Express-Miejski.pl

Kościół św. Jerzego w Ziębicach ustanowiony Pomnikiem Historii

Kościół parafialny św. Jerzego w Ziębicach

Kościół parafialny św. Jerzego w Ziębicach fot.: UM Ziębice

19 lutego rozporządzenie w tej sprawie wydał prezydent Rzeczpospolitej Polskiej uznając za pomnik historii kościół parafialny pw. św. Jerzego w Ziębicach.

W rozporządzeniu czytamy, iż podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r. poz. 840 oraz z 2023 r. poz. 951, 1688 i 1904) uznaje się za pomnik historii "Ziębice - kościół parafialny pod wezwaniem św. Jerzego", położony w Ziębicach, w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim.

Celem ochrony pomnika historii jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe, jednej z najbardziej okazałych far miejskich na Śląsku, reprezentującej unikatowe formy i rozwiązania przestrzenne wczesnogotyckiej architektury sakralnej, uzupełnione późniejszymi nawarstwieniami.

Kościół parafialny św. Jerzego  to największy i najstarszy z ziębickich kościołów, a jednocześnie najstarsza z zachowanych ziębickich budowli. Kościół był świadkiem burzliwych dziejów miasta od jego lokacji, znajdziemy tu także ślady książęcej przeszłości Ziębic. Powstał z połączenia hali dwunawowej wczesnogotyckiej z lat 1265-75 i trójnawowego prezbiterium późnogotyckiego z lat 1477-1504. Późniejsze przebudowy kościoła nie zatarły pierwotnego wyposażenia i w efekcie mamy sąsiedztwo elementów gotyckich, renesansowych, barokowych i rokoka. Obok kościoła znajduje się kamienna dzwonnica z XV Wieku.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomniki Historii, oprócz znaczenia dla polskiego dziedzictwa kulturalnego, powinny wyróżniać się m.in. znaczeniem ponadregionalnym, dużymi wartościami historycznymi, naukowymi i artystycznymi, być utrwalone w świadomości społecznej i stanowić źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń. Do tego prestiżowego grona mogą dołączać krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, dzieła architektury i budownictwa oraz ich zespoły, dzieła budownictwa obronnego, zabytki techniki, parki i ogrody, cmentarze, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne bądź związane z działalnością wybitnych osobistości lub instytucji oraz zabytki archeologiczne.

em24.pl

24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kościół św. Jerzego w Ziębicach ustanowiony Pomnikiem Historii

  2024-02-23 16:40:26

  gość: ~Juras

  Watykańskie pomniki historii będą w pierwszej kolejności remontowane z pieniędzy budżetowych. Na tym to polega.

 • 2024-02-23 16:54:01

  gość: ~mieszkaniec

  @~Juras
  Za chwilę na tym pomniku będziemy oglądać baner Wiktorka O

 • 2024-02-27 15:09:23

  gość: ~mieszkaniec nr2

  @~mieszkaniec
  Ja się dziwię że jeszcze nikt jajkami nie obrzucił tych banerów albo najlepiej
  jakąś farbą.. Przecież co widzę to paskudztwo to muszę przystanąć i siarczyście
  na to splunąć, bo nie da się obejść koło tego czegoś tak obojętnie.

 • 2024-02-26 14:48:23

  gość: ~Www

  @~Juras
  SLD podpisało konkordat za Milera wszystkie budynki kościelne są własnością skarbu państwa i do państwa należy remont a wszystkie wyznania są tylko użytkują te obiekty.

 • 2024-02-23 17:17:06

  gość: ~Kaśka

  Tak nastąpił rozdział kościoła i państwa. Dzięki prezydencikowi

 • 2024-02-23 18:46:14

  gość: ~Obywatel

  Co nam po pomniku, do którego, poza mszą, nikt nie może wejść.

 • 2024-02-23 18:47:53

  gość: ~Ja

  Pomnik pedofilski

 • 2024-02-23 19:17:57

  gość: ~Kajetan

  To mamy do utrzymania dwa pomniki , jeden w Henrykowie, drugi w Ziębicach. Jest się z czego cieszyć.

 • 2024-02-23 19:49:10

  gość: ~takitam

  /// Kościół parafialny św. Jerzego to największy i najstarszy z ziębickich kościołów, a jednocześnie najstarsza z zachowanych ziębickich budowli. ///

  /// Powstał z połączenia hali dwunawowej wczesnogotyckiej z lat 1265-75 i trójnawowego prezbiterium późnogotyckiego z lat 1477-1504. ///


  Tymczasem ziębickie mury obronne datowane są na 1241 i UWAGA ... nie jest to rok budowy, a rok zniszczenia ich przez mongołów, czyli powstały wcześniej niż "najstarsza" budowla zwana kościółkiem.

  .. ale ... kto by się tam przejmował historycznymi szczegółami.

  Prezydent uznał to za pomnik historii, więc państwo polskie (chce czy nie) będzie MUSIAŁO łożyć na remonty tego czegoś i ..... DOKŁADNIE O TO CHODZIŁO, czyli za dwa lata prezydent przestanie być prezydentem, więc kler podsuwa co chwilę "swojemu" prezydentowi coraz to nowsze "zabytki" które przecież trzeba chronić, a że traf chciał iż 90% z nich to kościoły ... no cóż ... "tak wyszło" :)

 • 2024-02-24 14:55:16

  gość: ~Darek

  Niedługo całe Ziębice staną się pomnikiem a raczej miastem wymarłym. Dobrze żyje się tu już tylko urzędnikom i nauczycielom. Młodzi wyjeżdżają.Czy można to jakoś odwrócić?

 • 2024-02-24 15:38:20

  gość: ~Ak

  @~Darek
  Tylko wyjechać najlepsze wyjście

 • 2024-02-24 15:44:23

  gość: ~RR

  Do Darek: Zostań Urzędnikiem albo nauczycielem. Będziesz miał dobrze.

 • 2024-02-27 15:13:00

  gość: ~fr

  @~RR
  Po co wystarczy zostać kolegą mariusza albo innego parcha i już masz dobrze.

 • 2024-02-24 18:53:33

  gość: ~Www

  @~Darek
  Żydzi wiedzieli co robić wyjechali wcześniej

 • 2024-02-27 15:15:40

  gość: ~JHS

  @~Darek
  No jeszcze sportowcom i kolegom mariusza dobrze się żyje.
  Trzeba by było zacząć im przetrzepywać peruki żeby coś zmieniać.
  Tacy oszuści rozumieją tylko jeden argument, argument siły.

 • 2024-02-26 11:54:41

  gość: ~stella

  Bazylika Mniejsza w Ziębicach jest wyjątkowej wartości obiektem architektury i powinna być obiektem dumy mieszkańców, a jest tak haniebnie traktowana przez ludzi o niskim poziomie intelektu. W ateistycznych Czechach obiekty sakralne sa remontowane głównie na koszt państwa i stanowią wartość ze względów kulturowych i także biznesowych w zakresie rozwoju turystyki. W krajach zachodnich dba się bardzo o takie i podobne im budynki i budowle. U nas w Polsce agresja wynikająca z politycznych wojen doprowadza wielu do zadziwiającej swobody w formułowaniu agresywnych osądów i pomówień. Szczególnie dotyczy to ludzi nieznających polskiej historii, piękna literatury, poezji, malarstwa itp. Bardzo przykro czyta się prostackie komentarze ludzi, którzy powinni milczeć, szczególnie w sprawach obcych dla ich "intelektu".

 • 2024-02-26 14:41:54

  gość: ~takitam

  @~stella


  gość: ~stella napisał/a:

  /// W krajach zachodnich dba się bardzo o takie i podobne im budynki i budowle. ///

  Francja to kraj zachodni ... przynajmniej w teorii.

  Przyjrzyj się jak tam "dbają" o kościółki.
  Większość kościółków z przyczyn naturalnych (brak wiernych) została opuszczona.
  Francuski kler nie łożył na ich utrzymanie, więc .... UWAGA ... wystawiono je na licytacje.
  Część została sprzedana, reszta albo stoi do dzisiaj w formie ruiny, albo się zawaliły, albo na koszt kleru francuskiego zostały rozebrane.
  BARDZO PODOBNIE jest w Niemczech .. też kraju raczej zachodniego.

  OK ... rozumiem potrzebę utrzymania zabytków, ale państwo powinno utrzymywać TYLKO TE ZABYTKI (nawet kościelne) które są absolutnie wyjątkowe.

  Natomiast takich "bazylik" jak w Ziębicach , w całej Polsce jest jak nasrał i nie ma w nich ABSOLUTNIE NIC WYJĄTKOWEGO.

  Mimo wszystko, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ci którym tak bardzo leży na sercu kolejna "bazylika" utrzymywali to z własnych prywatnych środków.


  gość: ~stella napisał/a:
  /// Bardzo przykro czyta się prostackie komentarze ludzi, którzy powinni milczeć, szczególnie w sprawach obcych dla ich "intelektu". ///

  Otóż miła Stello, może nie wiesz, to informuję, że póki co mamy w Polsce wolność słowa, a komentarze pod artykułami tudzież posty na forach dyskusyjnych (z definicji) po to są, żeby każdy mógł napisać co sądzi na dany temat.
  Inaczej pisząc, Ty masz takie a nie inne zdanie w temacie budowli sakralnych, a ja inne.
  Moim zdaniem, ani Twoja, ani moja opinia nie jest prostacka.
  Po prostu każdy z nas ma inne zdanie na ten sam temat.

  Jednak ... jeśli już krygujesz się na "yntelektualystke" (pisownia zamierzona) to warto wiedzieć, że w dyskursie publicznym, wszelkie wtręty osobiste typu ... głupi jesteś ... prostak ... brak intelektu itp. to najniższa forma wypowiedzi świadcząca o braku argumentów merytorycznych.

  Poza tym ... miłego dnia życzę :)

 • 2024-02-26 16:55:56

  gość: ~Obiekty2

  Dobrze ze juz ten proboszcz odchodzi bo braknie miejsca na jego "osiagniecia" ktore mozna tylko czytac podczas mszy swietej... kosciol, bazylika mniejsza , pomnik co jeszcze wymysli w ostatnie miesiace???

 • 2024-02-26 20:28:39

  gość: ~tak sobie przechodziłem

  Powiedział co wiedział :
  To może wymień te bazyliki takie jak te w Ziębicach, Skoro jest ich tak od groma w Polsce?Tylko Ktoś naprawdę wyjątkowo ubogi intelektualnie może napisać takie brednie. Człowiek rozumny spaliłby się ze wstydu. Do tego nawet nie chciało ci się wykonać minimalnego wysiłku, żeby przeczytać co to jest Pomnik Historii i dlaczego bazylika ziębicka została uznana za taki obiekt.

 • 2024-02-27 00:30:37

  gość: ~takitam

  @~tak sobie przechodziłem

  W tym kościele byłem nie raz, bo jestem Ziębiczaninem od urodzenia.
  ZAWSZE był to .... po prostu kościół i tak też było napisana na tabliczkach wszelakich które na tym kościele były.

  Weszło "nowe" w postaci rozmodlonych kolejnych rządów i "CUD" ... nagle ów kościół cudownie przemienił się w bazylikę, a teraz .... znowu cud ... bo w/w kościół okazał się pomnikiem historii.

  Otóż dla mnie to nie żaden pomnik czy tym bardziej bazylika, a po prostu budynek zwany świątynią czy tam kościołem jak kto woli.
  Nie wyróżnia się ABSOLUTNIE NICZYM z pośród tysięcy innych budynków sakralnych w Polsce.

  To nie katedra Notre Dame w Paryżu .... rzeczywiście wyjątkowa budowla czy Sagrada Família w Barcelonie ... jeszcze bardziej wyjątkowy obiekt, ani nawet nie jest to egipska piramida czy chociażby Ollantaytambo albo Puma Punku .... moim zdaniem JESZCZE BARDZIEJ ciekawe niż wszystkie wyżej wymienione.

  To po prostu .... kościół ... jakich tysiące w całej Polsce.

  Oczywiście .... wszelakie kapituły (czy inne komisje ku czci) które uznają bądź nie jakąś budowlę za pomnik historii czy pomnik w ogóle, mogą sobie uznawać co chcą, bo nikt normalny poza nimi tak tego nie postrzega.

  Powtórzę ... takich "uznawań" będzie coraz więcej (w całej Polsce), a wszystko dlatego, że klerykały PiS-owskie przerżnęły (na własne życzenie) wybory, czyli trzeba znaleźć sposób jak rękami jeszcze urzędującego prezydenta z obozu poprzedniej władzy, niejako "zabezpieczyć" interesy kleru.

  Czy zatem uważam, że należy wyburzyć w/w kościół ?

  ABSOLUTNIE NIE, niech istnieje tak długo, jak długo wierni + sama instytucja kościoła katolickiego w Polsce będą łożyli na jego utrzymanie i niech sobie to nazwą nawet kaplicą sykstyńską.

  Natomiast jeśli nikt z zainteresowanych nie będzie łożył na utrzymanie, a będzie widać zbliżającą się katastrofę budowlaną, to albo sprzedać (jeśli będą chętni) albo po prostu sfilmować, obfotografować, zeskanować skanerem 3D ... w celu zachowania wizerunku dla potomnych i .... cóż ... niech się wali.

  NIC NIE JEST WIECZNE.

 • 2024-02-29 12:43:34

  gość: ~tak sobie przechodziłem

  Widać, że nie znasz histori0, sztuki i... gramatyki. I jeszcze tym się chwalisz:)

 • 2024-02-29 13:47:43

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  @~tak sobie przechodziłem

  Przeczytaj to co napisałeś, i ... w tak krótkim zdaniu znajdź dwa błędy gramatyczne, że o literówce nie wspomnę.

  Poza tym, nawet nie próbujesz się odnieść do treści mojego wpisu, czyli nie podejmujesz próby polemiki i nie przedstawiasz argumentów.

  Po prostu napisałeś, że .... się nie znam.

 • 2024-02-27 12:14:34

  gość: ~turystka

  najbliższe bazyliki są w Bardzie i w Wambierzycach. Otwarte przez cały dzień! Do czego zobowiązuje miano: bazylika. A w Ziębicach?

 • 2024-02-28 00:33:04

  gość: ~takitam

  Tak przy okazji, bo "bazylika" tuż obok .... kolejnej niezwykle "potrzebnej" instytucji, czyli Inkubatora przedsiębiorczości.

  Tak jak pisałem, czyli będą tam na siłę spędzać młodzież i dzieci, bo jakoś trzeba uzasadnić istnienie tego tworu.

  Poniżej link do zdjęcia, które pokazuje "ogromne zainteresowanie" dzieci tym co widzą i słyszą.
  Po prostu są ... zachwycone :)

  http://inkubator.ziebice.pl/asp/galeria/odwiedziny-polkolonistow/zdjecie4.jpg

  DOKŁADNIE TAK SAMO wyglądają dzieci podczas mszy w "bazylice" .

  Inaczej pisząc, tak w jednym, jak i w drugim przybytku ŚMIERTELNA NUDA.

  Dodatkowo, na stronie ziębickiego inkubatora NIE MA WYKAZU tych walących drzwiami i oknami przedsiębiorców.
  Czyżby nie było się czym chwalić ?

REKLAMA