Express-Miejski.pl

Światowy Dzień Ochrony Środowiska w Ciepłowodach [foto]

Światowy Dzień Ochrony Środowiska w Ciepłowodach

Światowy Dzień Ochrony Środowiska w Ciepłowodach fot.: GOKiP Ciepłowody

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

5 czerwca na Kawiej Górze (Łysicy) w Ciepłowodach świętowano wspólnie Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Z tej okazji zorganizowano wydarzenie, w trakcie którego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Ciepłowodach oraz mieszkańcy gminy Ciepłowody mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach i wykładach o tematyce ekologicznej.
Wykład pt. „Znaczenia pszczołowatych w środowisku” przeprowadziła pani Elżbieta Malinowska z Gospodarstwa Malinowskich w Ciepłowodach. Celem wystąpienia było zapoznanie uczestników z rolą pszczół w środowisku oraz konsekwencjami ich ewentualnego wyginięcia. Pan Maciej Majkowski z Nadleśnictwa Henryków omówił zagadnienie „Dlaczego lasy są dla nas ważne.” Uczestnicy wykładu uzyskali informacje o najważniejszych funkcjach obszarów zadrzewionych oraz przypomnieli sobie zasad prawidłowego zachowania na obszarach leśnych. Ostatni wykład wygłosiła pani Ewelina Karwa z P.H.U. Komunalnik z Nysy, obejmujący temat „Segregacja śmieci – jak prawidłowo segregować?”. W ciekawy i zabawny sposób przypomniano uczestnikom o prawidłowej segregacji odpadów, w szczególności na poziomie gospodarstw domowych.
Obok wykładów toczyły się również warsztaty:
- „Ekologicznie w domu - pokaz naturalnych środków czystości i kosmetyków”, którego celem było zachęcenie uczestników do korzystania z alternatywnych środków czystości i kosmetyków. Podczas zajęć powstaną ekologiczne środki czyszczące, których składnikami są materiały ogólnodostępne (soda, kwasek cytrynowy, woda, ocet).
- tworzenia ekologicznej biżuterii z wykorzystaniem materiałów recyklingowych, którego celem było zwiększenie stanu wiedzy z zakresu materiałów recyklingowych, metod ich przetwarzania i ponownego wykorzystania, również w warunkach domowych. - tworzenia toreb ekologicznych, mający na celu zachęcenie mieszkańców do zastępowania toreb foliowych i papierowych torbami wielokrotnego użytku. Działanie ma przyczynić się do zmniejszenia odpadów powstałych w wyniku korzystania z „jednorazówek”.
Przez Związek Międzygminny Ślęza-Oława oraz P.H.U. Komunalnik przygotowane zostało stanowisko z materiałami informacyjnymi i promocyjnymi, dotyczącymi segregowania śmieci.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska został zrealizowany w ramach projektu pn. „Przyroda nie zna nagrody ni kary, zna tylko konsekwencje – Gmina Ciepłowody działa ekologicznie”. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków NFOŚiGW/WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Obok wydarzeń edukacyjnych projekt ten obejmował budowę ścieżki edukacji ekologicznej.

GOKiP Ciepłowody

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA