Express-Miejski.pl

W okolicach Kłodzkiej Góry zaginął 12-latek. Trwa akcja poszukiwawcza [aktualizacja]

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

Trwają poszukiwania 12-letniego chłopca, który dziś zaginął w okolicach Kłodzkiej Góry. Niewykluczone, że nastolatek udał się w kierunku Złotego Stoku.

12-latek ma ok. 140 cm wzrostu, ubrany jest w czarną kurtkę z kapturem, czapkę z daszkiem, a także niesie ze sobą plecak.

Wszystkie osoby, które widziały chłopca lub posiadają inne cenne informacje, proszone są o kontakt z policją pod numerem 112 oraz z GOPR pod numerem 985.

Zaginiony może poruszać się w kierunku Złotego Stoku lub Kłodzka. W akcji poszukiwawczej biorą służby ratunkowe, w tym również strażacy z powiatu ząbkowickiego.

[AKTUALIZACJA, godz. 22.45]: Chłopiec został odnaleziony cały i zdrowy!

[AKTUALIZACJA, 27.02, godz. 12.15 - KOMUNIKAT POLICJI]: Sukcesem zakończyły się poszukiwania 12-letniego chłopca, który podczas wycieczki pieszej na szlaku turystycznym u podnóża Kłodzkiej Góry oddalił się od grupy. Z uwagi na realne zagrożenie życia i zdrowia chłopca, niezwłocznie ogłoszony został alarm dla Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku oraz Ząbkowicach Śląskich. Do poszukiwań zaangażowano również policjantów Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu, ratowników Grupy Sudeckiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu kłodzkiego, ząbkowickiego, druhów Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, a na kolejnym etapie leśników Nadleśnictwa Bardo Śląskie oraz Bystrzycka Kłodzka. Szybka wymiana informacji, precyzyjnie wykonane czynności pomimo stale pogarszających się warunków atmosferycznych, a przede wszystkim zaangażowanie w akcję wszystkich służb przyczyniły się do szczęśliwego zakończenia poszukiwań.

W miniony piątek (23 lutego) około godziny 15:00 kłodzcy policjanci zostali poinformowani o zaginięciu nieletniego 12-latka, który  podczas wycieczki pieszej na  szlaku turystycznym Kłodzka Góra oddalił się od grupy. Jak ustalono do momentu złożenia zawiadomienia chłopiec nie nawiązał kontaktu z rodzicami, a w chwili zaginięcia nie posiadał przy sobie telefonu komórkowego. Z uwagi na realne zagrożenie życia i zdrowia ogłoszony został alarm dla Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku oraz Ząbkowicach Śląskich.  Do poszukiwań niezwłocznie zaangażowano również policjantów Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu, ratowników Grupy Sudeckiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu kłodzkiego, ząbkowickiego, druhów Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, a na kolejnym etapie leśników Nadleśnictwa Bardo Śląskie oraz Bystrzycka Kłodzka. 

W trakcie działań wykorzystano najwyższej jakości sprzęt techniczny znajdujący się na wyposażeniu służb biorących udział w działaniach. Były to między innymi samochody dostosowane do poruszania się w trudnym górskim terenie, jak również quady, kamery termowizyjne. Na miejscu nie zabrakło również specjalnie do tego celu wyszkolonych i przygotowanych do pracy w terenie psów tropiących, których przewodnikami byli doświadczeni druhowie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałbrzychu. 

Na pewnym etapie poszukiwań znaczna część sił i środków została skoncentrowana w wąwozie na odcinku szlaku Kłodzkiej Góry, a miejscowością Wojeciechowice. Stale pogarszające się warunki atmosferyczne, trudne górskie ukształtowanie terenu to czynniki, które nie ułatwiały służbom prowadzenie poszukiwań 12-letniego chłopca.

Jednak w trakcie prowadzonych poszukiwań grupa złożona z policjantów i ratowników GOPR zeszła z głównego  szlaku udając się odcinkiem 400 metrów drogi polnej w kierunku pobliskiego kompleksu leśnego. Właśnie w tym miejscu jeden z funkcjonariuszy usłyszał głos, który nie był w natężeniu osób biorących udział w poszukiwaniach. Przypuszczenia policjanta były trafne, po kilku chwilach dotarł do zmarzniętego i wystraszonego chłopca. Ze względu na fakt, że odzież wierzchnia była kompletnie przemoczona do momentu przyjazdu we wskazane miejsce pojazdu służ ratowniczych, policjant okrył chłopca swoim ciepłym polarem. Niezwłocznie na miejscu chłopiec w stanie nie zagrażającym jego życiu i zdrowiu został przekazany medykom, którzy objęli go specjalistyczną opieką. Tym razem pomoc przyszła na czas.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W okolicach Kłodzkiej Góry zaginął 12-latek. Trwa akcja poszukiwawcza [aktualizacja]

  2024-02-24 01:20:21

  gość: ~Obywatel

  Naszczescie oby to był dziecięcy wybryk nic poważnego że uciekł

 • 2024-02-24 11:25:03

  gość: ~gość

  super że się odnalazł

 • 2024-02-24 20:25:24

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  cała ta Kłodzka Góra,to turystyczna porażka,żadnych oznakowań,żadnych kibli,za to przez minione lata straszna rzeż drzewostanu,teraz przez nowe władze to będzie ograniczone,głównie przez to,że już nie ma co wycinać

REKLAMA