeba omijać kałuże szerokim łukiem , trawy pomiędzy kwaterami to porządek ? Ludziom przeszkadza się w dbałości o porzadek , bo na wszystko musi być zgoda , a co za tym idzie opłaty . Gratuluję trzeźwego spojerzenia na całość sprawy i wielkiej satysfakcji .

 • 2010-09-08 16:46:31

  gość: ~Tomasz

  Oceniłem czystość alejek. To że są nierówne to nie wina ZGK. Takie zastali, a przecież nie sposób wszystkiego ponaprawiać w tak krótkim czasie zarządu ZGK.
  Porządek między kwaterami, o ile wiem, należy do opiekunów kwater.

 • 2010-09-08 19:00:32

  Miro

  Czyżby wszystkich? Niestety nawet na cmentarzu są równi i równiejsi, a szkoda.

 • 2010-09-08 20:11:42

  gość: ~XX

  Jesteś w błędzie , porządek na całym cmentarzu należy do Zarządcy cmentarza czyli ZGK.
  Nie czytasz co zostało napisane wcześniej . Kwatera rodziców burmistrza jest systematycznie pielęgnowana przez ZGK. Ludzie dbają sami , bo co mają czekać aż groby znikną z pola widzenia . Sopróbuj zrobić co kolwiek więcej w ramach estetyki , a zaraz pada pytanie przez szoguna cmentarnego ( taki z metra cięty śniady typek ), a ma pan na to zgodę ? . Ty tylko spacerujesz ,a my tam jesteśmy bardzo często i dużo widzimy . Proponuję założyć mu identyfikator , bo mogą być problemy.

 • 2010-09-08 21:18:52

  gość: ~Tomasz

  Spaceruję, gdyż odwidzam grób. O bliskie sąsiedztwo kwatery dbam sam i jakoś nikt mi jeszcze uwagi.

  Martwi mnie tylko obecnie ciemność na cmentarzu. Dni coraz krótsze, a lampy nie świecą.

 • 2010-09-09 15:02:34

  gość: ~XX

  Spróbuj zrobić coś estetycznie i trwale mam na myśli ułożyć kostkę , czy puzle przy kwaterze - z metra cięty wyskoczy za krzaków i HALT ! - co do chwastów jak przyfiluje
  dostaniesz wykład jak i gdzie . Identyfikator potrzebny , bo może ktoś nerwowy mu naftykać .

 • 2010-09-09 19:20:15

  gość: ~Tomasz

  Za trwałe rzeczy, typu kostka, płytki, itp, na każdym cmentarzu trzeba płacić. Płaci się nie za to że chcesz mieć ładnie, a za NADZÓR nad pracą :), czyli zarządca musi pokazać i wyznaczyć obszar kwatery.

 • 2010-09-09 19:51:06

  gość: ~XX

  Błędne koło , ZGK nie dba o kwatery , kiedy wyręczasz ich trwale w porządkach , to płać , ciekawy pogląd . Trawa po pas , tak powinno być ? Druga rzecz , żeby nadzorować pewne rzeczy należy mieć odpowiednie uprawnienia budowlane . Uważasz , że płacenie komuś za coś o czym nie ma pojęcia jest normalne i fer ? Gdyby na bieżąco dbali o wszystkie kwatery , tak jak o kwaterę rodziców burmistrza , po co wtedy kostka , puzle ? Sami nie chcą i drugiemu nie dadzą .

 • 2010-09-09 20:56:23

  gość: ~Tomasz

  3 posty temu zjadłem ''nie zwrócił''.
  Dbam o grób, kwaterę i jest ok, dla mnie normą jest dbanie nie tylko o dom, ale także podwórko.

  Nie wiem gdzie rodzice Burmisrza są pochowani, więc na pewno nie widziałem tego, o czym piszesz.

  Jak widzisz niezgodne z prawem zachowanie pracowników ZGK, to zadzwoń po policję lub straż miejską i Oni wyjaśnią wątpliwości, co do legalności ich pracy.

  Indentyfikatory dla pracowników ZGK pracujących na cmentarzu popieram w 101%.

 • 2010-09-10 08:52:56

  gość: ~Gość25

  O czym jest mowa z tym niezgodnym zachowaniem pracowników ZGK?

 • 2010-09-10 08:59:37

  gość: ~Dora

  Odnosnie szoguna cmentarnego jak go nazwaliscie to dajcie sobie spokoj bo chlopak tylko wykonuje polecenia swoich przełozonych.

 • 2010-09-10 13:05:46

  gość: ~XX

  O czym ty piszesz , twoje podwórko jest na cmentarzu ? . Dla mnie normą jest wykonywanie prac za które biorę pieniądze i robienie tego co do mnie należy. Proponuję abyś zaczął sprzątać parki , ulice , skoro odczuwasz taką potrzebę .Zasadniczo nie jesteś rodzynkiem , bo każdy z wyjątkami dba o kwatery . Jest zasada nie pomagasz to nie przeszkadzaj . Tłumaczę Ci po raz kolejny , taką dbałość zapewni każdy z nas o cmentarz jak ZGK ,gdyby miał poparcie burmistrza . Otwierasz firmę wygrywasz przetarg i jest gitara . Właśnie co masz na myśli mówiąc niezgodne z prawem ? Obowiązkiem UMiG jest sprawdzenie posiadanych uprawnień Zarządcy i czy kwota za nadzór jest adekwatna do jej wartości i czy takowa powinna być wogóle pobierana . Nie jest wstydem rządanie pieniędzy za porządki , które wykonuje na własny koszt a sam biorę pieniądze za rzeczy które nie wykonuję ? Zwykła chęć dorabiania się po jak najniższych kosztach i zaangażowaniu się ze swej strony . Dora pisze , że chłopak jest tylko pracownikiem , a kto to wie ? powiesić zdjęcia obok rekulaminu ,albo na bramach cmentarza . Takim pracownikiem może być każdy z nas i inkasować kasę .

 • 2010-09-12 20:44:43

  gość: ~~~gość~~

  że identyfikator potrzebny osobie która pilnuje porządku na cmentarzu to zgoda ale czepianie się człowieka, że sprawdza co i gdzie się robi na cmentarzu to moim zdaniem lekka przesada, a już nazywanie go "szogunem" czy inaczej to przegięcie. Ma chłop płacone ma pilnować i basta jeśli komuś się nie podoba i ma jakieś "ale" to proszę do ZGK tam jest prezes i zarządca /powinni odpowiadać za cmentarz więcej niż w/w pracownik za to im płacą / więc rozwiążą sprawę. Na każdym cmentarzu są pobierane opłaty więc o co się czepiać. Teraz kiedy ZGK pobiera za wszystko pieniądze łącznie z miejscami /kiedyś za poprzedniego zarządcy pieniądze za miejsca i tz.dochówki były odprowadzane do Gminy/ to może ZGK przeznaczy je na naprawę alejek /ostatnio złamałam obcas - szpilkę i chyba powinnam iść z tymi butami do ZGK/.

 • 2010-09-12 21:24:56

  gość: ~XX

  Jeżdżenie skuterem po alejach przez pracownika uważasz , że takie miał polecenie od swego szefa , czy to jest myślący pracownik . Czy regulamin cmentarza przewiduje takie zjawisko za normalne , a może zacznijmy wszyscy odwiedzać groby na rowerach i czym się jeszcze da. Szpilki radzę zamienić na gumowce . Problem jest w tym , że do pobierania są szybsi jak do roboty , oczy zarosły ci włosami nie widzisz jak dbają o kwatery. Bez powodu nikt się nie czepia . Szkoda , że jeszcze od zmarłych nie biorą kasy za to , że leżą bez życia .

 • 2010-09-13 21:03:30

  gość: ~~~gość~~

  Może skuter to przesada ale "przelecieć" się kilka razy dziennie z jednego końca cmentarza na drugi to i nogi wysiadają / dla tego pana lepszy byłby rower/. Nie wszyscy na rowerach chociaż i tacy się zdarzają i jeszcze mają dużo do powiedzenia co im można zrobić! Denerwuje mnie sprawa piesków, a tu już pole do popisu dają właściciele czworonogów jakie lecą epitety gdy zwraca się uwagę. Do piesków nic nie mam bo co one winne załatwią przy pomniku czy alejce swoją potrzebę, a właściciel na zwróconą uwagę nie zostawi na człowieku "suchej nitki" i jeszcze zapyta "czego się czepia ma groby to niech się nimi zajmie, a nie zwraca uwagę co robi pies" Co do gumowców to myślę, że to nie najlepsze obuwie wyjściowe. Za zmarłych bierze się kasę, a opłata miejsc nie wykupisz nie masz i już. Za kwatery to jest ktoś odpowiedzialny i chyba nadzoruje prace swoich ludzi.

 • 2010-09-15 21:14:25

  mlody

  Nie wiem czemu wy ludzie robicie z igły widły? Wyraznie na regulaminie przy kazdej bramie jest napisane co i jak ale niestety to nie skutkuje i nie dociera do obywateli odwiedzajacych nekropolie to moze czas najwyzszy by ZGK zaczelo stosowac kary za lamanie regulaminu to moze sie wtedy luudzie nuaczycie Zakaz jest zakazem i trzeba go przestrzegac sami walczyliscie o regulamin to wkoncu go macie. Niestety zgodze sie z wypowiedzia osoby wyzej epitety leca nie samowite sam sie przekonalem ostatnio na wlasnej skurze gdy zwrucilem uwage na temat jazdy rowerem po cmentarzu A co do pracowników cmentarza to powinni miec prawo do jazdy poniewaz dosyc czesto otwieraj tam bramy dla kamieniarzy i nie tylko a na nogach to troszke jest spory kawalek do przejscia, a robic zasuwac od 1 do 3 bramy tam i spowrotem 10 razy dzienie potrafi byc meczace.jesli zle mowie to prosze o krytyke

 • 2010-09-15 21:24:26

  Miro

  Młody nie obrażaj swoich nauczycieli polskiego.

 • 2010-09-16 20:46:45

  gość: ~Tomasz

  Bywam na cmentarzu w różnych porach (nie mylić ze spodniami, bo też mam różne). Niedawno pewna para puściła pieska luzem po cmentarzu jakby to łąka była . Fakt że teren bez grobów ale...Tabliczki bez nadzoru nic niestety nie dają, a sam nie zamierzam zwracać uwagi, by nie narazić się na wulgaryzmy wyprowadzaczy.

 • 2010-09-17 19:52:14

  gość: ~XX

  Za poprzedników nikt nie jeździł i wszystko grało , otwierano i zmykano tak samo bramy. Młodzian nadal jeździ wykonując swe zadania . Pytanie dlaczego nie dzwoni do straży miejskiej kiedy widzi właścicieli z psami ? . Dla mnie jest to lekceważenie swoich obowiązków , a może strach ? Łatwiejsze jest robienie czegoś co daje firmie kasę , jak narażać się .

 • 2010-09-17 21:16:47

  gość: ~kamień

  co za problemy teraz są na cmentarzu? Regulamin i opłaty były przyjęte za burmistrza Marcinkowa i panią Ciepierską . A bałagan za ząrzdów pani Ciepierskiej był większ. Teraz uważam że obsługa jest milsza i porządek lepszy. Przestrzegajmy sami regulaminui dbajmy oporządek koło swoich grobów a napewno będzie lepjej.

 • 2010-09-18 09:49:12

  gość: ~XX

  Dla mnie obsługa ta i tamta jesti i była miła . Z miłej obsługi nie wszystko wynika . Ciepierscy nie dbali o kwatery , ala nie czepieali się byle czego , obecni także są mili ale węszą i nastwaieni sa na ściaganie opłat za byle co . Niestety egzekwowanie regulaminu musi być czasami od górne , przepisy drogowe są a policja egzekwuje , bo czarne owce są i będą . Piesek biega po cmentarzu telefonik tam gdzie należy i mała nauczka . Fama pójdzie w eter i będzie obawa o mandacik . Dbając o kwatery wyręczamy ZGK , a zgodnie z przepisami tego czynić nam nie wolno i nawet na to powinniśmy otrzymać zgodę . Np widząc obskurną wiatę PKS ,w czynie społecznym odnawiamy i co ? możemy zostać ukarani bo działamy w nie swoim obszarze . Tam gdzie pewne sprawy są na rękę ZGK jest przymykane oko bo mają pomoc i wyrękę z naszej strony . Nie wiem na jakiej zasadzie są opłacani , jestem za tym aby każdy zadeklarował się czy sam bedzie dbał o kwaterę , jeżeli tak to zminusować im wypłaty o kwoty za prace wykonane przez nas samych , przecież im sie za to PŁACI . W pracy chyba nikt za ciebie nie wykona roboty bez wzajemoności na dłuższą metę .

 • 2010-09-19 19:25:31

  gość: ~~gość~~

  regulamin nie był przyjęty za jak pisze "kamień" Burmistrza Marcinkowa i Panią Ciepierską regulamin na cmentarzach był i jest od kiedy tylko sięgnąć pamięcią, był i za poprzednich zarządców i taki jest na każdym cmentarzu w Polsce/ z wyjątkiem opłat bo to jest zmienne można zobaczyć jak jest np. we Wrocławiu/. Jeśli ktoś pisze, że za P. Ciepierską był bałagan na cmentarzu większy to powinien się stuknąć w główkę/ może nawet tym "kamieniem"/. Będąc na cmentarzu pracownik ZGK sprzątał liście i myślałam, że on je zbiera ale nic bardziej mylnego ludzie posprzątali przy pomnikach, a pan z "odkurzaczem" liście z alejek zmiótł na pomniki i obok nich /przecież on sprząta/. Za takie porządki to ja dziękuję radzę, żeby pan wziął taczki, grabie, łopatę i pozbierał to co zmiótł na boki wtedy taka baba jak ja nie będzie się czepiać.

 • 2010-10-19 20:48:36

  gość: ~Brutus

  Nie pomaganie ludziom a utrudnaine ,zaczęło już przynosić swoje owoce . Sprawa nie dotyczy cmentarza lecz porządkowania miasta z liści , a konkretnie pasa zielini pomiędzy ulicą a posesjami . Przez lata każdy grabił liście i kombinował jak się ich pozbyć. Z chwilą kiedy zgrabione liście zapakowałem do worków foliowych i wystawilem aby ZGK zabrało -odmówili . Więc znalazłem przepis gdzie wyraźnie pisze , że te prace należą do ZGK . Pajacowanie nie popłaca , pracownicy w pocie czoła robią to czego nie robili , a wystarczyło zabrać i wywieść . Z tego prezesa nie jest szczwany lis jak go kreują w UMiG. Panie prezesie dalej tak , a braknie panu ludzi do pacy - proponuję podnieść stawki o 200% w tym nie trzeba być myślicielem .

 • 2010-10-19 22:53:20

  gość: ~mona

  Kreują go bo oni wszyscy sa z tego samego wora :D dobrali sie :) ale juz niedlugo wybory :) i po katach będą latać :)

 • 2010-10-20 08:15:55

  gość: ~kordian

  A Ty nona to jakaś wyrocznia jesteś czy cóś takiego?

 • 2010-10-20 08:53:48

  gość: ~Mona

  nie nona tylko mona :) naucz sie czytać to dopiero pogadamy :D

 • 2010-10-20 09:22:43

  gość: ~KORDIAN

  poczekam, aż Ty nauczysz się pisać

 • 2010-10-20 09:47:21

  gość: ~mona

  a ja poczekam aż wylecisz z hukiem :D haha!

 • 2010-10-20 09:55:24

  gość: ~kordian

  To ile Ty chcesz żyć na tym świecie?

 • 2010-10-20 20:29:00

  gość: ~PUCIAKI HIHI

  mona a o czym ty wogóle mowisz? Jesli macie pisac bzdury nie zwiazane z tematem dyskusji to prosilbym zebyscie nie zabierali glosu bo szkoda sie patyczkowac i szkoda tego czytac, jak widzicie to temat jest zwiazany z CMENTARZEM PO ZARZĄDEM ZGK i trzymajcie sie watku a nie pierdoły co ktos tam wyzzej napisal pozzdrowianka dla kłucących się

 • 2010-10-20 22:10:19

  gość: ~mona

  o tym ze ten prezes jest taki udany jak i wy :) kolejny święty :D to dopiero komedia :)

 • 2010-10-31 22:29:14

  gość: ~Zyga

  ZGK o dziwo aby zrobić dobre wrażenie na przyjezdnych , nawet dzisiaj wywoziło śmieci.
  Wstyd , dajecie dowód niskiej organizacji pracy ( nie ludzie - prezes ) . Ciekaw jestem czy ludzie zagonieni do pracy odczują to finansow. Pamietajcie jutro o 14 msza i procesja .

 • 2010-10-31 23:16:11

  gość: ~bystrzak

  I lepiej byłoby, gdyby nie wywieźli dzisiaj i jutro tych śmieci, cmentarz tonąłby w śmieciach i byłoby o czym pisać, że ZGK jest nieudolne. Na każdym cmentarzu w tych dniach służby muszą pracować, aby utrzymać porządek, to normalne.

 • 2010-11-01 07:58:52

  gość: ~Zyga

  To ca pamiętam w ubr nie pracowały. Po św to rozumiem.Wracam z Osobowic i jakoś nikt nie pracuje .

 • 2010-11-01 09:33:50

  gość: ~Tomasz

  To że w tym roku przeddzień Wszystkich Świętych wypadł w niedzielę to nie powód by śmieci nie wywozić. Kontenery puste i jest OK.
  Włączono oświetlenie, szkoda tylko że o 21 zostało wyłączone, pomimo dużej ilości osób na cmentarzu.

 • 2010-11-01 21:26:11

  gość: ~rysiek

  W Ząbkowicach dbamy o porządek.

 • 2010-11-01 21:38:19

  gość: ~Roland

  Rysio pysio - a najbardziej ty .

 • 2010-12-24 09:11:52

  gość: ~Tomasz

  Rozumiem że jest zima i spadł śnieg, ale może tak ZGK odśnieży chociaż główne alejki ?

 • 2010-12-24 13:10:22

  gość: ~antybufon

  śnieg nie padał już od tygodnia temperatury też blisko lub powyżej zera wystarczyłoby posypać solą i dałoby się przejść ale wybraliście niewłaściwego burmistrza i teraz macie zemstę bufona

 • 2010-12-24 14:43:38

  gość: ~prosba

  prosimy o udroznienie przejscia chociaz glownych alejek na cmentarzu, sa swieta, chcemy odwiedzic zmarlych

 • 2010-12-24 14:45:36

  Miro

  Człowieku wyluzuj. Daj szanse nowemu. A co do cmentarza, to byłem w tamtym tygodniu i alejki odśnieżone wiec nie wiem w czym problem. Oczywiście miedzy grobami oraz same groby całkowicie zasypane ale nie przesadzajmy. Pozdrawiam

 • 2010-12-24 15:04:34

  gość: ~XX

  Byłem wczoraj , masz rację, główne alejki stan dobry . Kiedy narzekam , to narzekam , ale jak jest wporzadku to nie ma podstaw .

 • 2010-12-24 20:32:18

  gość: ~Tomasz

  Wczoraj alejki zasypane , dzisiaj odsniezone :)

 • 2010-12-24 22:41:46

  gość: ~ewa

  niestety nawiedzenie grobów na naszym cmentarzu jest wielkim wyzwaniem, ślisko, ślisko, ślisko.... nawet główne alejki nie zostały posypane;( jest bardzo niebezpiecznie. Do tego strasznie brudno- w Wigilię ok 13.00 wokół pełnych kontenerów zalegały usypiska śmieci!! czyżby nikt nie wziął pod uwagę że w Święta czyjąś intencją będzie odwiedzenie zmarłych krewnych.

 • 2010-12-25 11:48:03

  gość: ~~~gość~~

  o ile mi wiadomo to cmentarz dalej jest pod zarządem ZGK i jego prezesa więc czepianie się burmistrza jest nie na miejscu.

 • 2010-12-28 20:57:20

  gość: ~Janko

  Powiem tak odnosnie dnia 24.12.2010r pogoda byla masakryczna zeby co kolwiek zrobic lalo jak scebra o czym sie przeknaly osoby ktore byly w tym czasie na cmentarzu owszem bylo mokro i slisko, smieci nie tylko na naszym cmentarzu zalegaly bo na innych podobnie. W dni swiateczne wiadomo ze firma Z G K nie pracowala wiec nie mozna ich winic za to, ze bylo jak bylo 25 i 26.12.2010r. Dzis bylem na cmentarzu 2 razy i widzialem jak pracownicy odsnierzaja aleje i zbieraja smieci po mimo padajacego sniegu za co mozna podziekowac bo widac ze pracownicy ktorzy pracuja na cmentarzu staraja sie jak moga zeby bylo czysto i mozna bylo przejsc. Dla mnie jest wporzadku

 • 2010-12-28 21:14:43

  gość: ~Janko

  Odnosnie smieci ludzie tak narzekaja, a jak bylo w wekend przed wszystkimi swietymi i w sam dzien zmarlych przypomnijcie sobie firma na wysokich obrotach dbala o czystos i wywoz smieci za co tez zostala negatywnie zkrytykowana. Zastanowcie sie ja wiem ze kazdemu nie dogodzi, potrafimy krytykowac a firma dba o cmentarz newet lepiej niz poprzedni zarzadcy. Zobaczmy pozytywne strony jakie Z G K wykonalo dla cmentarza podczas swojego zarzadzania a nie tylko same negatywy.

 • 2010-12-29 10:21:51

  gość: ~...

  Za 140 zl od otwarcia bramy cmentarnej to powinno tam być można przejść suchą stopą.

 • 2010-12-29 10:32:03

  gość: ~00

  Byłam w Wigilię o 8 rano nie padało , a lodowisko za darmo po co jeżdzić do Świdnicy.

 • 2010-12-29 11:43:15

  gość: ~XX

  Lodowisko za darmo to mamy w całym mieście . Przed własnym domem możesz stracić uzębienie i nie tylko . Nie stwarzajmy atmosfery takiej , że wszędzie jest cacy a tylko jedyny cmentarz be . Zmiana władzy zrobiła to , że widać ruchy i to nie tylko chwilowe pod publikę , a ciągłe . Inną sprawą jest fakt , że ZGK ma w tym interes , by cmentarz wygladał przyzwoicie ze wzgledu na to , że jest jego administratorem. Na pewno , na pozytywne zmiany miała i ma także krytyka mieszkańców miasta , która wytyka nidociągnięcia . Co do zamykania bram w ciagu dnia ZGK robi błąd . Z chwilą zawału lub innej choroby , kiedy jest potrzebna szybka interwencja lekarza , każda sekunda odgrywa znaczenie . Z chwilą gdy pacjent zejdzie z tego świata , a wina zostanie udowodniona administratorowi , że nie udzielono pomocy na czas , ze względu na trudności wynikłe ze strony ZGK , rodzina może żądać wysokich odszkodowań . Warto to przemysleć zanim bramy pozamykamy na trzy spusty .

 • 2010-12-29 13:04:05

  gość: ~marcin

  Kochany Burmistrz Orzeszek pewnie sprawi, że wszystko bedzie dobrze. Całe szczęście, że nam spadł z Kasztana.

 • 2011-01-28 20:34:16

  gość: ~Kasia

  Elegancja Francja odsniezone wszystkie scieszki

 • 2011-02-12 15:26:12

  gość: ~M2

  ostatnio dodany post

  Czy to prawda ze, w marcu cmentarz idzie na przetarg?

REKLAMA