Express-Miejski.pl

Dawne kopalnie na Ziemi Ząbkowickiej

Dawne kopalnie fot.: jorganisciak.pl

Mało kto wie, że na terenie Ziemi Ząbkowickiej już od końca XVIII w.aż po 1945 r. wydobywano między innymi węgiel brunatny. Więcej, jako pierwszą działającą kopalnię węgla brunatnego na Śląsku przyjmuje się kopalnię "Fortuna" w Rososznicy (dawne Olbersdorf), ktora działała już w połowie XVIII w.!

Z badań nad tym zagadnieniem kol. Bartosza Grygorcewicza wynika, że na terenie Ziemi Ząbkowickiej już w XIX w. zostało rozpoznanych i zgłoszonych do ówczesnego Urzędu Górniczego we Wrocławiu kilkanaście pól górniczych ze złożami węgla brunatnego, głównie w okolicach Ziębic. Niektóre z tych złóż były eksploatowane, głównie przez lokalne gwarectwa, które inwestowały w podziemne kopalnie. Jedną z nich była kopania "Konstancja", założona w połowie XIX w. we wsi Czerńczyce.

Z tych czasów zachowały się licznie mapy górnicze, które są obecnie przechowywane w Archiwum Państwowym w Katowicach oraz w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.  

Najwybitniejszymi, współczesnymi badaczami dawnego górnictwa na Dolnym Śląsku są dwaj wrocławianie, koledzy: Krzysztof Krzyżanowski i Dariusz Wójcik. Obaj byli naszymi gośćmi na Konferencji Górniczej w 2009 r., a Darek Wójcik dwa miesiące temu gościł na spotkaniu naszego Klubu Regionalnego i opowiadał o chryzoprazach z Braszowic.

Tym razem badaliśmy relikty dawnej kopalni węgla brunatnego w Czerńczycach, działającej tylko przez okres około 10 lat. Dość szybko, na podstawie dawnych map górniczych ustaliliśmy jej położenie.

Okazuje się, że nasza Ziemia Ząbkowicka kryje jeszcze wiele nieznanych i nierozpoznanych miejsc i bogactw, niegdyś eksploatowanych a później opuszczonych i zapomnianych. Badania w tym zakresie prowadzone od kilku lat przez dość liczne grono zawodowców i entuzjastów historii górnictwa dowodzą, że nasz region był jednym z najbogatszych w rozmaite kruszce i bogactwa naturalne na Dolnym Śląsku. Mam nadzieję, że w przyszłym roku w wersji książkowej ukażą się wyniki tych badań i z całą pewnością będą przełomowe dla poznania górnictwa na naszym terenie.

 

Jerzy Organiściak / jorganisciak.pl

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dawne kopalnie na Ziemi Ząbkowickiej

  2011-07-04 11:59:07

  Jerzy Organiściak / jorganisc

  Mało kto wie, że na terenie Ziemi Ząbkowickiej już od końca XVIII w.aż po 1945 r. wydobywano między innymi węgiel brunatny. Więcej, jako pierwszą działającą kopalnię węgla brunatnego na Śląsku przyjmuje się kopalnię "Fortuna" w Rososznicy (dawne Olbersdorf), ktora działała już w połowie XVIII w.!

 • 2011-07-06 08:25:02

  gość: ~xyz

  Nie wiem, czy "najwybitniejsi", ale na pewno pasjonaci.

 • 2011-07-06 08:58:20

  gość: ~bana

  Nie wiem czy kto wie ale kiedyś - kiedy to było ???? najstarsi pamiętają , było połączenie kolejowe z Górnym Ślaskiem . Zapraszam na sympozjum w lipcu będziemy piekli kiełbasy , pili piwo i płakali rzewnymi łzami jak to " obcy " zniszczyli nam połączenie kolejowe. Problem jest tak skomlikowany do rozwiazania , że ludzie po maturze docenci , habilitanci , mag , inż, doc i prof nie są w stanie pchnąć sprawy do przodu.
  Przestańmy żyć przeszłością a zacznijmy droga władzo dbać o sprawy bieżące. Panie Organiściak proszę powiedzieć czy choć raz poruszył Pan ten problem w gronie byłych i obecnych władz , oprócz sentymentalnych spotkań nic nie słychać . Dobrze , że przybliża Pan nam historię regionu , lecz jako osoba znana i mam taką nadzieję wpływowa może razem z mieszkańcami naciskać na naszych mędrców aby zaczęli coś w tym kierunku robić . Jak tak dalej pójdzie to w niedługim czasie w Zabkowicach będzie jedno wspólne ognisko , gdzie mieszkańcy z kiełbasami na patykach będą tylko wspominać i puszczać bąki.

 • 2011-07-07 12:12:35

  gość: ~Jerzy Organiściak

  Panie kolego,
  podyskutuję z panem i odpowiem na pytanie jak się pan przedstawi.

 • 2011-07-07 15:25:01

  gość: ~bana

  Proszę się zastanowić po co panu nazwisko ?, przecież może być zmyślone. Konstruktywna rozmowa nie wymaga nazwisk , lecz żetelności nie mijającej się z prawdą . Jeżeli ma Pan coś do powiedzenia to proszę napisać , a nie na wstępie stawiać warunki i tworzyć koncert życzeń . Wniosek z tego taki , że dyskusja i razgawor dobiegł końca , bo wątpię aby każdy po mnie miał ochotę " meldowania "się z imienia i nazwiska .
  Zajmowanie się historią to nie to samo co zajmowaniwe się danymi personalnymi. Brak odpowiedzi to także odpowiedź .

 • 2011-07-07 21:22:30

  Jerzy

  Ja jednak, może jestem staromodny, ale z "anonimami" nie rozmawiam. Jak mam coś do powiedzenia to mówię, podpisuję się i za swoje słowa odpowiadam. Co do zgłaszania swoich postulatów i oceny działalności władzy i radnych, są liczne możliwości: otwarte sesje rady gminy, powiatu, gazety itp., tylko tam trzeba się przedstawić i później odpowiadać za swoje słowa. Tym niemniej pozdrawiam pana i proszę napisać na moj adres mailowy konkretne pytania(wist@pro.onet.pl), podpisać się, wówczas odpowiem. I na przyszłość operować konkretami a nie językiem sloganowym.

 • 2011-07-07 22:10:09

  gość: ~panie kolego Jerzy

  Platforma woli przedkładać spokój polityczny nad realne potrzeby ludzi i pan, taki zacny obywatel dał się wciągnąć w tę paskudną grę :(

 • 2020-05-27 19:19:16

  gość: ~Daniel

  Dotarłem do dawnej kopalni węgla konstancja i odkryłem wejście :) można wejść tylko trzeba dobrze się przygotować

 • 2021-06-07 22:29:33

  gość: ~Xxx

  ostatnio dodany post

  Czerńczyce leżą na Ziemi Ziębickiej na terenie powiatu ząbkowickiego.
  Pozdrowienia dla autora.

REKLAMA