Express-Miejski.pl

„Alkohol i narkotyki”. Policjanci badają stan trzeźwości kierowców, dziś wzmożone kontrole

Dziś w godzinach porannych policjanci sprawdzali m.in. stan kierujących wyjeżdżających z Barda na krajową ósemkę

Dziś w godzinach porannych policjanci sprawdzali m.in. stan kierujących wyjeżdżających z Barda na krajową ósemkę fot.: KPP w Ząbkowicach Śląskich

W dniu dzisiejszym na drogach powiatu ząbkowickiego prowadzone są działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. 

Głównym celem akcji jest badanie stanu trzeźwości, jak największej liczby kierujących pojazdami, a tym samym ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. - Ząbkowiccy policjanci skupią swoją uwagę także na stanie technicznym pojazdów, czy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach - mówi Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie, jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i może rodzić poważne konsekwencje.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tysięcy złotych) lub areszt do 30 dni;
  • utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 15 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 złotych;
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici to trafi do więzienia na minimum 5 lat, i do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia (czyli do 16 lat w każdym z tych przypadków).

Jazda po alkoholu niesie za sobą jednak nie tylko konsekwencje prawne. - Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni. Za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego - dodaje funkcjonariuszka.

em24.pl / KPP w Ząbkowicach Śląskich

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA