Express-Miejski.pl

Jesteś nieletni? Pamiętaj, że odpowiadasz za swoje czyny. Spotkanie ziębickich uczniów z policją

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

Spotkania profilaktyczne policjantów w szkołach to doskonała okazja do rozmów na poważne tematy.

Niejednokrotnie okazuje się, że młodzież nie jest świadoma ciążącej na nich odpowiedzialności i często czuje się bezkarna. By porozmawiać na ten temat ząbkowicka policjantka spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach. W czasie prelekcji funkcjonariuszka zwróciła szczególną uwagę na odpowiedzialność młodych ludzi za hejt i cyberprzemoc, zjawiska coraz częściej wśród nastolatków.

Podczas spotkań z młodzieżą w szkołach podstawowych mundurowi na co dzień zajmujący się profilaktyką szeroko omówili odpowiedzialność prawną osób nieletnich. Uczniowie poznali termin demoralizacji i jak się ona przejawia. Dowiedzieli się kiedy i za jakie czyny mogą odpowiadać karnie, oraz co się dzieje z młodą osobą, która nie stosuje się do przyjętych w społeczeństwie norm lub łamie obowiązujące przepisy. - informuje Katarzyna Mazurek Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.

Często zdarza się, że uczniowie nie są świadomi, że również ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny i to nie tylko przed dyrektorem szkoły, pedagogiem czy rodzicami. Zasady wraz z środkami wychowawczymi, które sąd może zastosować określa Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Policjantka przypomniała również, że ta odpowiedzialność dotyczy również tego co młodzi ludzie robią w internecie, ich wpisów w mediach społecznościowych, wiadomości czy komentarzy pod umieszczonym materiałem foto/video.
Zjawisko hejtu i cyberprzemocy jest niestety coraz częstsze i pojawia się również w szkołach podstawowych, gdzie dzieci niejednokrotnie czują się bezkarne. Jak się okazało, temat ten wzbudził w uczniach ogromne zainteresowanie. Padało wiele pytań i pojawiło się wiele wątpliwości.
Młodzi ludzie bardzo często nie są świadomi konsekwencji swojego zachowania oraz faktu, że w sieci nikt nie jest anonimowy. W dzisiejszych czasach, internet jest podstawowym źródłem komunikacji i dlatego tak ważna jest edukacja młodzieży w tym zakresie. Trzeba mieć świadomość, że tak jak w realnym świecie, także w przestrzeni internetowej obowiązują reguły i normy prawne, których należy przestrzegać.

KPP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA