Express-Miejski.pl

Ponad 500 mld więcej na kontach emerytów

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

71 mld więcej niż rok temu zostało dopisanych do kont przyszłych emerytów.

W wyniku rocznej waloryzacji składek stan kont i subkont 26 mln osób ubezpieczonych w ZUS zwiększył się o 521,7 mld zł.  Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł ok. 450 mld zł. 

Roczna waloryzacja ruszyła pierwszego czerwca. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosły o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w biegłym roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta.

- To są dobre informacje dla przyszłych emerytów. Wyższa kwota składek na emerytalnym koncie oznacza wyższą emeryturę, jaką w przyszłości będzie wypłacał ZUS – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Waloryzacja, która jest przeprowadzana w czerwcu dotyczy osób, które jeszcze nie są emerytami. Waloryzacja marcowa dotyczy zaś osób, które już dostają emeryturę lub rentę – tłumaczy Kowalska-Matis.

Rzeczniczka podaje, że dzięki waloryzacji osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisano 66,9 tys. zł. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększył się o 126,4 tys. zł. Wpłynie to bezpośrednio na wysokość świadczeń przyszłych emerytów.

W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł (dla osoby w wieku 60 lat) lub ponad 300 zł (dla osoby w wieku 65 lat). Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o ok. 480–580 zł. 

Dane wynikające z przeprowadzonej waloryzacji jeszcze w czerwcu będą widoczne dla ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną one również zawarte w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2023 r., którą ZUS co roku przygotowuje dla każdego ubezpieczonego. Informację o stanie konta ubezpieczonego otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka.

- Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., która choć przez krótki okres była objęta powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Przyszli emeryci, którzy zastanawiają się nad tym czy zakończyć aktywność zawodową, powinni przed podjęciem decyzji - sprawdzić ile, co miesiąc dostaną na swoje konto z ZUS. Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który pozwala obliczyć wysokość emerytury osobom, które chcą sprawdzić, czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku czy nadal pracować. 

Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS radzi, aby przede wszystkim panie skorzystały z kalkulatora, zanim podejmą decyzję o przejściu na emeryturę. Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn są niekiedy dosyć istotne i wynikają z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni.

  • Liczba emerytów i rencistów w Polsce; 7,9 mln
  • Liczba emerytów i rencistów na Dolnym Śląsku: 645 tys.
  • Liczba emerytów i rencistów podlegających pod Oddział ZUS w Legnicy: 155 tys.
  • Liczba emerytów i rencistów podlegających pod Oddział ZUS w Wałbrzychu: 232 tys.
  • Liczba emerytów i rencistów podlegających pod Oddział ZUS we Wrocławiu: 645 tys.

ZUS

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA