Express-Miejski.pl

Sportowcy zagrali dla Kuby! Turniej charytatywny w Ząbkowicach Śląskich [foto]

	Sportowcy zagrali dla Kuby! Turniej charytatywny w Ząbkowicach Śląskich

Sportowcy zagrali dla Kuby! Turniej charytatywny w Ząbkowicach Śląskich fot.: mp

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Orzeł Ząbkowice Śląskie okazał się najlepszy w charytatywnym turnieju piłki nożnej. Głównym celem wydarzenia była jednak pomoc 12-letniemu Kubie Bandurskiemu.

Chłopiec cierpi na chorobę genetyczną - krzywicę hipofosfatemiczną z zaburzeniami chromosomu X. Chorobę zdiagnozowano kilka miesięcy temu. W całym życiu Kuba przeszedł kilkanaście operacji zapobiegających deformacji obu ud i podudzi. Operacje miały zastosowaną metodę z wykorzystaniem skobli Blounta, oraz wielokrotnie metodę Ilizarowa. To metoda wydłużania, scalania oraz korekcji kształtu kości, w której wykorzystuje się stabilizator składający się z metalowych pierścieni połączonych ze sobą za pomocą prętów i zespolonych z kośćmi drutami i śrubami. Po każdej operacji niestety nogi wciąż się wyginają. Chłopiec porusza się wyłącznie za pomocą kul. Każdy krok to ogromny ból i cierpienie.

Operację, która ma spełnić marzenia Kuby zdecydował się przeprowadzić Instytut Paley'a w Warszawie, który gwarantuje, że dzięki niej Kuba stanie na własnych nogach. Potrzebna kwota do zebrania wynosi ponad 300 tys. zł.

W akcję pomocy Kubie włączyli się piłkarze Śląska Wrocław w osobach m.in. Patryka Klimali, Rafała Leszczyńskiego, Piotra Samca-Talara oraz trenera Jacka Magiery, Kamila Łaszczyka - polskiego boksera kategorii super piórkowej, Mariusza Joniaka - zawodnika federacji KSW oraz Tomasza Ostrowskiego - zawodnika MMA walczącego dla federacji FEN. W drużynie kibiców wrocławskiego Śląska obecny był Mariusz Pawelec - długoletni piłkarz Śląska.

Aktywny udział w turnieju wzięli też Mariusz Joniak i Kamil Łaszczyk wzięli aktywny udział w turnieju. Ten pierwszy reprezentował swój klub Bebson Bielawa, ten drugi wystąpił gościnnie w barwach ząbkowickiego Orła. Oprócz tych ekip swoje zespoły wystawiły również: Orzeł Ząbkowice Śląskie oldboys, WKS Śląsk Wrocław kibice, Gmina Ząbkowice Śląskie oraz Skałki Stolec.

Pierwsze miejsce w turnieju powędrowało do Orła Ząbkowice Śląskie, który w finale pokonał kibiców Śląska Wrocław. Najniższy stopień podium przypadł ekipie oldbojów Orła Ząbkowice Śląskie. Tym razem to nie rywalizacja sportowa, a to co działo się między spotkaniami było najistotniejsze. W przerwach odbywały się bowiem licytacje gadżetów sportowych przekazanych m.in. przez zaproszonych gości, ale nie tylko. Osiągały one spore kwoty. Za 3.4 tys. zł wylicytowano chociażby koszulkę wrocławskiego Śląska, a za 2 tys. zł koszulkę przekazaną na licytację przez Piotra Zielińskiego. Do wylicytowania była też m.in. koszulka i trening personalny z Mariuszem Joniakiem, rękawice bokserskie Kamila Łaszczyka, rękawice bramkarskie Rafała Leszczyńskiego, koszulka Pawła Wszołka z autografem, koszulka Tymoteusza Puchacza z autografem, czy gadżety oraz bilety na galę FEN przekazane przez Tomasza Ostrowskiego. Łącznie z samych licytacji zebrano kwotę kilkunastu tysięcy złotych.

Wzruszającym momentem było też wykonanie piosenki przez głównego bohatera turnieju, a więc 12-letniego Kubę, który wraz ze swoim tatą był obecny przez cały czas trwania wydarzenia. Wykonanie piosenki Sanah pt. Jestem Twoją bajką wywołało poruszenie na twarzach wielu uczestników wydarzenia.

Niedzielny turniej charytatywny i zebrane podczas niego pieniądze to jednak tylko jeden z wielu kroków, jakie są konieczne do tego, by 12-letni chłopiec mógł stanąć na własnych nogach. Wszystkie kolejne wiążą się z dalszą zbiórką pieniędzy. Pomóc można też on-line.

em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Sportowcy zagrali dla Kuby! Turniej charytatywny w Ząbkowicach Śląskich [foto]

  2024-02-26 13:20:41

  gość: ~Ja

  Kuba to cudowny chłopczyk. Brawa dla wszystkich ludzi dobrych serc.

 • 2024-02-26 16:05:43

  gość: ~Xxx

  Najwieksze podziękowania należą się Marcinowi.S beż niego to wydarzenie nie miało by takiego rozgłosu

 • 2024-02-26 20:43:47

  gość: ~123

  A gdzie slynny kandydat na Burmistrza Pan Łukasz? Lepiej robic slabą politykę w kościele zamiast wspierac potrzebujacych! Wstyd! Widac jak dla Was liczy sie drugi czlowiek!

 • 2024-02-27 07:33:16

  gość: ~Autor

  ostatnio dodany post

  @~123
  Co się dziwisz koleś z PiSu to i ludzi ma w dup..... jeszcze ktoś by mu kazał 5zl do puszki rzucić na hama

REKLAMA