Express-Miejski.pl

Zawód programisty w dobie AI - czy programiści mają się czego bać?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

AI (Artificial Intelligence), czyli sztuczna inteligencja, budzi wiele obaw wśród różnych grup zawodowych - zwłaszcza programistów. Jaki wpływ będzie miała na ich pracę? 

Czy stanie się jedynie narzędziem wspierającym programistów, czy pozbawi ich zatrudnienia? Informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

zawód programisty

 Źródło: pixabay.com

AI - co to takiego?

Sztuczna inteligencja (z ang. Artificial Intelligence - AI) to obszar informatyki, który zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które dotąd mogły być wykonywane jedynie przez ludzi. Celem AI jest rozwijanie algorytmów, które pozwalają maszynom na samodzielne uczenie się, rozumienie środowiska, podejmowanie decyzji i wykonywanie działań. Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, finanse, przemysł, rozrywka, transport i wiele innych. Nie bez znaczenia pozostaje także dla branży IT. W ostatnim czasie dzięki AI powstało wiele zaawansowanych technologii, takich jak autonomiczne pojazdy, asystenci wirtualni, systemy rozpoznawania obrazu czy głosu.

Jakie zmiany przyniesie AI w branży IT?

W branży IT obserwuje się intensywny rozwój, co sprawia, że jej przedstawiciele powinni stale poszerzać swoje umiejętności zawodowe, niezależnie od postępu sztucznej inteligencji. Prognozy wskazują, że dzięki technologii uczenia maszynowego, AI będzie w stanie doskonalić umiejętności tworzenia kodu w różnych językach programowania. Niemniej jednak, nadzór nad procesami oraz identyfikacja i zarządzanie problemami będą nadal leżeć w gestii ludzi. Dlaczego zatem programiści boją się sztucznej inteligencji? Powodów jest kilka. Najważniejszy dotyczy kwestii usług programistycznych, obejmujących tworzenie programów i aplikacji. Bowiem coraz częściej wykorzystuje się do nich technologię no-code i low-code. Dzięki temu możliwe jest rozwijanie aplikacji nawet bez zaawansowanej wiedzy programistycznej. Drugi odnosi się do stworzonego przez firmę technologiczną OpenAI Chata GPT - narzędzia, które doskonale radzi sobie z generowaniem kodu. Jednak - na szczęście dla programistów - jego skuteczność ogranicza się do obszaru, na którym zostało wytrenowane.

Czy AI zabierze pracę programistom?

Mimo coraz szerzej stosowanych rozwiązań, np. no-code i low-code, sztuczna inteligencja nie odbierze pracy programistom. Co najwyżej pomoże im w wykonywaniu pracy wymagającej ręcznej obsługi, nawiązywania kontaktu z klientami czy rozwiązywania problemów. Już od lat zresztą powstają różne narzędzia, których celem jest odciążenie programistów w wykonywaniu powtarzalnych zadań i jak dotąd żadne “nie wygryzło” tej grupy zawodowej. Nie oznacza to oczywiście, że AI w ogóle nie wpłynie na specyfikę zawodu programisty. Według prognoz za kilka lub kilkanaście lat praca na tym stanowisku nieco się zmieni i będzie polegać przede wszystkim na sprawdzeniu, czy kod wygenerowany przez sztuczną inteligencję jest poprawny i czy program dobrze działa. Póki co jednak, pracy dla programistów nie brakuje - ktoś w końcu musi najpierw nauczyć AI programowania.

Gdzie szukać ofert pracy dla programistów?

Programiści są i zawsze będą potrzebni. Mogą zatem cały czas rozglądać się za pracą, a ofert szukać na portalu GoWork. Strona posiada bowiem wyszukiwarkę, która pozwala filtrować ogłoszenia, co ułatwia odnalezienie tylko tych spełniających interesujące użytkownika kryteria. Mowa o wyborze:

  • stanowiska, np. programista Java,
  • lokalizacji, np. Wrocław lub województwo dolnośląskie,
  • typu umowy, np. umowa o pracę, lub kontrakt B2B,
  • rodzaju etatu, np. cały etat lub staż,
  • trybu pracy, np. praca zdalna lub hybrydowa.

Poza tym, portal posiada także kilka innych praktycznych funkcji, na przykład możliwość oceny danej firmy przez jej byłych lub obecnych pracowników. Przy każdym zamieszczonym ogłoszeniu widnieje bowiem odnośnik do opinii o pracodawcy (piszą je byli i obecni pracownicy, a następnie weryfikują administratorzy serwisu). Dzięki tej opcji można sprawdzić między innymi to, czy dany pracodawca dotrzymuje warunków zatrudnienia opisanych w ogłoszeniu.

Praca dla programisty

Źródło: pixabay.com

artykuł sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA