Express-Miejski.pl

Geopark Wzgórz Szklarskich

Szklary fot.: Jerzy Organiściak

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na północ od Ząbkowic Śląskich rozciąga się pasmo Wzgórz Szklarskich, jedno z najciekawszych geologicznie miejsc w Polsce.

Wzgórza Szklarskie są tak szczególne ze względu na występujący chryzopraz - najcenniejszy kamień szlachetny Polski, który tutaj został po raz pierwszy w XVIII w. znaleziony i opisany. Tutaj też w końcu XIX w. odkryto złoża rud niklowych, eksploatowane przez niemal 100 lat, jedne z nielicznych w Europie.  Przy kopalni na początku XX w. wybudowano zakład hutniczy, gdzie zastosowano pionierskie wówczas  technologie. Dzisiaj to już historia.

Teren dawnej kopalni rud niklowych, który został tylko częściowo zrekultywowany, stanowi dzisiaj szczególne miejsce w geologii Polski. Występuje tutaj  kilkanaście rzadkich minerałów, w tym kilka związków niklu, występują kamienie szlachetne: chryzoprazy, chalcedony, opale i karneole. Oprócz tego można spotkać tutaj  pozostałości dawnej kopalni rud niklowych "Marta" w postaci starych sztolni, szybów i otwartych wyrobisk.

Teren dawnej kopalni jest odwiedzany dzisiaj przez wycieczki studentów geologii, miłośników minerałów, poszukiwaczy kamieni szlachetnych oraz śmiałków, którzy penetrują dawne kopalnie. Obszar kopalni mógłby, razem z leżącymi nieopodal źródliskami rzeki Ślęzy, stać się w przyszłości geoparkiem, a więc obszarem chronionym o szczególnych walorach przyrodniczych i geologicznych.  Przez odpowiednie zagospodarowanie turystyczne, wytyczenie ścieżek przyrodniczych i geologicznych, byłby w przyszłości obszarem odwiedzanym przez rzesze turystów, bo takie powinno być jego przeznaczenie. Niestety nie dojdzie do tego, póki nie zahamuje się procesu "totalnego" zaśmiecania i odprowadzania ścieków komunalnych, co odbywa się od wielu lat bez odpowiedniej reakcji ze strony instytucji ochrony środowiska i urzędów.

Bez komentarza! - Ratujmy Szklary!

Jerzy Organiściak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA