Express-Miejski.pl

„Władza i ich polityka zarzyna polskiego rolnika.” Protest na krajowej ósemce [video] [foto]

Protest rolników na krajowej ósemce

Protest rolników na krajowej ósemce fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Blisko 30 rolników protestowało dziś na krajowej ósemce w Ząbkowicach Śląskich. Spacerowali po przejściu dla pieszych przy ruchliwym skrzyżowaniu z ul. Legnicką.

To kolejna akcja protestacyjna rolników z naszego terenu, do której przyłączyli się też rolnicy spoza powiatu. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się od dłuższego czasu i na które zwracali uwagę rządzącym, ale bez większych efektów. Tłumaczą, że ceny w skupach za zboże, a aktualnie za kukurydzę są poniżej kosztów produkcji i ich praca staje się nieopłacalna. Pytani o dopłaty mówią jasno: nie chcemy jałmużny.

- Dopłaty? To jest jałmużna. My nie chcemy żadnej jałmużny. My nie mamy tylko robić w polu. My też mamy rodziny, my też mamy kredyty do opłacenia. Każdy jakoś może funkcjonować, a nas rolników mają dołować. Nas rolników się oczernia, że jeździmy nowym sprzętem, ale ten sprzęt trzeba z czegoś spłacić. Ludzie do pracy wciąż dojeżdżają już maluchami, polonezami? Transport opiera się na jelczach i starach? No nie. Wszystko jest wymieniane, na nowsze, na lepsze, a nas się postrzega, że tylko koń, robota i najlepiej się nie odzywać, a społeczeństwo jak chce jeść ukraiński syf, to jak najbardziej, ale my walczymy o naszą godność i żeby nasze, dobre było spożywane - mówi Rafał, rolnik z powiatu ząbkowickiego od samego początku zaangażowany w akcje protestacyjne, które odbywały się w poprzednich miesiącach.

O złej sytuacji w rolnictwie mówił też inny rolnik, który na protest przyjechał specjalnie  z powiatu strzelińskiego. - Chciałbym podać przykład mojego gospodarstwa. W tamtym roku miałem zasiany jęczmień-ozimek. Z tego areału wyciągnąłem 130 tys. zł, w tym roku ten sam areał i wziąłem tylko 63 tysiące zł. Następny przykład to kukurydza. W tamtym roku ponad 100 tys. zł, w tym roku będę miał około 60 tys. zł. Co najważniejsze, wszystko produkowane przy użyciu bardzo drogich nawozów. My nie chcemy dopłat. My po prostu chcemy sprzedawać to, co wyprodukujemy za godne pieniądze, z zarobkiem, tak żeby te nasze gospodarstwa mogły funkcjonować - mówił. Wskazywał też na paradoksalną sytuację na rynku paliw. W hurcie litr jest kilkadziesiąt groszy droższy niż aktualnie ceny na stacjach Orlenu. Rolnicy jeśli chcą zatem tańsze paliwo, to muszą kilka razy w tygodniu odwiedzić stację i uzupełniać zbiorniki, o ile jest ono w ogóle dostępne. 300 litrów wystarcza zaledwie na dzień, maksymalnie dwa pracy.

Dzisiejsza akcja protestacyjna to już któraś z kolei na terenie powiatu ząbkowickiego. Kilka miesięcy temu rolnicy wyjechali na krajową ósemkę i traktorami udali się na stację paliw w Łagiewnikach, chcą zwrócić uwagę rządzących na problemy z jakimi się borykają. Dwukrotnie odwiedzili też siedzibę posła Marcina Gwoździa, najpierw by przekazać na jego ręce oraz senatora Szweda petycję, a następnie, gdy po trzech miesiącach nie było reakcji ze strony parlamentarzystów, by pod drzwiami biura poselskiego wysypać kukurydzę.

Protest zorganizowany dziś przez grupę rolników rozpoczął się od godz. 9.30. Rolnicy przez godzinę, co kilka minut spacerowali po przejściu dla pieszych, zatrzymując ruch. Kierowcy aut zmuszeni byli stać w kilkuminutowych korkach. Nad prawidłowym przebiegiem protestu czuwali policjanci. Oni dbali też o odpowiednią regulację ruchu.

Protest rolników na krajowej ósemce przy skrzyżowaniu z ul. Legnicką w Ząbkowicach Śląskich:

 

em24.pl

46

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • „Władza i ich polityka zarzyna polskiego rolnika.” Protest na krajowej ósemce [video] [foto]

    2023-10-12 11:02:00

    gość: ~Paweł

    A widzieli listę 20 najwie

  • 2023-10-12 15:24:28

    gość: ~Ak

    @~Paweł
    Apel do rolników !Sprzedać ziemię iść na zasiłek dla bezrobotnych!!!

  • 2023-10-12 15:43:05

    gość: ~Gosia z Piastowskiej

    @~Paweł
    Brawo! PIĘKNE PODSUMOWANIE
    PODOBAJĄ MI SIĘ TE WPISY
    3 MIESIĄCE W CIĄGU ROKU COŚ ROBIĄ A POTEM LICZĄ .... KASĘ
    DO MELKiER NA SZPARAGI- TAM DOROBICIE

  • 2023-10-12 11:16:24

    gość: ~Dziwne

    Sołtys z Sadlna też? Tak żle się żyje z uprawy roli pod rządami PiS ?

  • 2023-10-12 11:37:42

    gość: ~Gość

    @~Dziwne
    Pracuj 6 miesięcy i utrzmaj się 12 miesięcy. Jak dasz radę to jesteś kozak. A jak chcesz być sołtysem to zgłoś swoją kandydaturę.

  • 2023-10-12 14:24:49

    gość: ~rolnik

    @~Gość
    tak pracuje i się utrzymuję. Wydaje mi się, że żyję ponad stan i nie narzekam. Zresztą pamiętam jak byłem łepkiem i jaka była gospodarka za mojego ojca a jaka jest teraz i na ile stać było mojego ojca a na ile mnie stać. Mam pełno znajomych którzy tyrają na etat i ledwo żyją za wypłatę. Ja przy moim stanie życia bym się wstydził iść i strajkować.

  • 2023-10-12 13:50:26

    gość: ~Soltys

    Wielki rolnik Wiktor z dir załatwi to z gwoździem.

  • 2023-10-12 11:29:39

    gość: ~Kierowca

    Sami biedacy przyszli wstydu nie mają żniwa zrobili to odpoczywaja

  • 2023-10-12 11:41:01

    gość: ~Xxx

    @~Kierowca
    Po co jeździsz kup sobie pole i odpoczywaj A żreć chcesz?

  • 2023-10-12 11:56:00

    gość: ~Mam was du

    Cała banda rolników z PsL....Wszyscy głosowali Na milera i cimoszewica.

  • 2023-10-12 12:04:25

    gość: ~hmm

    a rolnik Gancarz gdzie???

  • 2023-10-12 15:25:40

    gość: ~Radny

    @~hmm To są właśnie pajace od gancarza.....A ci z brzeznicy i POtworowa powinni zapłacić podatek co burmistrz anulował.

  • 2023-10-12 12:04:58

    gość: ~takitam

    Mili rolnicy.

    Takie protesty (choć być może słuszne) nie mają żadnego sensu, bo po prostu są nieskuteczne ... niezależnie od tego jaka partia jest akurat przy władzy.

    Jedyny sposób (moim zdaniem oczywiście) jak reprezentować swoje interesy, jest założenie partii politycznej, następnie przekonanie do swoich racji zdecydowaną większość rolników i Polaków w ogóle, następnie wygrać wybory, albo uzyskać duże poparcie, wejść do sejmu, napisać stosowną ustawę i .... macie to co chcecie.

    Teraz wygląda to tak, że ... robicie protesty, bo wasze produkty kolokwialnie mówiąc ... nie schodzą.
    Otóż być może wiecie, a być może nie, że rolnictwo to jedna z gałęzi gospodarki.
    Inaczej pisząc, wasza działalność gospodarcza NIE RÓŻNI SIĘ ZUPEŁNIE NICZYM od innej działalności gospodarczej (jak np. produkcja butów).
    Producent butów, jak mu nie schodzi towar, to albo przerzuca się na produkcję czegoś innego, albo zmienia profil produkcji, albo obniża ceny, albo po prostu wypada z rynku czyli bankrutuje.
    Natomiast wy uważacie, że z jakiegoś powodu wam się cokolwiek należy od państwa czyli od nas wszystkich.

    Przy tym wszystkim rozumiem, że państwo POWINNO CHRONIĆ własny rynek, czyli jeśli produkujemy na tyle różnego rodzaju produktów rolnych, że nie potrzebujemy ich sprowadzać z zagranicy, to BEZ JAKIEJKOLWIEK DYSKUSJI państwo powinno mieć wręcz zakaz wpuszczania na polski rynek takich produktów z zagranicy (casus Ukrainy) .
    Jeśli o to wam chodzi, czyli o ochronę własnego krajowego rynku, TO MACIE 100% RACJI.
    Jeśli natomiast uważacie, że państwo powinno wam płacić/dopłacać, bo nie możecie sprzedać swoich produktów, to sorry ... NIE MACIE RACJI.

  • 2023-10-12 12:18:03

    gość: ~Kierowca

    @~takitam wystarczy przeczytać artykuł, a tam jest napisane że rolnicy nie chcą jałmużny.

  • 2023-10-12 12:51:35

    gość: ~Buba

    @~Kierowca
    A już niedługo wyjdziemy z uni i nie będzie kasiory za ha

  • 2023-10-12 14:03:28

    gość: ~takitam

    @~Buba

    Oby Twoje słowa były prorocze.

    Należy jak najszybciej wyjść z eurokołchozu.

  • 2023-10-12 14:50:40

    gość: ~ble ble ble

    @~Buba
    A jak wyjdziemy to sie znajdzie? Pewnie od oskubania podatników.

  • 2023-10-12 13:05:28

    gość: ~takitam

    @~Kierowca

    OK ... rozumiem ... więc ? ... jaki jest cel protestu ?

    Poza tym, jaki by nie był, to .... jak pisałem poprzednio, TAKIE PROTESTY NIC NIE DAJĄ.
    Po prostu ... NIE TĘDY DROGA.

  • 2023-10-12 13:03:11

    gość: ~Robota

    Koniec łażenia, krowy doić i świnie karmić, ryczą i kwiczą. Zaraz też jadę do roboty i dostanę wypłatę za którą kupię żarcie. Jak wam się nie opłaca ta robota to sprzedaj te hektary i do innej roboty, mnie nikt nie dopłaca do stawki godzinowej. Tańsze ziemniaki przylecą z Egiptu, dawno już są. Zresztą jak wam żle to zmień pracę i weż kredyt, tak było , chcesz ich z powrotem? 15.10.2023 osobiście wybierzesz.

  • 2023-10-12 13:38:46

    gość: ~Autor

    Tak naprawdę to utrudniliście życie zwykłym Polakom jadącym do szkoły, do pracy, a nie rządzącym. Protestujcie przed sejmem, gmachem rządu lub przed parlamentem EU, a nam zwykłym ludziom dajcie żyć! I tyle w temacie Waszego politycznego spacerku.

  • 2023-10-12 20:34:26

    gość: ~cieśla

    @~Autor
    w biznesie budowlanym też nie za dobrze. Za dużo danin dla państwa i trzeba robić po godzinach i w soboty aby urobić na rzeszę nierobów czekających na nasze pieniądze. Spotkałem się z grupą ludzi z branży i ustaliliśmy, że wiosną będziemy strajkować. Będziemy chodzić na drogach polnych tak aby rolnicy nie mogli dojechać do swych pól. Zobaczymy, jaka będzie wasza reakcja i czy będziecie tacy cierpliwi jak my dzisiaj. Do ku..y nędzy, wiem, że wam ciężko, szanuję waszą pracę ale co ja wam zrobiłem, że takich jak ja co jakiś czas blokujecie na drogach. Ci, którzy decydują o waszym losie śmieją się z waszej słabości.

  • 2023-10-12 13:38:58

    gość: ~Dza

    30 zacofanych pajaców .z których zrobił spęd golas dłużnik damski bawidamek z Stoszowic . Wyp.do Rosji raz dwa

  • 2023-10-12 13:54:50

    gość: ~Komedie

    Wyszczególnił, 130tys,60 tys 10tys. To niech poda ile za ziarno ile paliwa itp . Brak paliwa gdzie ??? Zaraz ze nawozy drogie , siej bio bez nawozu kredyty na SUV bo na pole daleko. To taki sprzęt to z 2mil na kredyt ? To rata 5,6 tys to skąd za to płacicie??? Oszczędności chyba

  • 2023-10-12 14:29:50

    gość: ~Orzech

    Tylko tyłu idiotów ... A reszta w um

  • 2023-10-12 14:49:42

    gość: ~ble ble ble

    @~Orzech
    Resztę obstawiałbym w twoim domu.

  • 2023-10-12 14:45:20

    gość: ~30

    30 rolników to chyba tacy co wszystko przewalają, bo rolnik to teraz pan jest tylko trzeba umieć dobrze gospodarowac kasą.

  • 2023-10-12 14:51:00

    gość: ~mnm

    A dopłaty do hektarów które dostali rolnicy , Ci co uprawiają i Ci co nie uprawiają? Tygodnik powiatowy wymieniał listę dopłat. Były to dopłaty nawet ponad 100 tys. zł. Do mojej pensji nikt nie dopłaca. Rolnicy nie narzekajcie.

  • 2023-10-12 15:51:59

    gość: ~Zk

    @~mnm wszyscy są na drodze co dostali dopłaty...

  • 2023-10-12 15:14:38

    gość: ~Hgj

    PO = Patologia Obywatelska

  • 2023-10-12 15:23:52

    gość: ~Buba

    @~Hgj
    PiS przeproście i spadajcie

  • 2023-10-12 21:11:03

    gość: ~Buba

    @~Buba
    Cenzor z PiSu wpis o po jest Ok

  • 2023-10-12 15:38:27

    gość: ~Super

    Brawo! PIĘKNE PODSUMOWANIE
    PODOBAJĄ MI SIĘ TE WPISY
    3 MIESIĄCE W CIĄGU ROKU COŚ ROBIĄ A POTEM LICZĄ .... KASĘ
    DO MELKER NA SZPARAGI- TAM DOROBICIE

  • 2023-10-12 18:24:05

    gość: ~Bezinteresowna

    Boze ludzie co z Wami nie tak?
    Jak w tym kraju ma byc dobrze jak tu czlowiek czlowiekowi wilkiem...
    Nauczyciele strajowali zmieszaliscie ich z blotem, pielegniarki, lekarzy -tez, teraz czas na rolnikow. Byle tylko komus dowalic...
    A ja tam uwazam, ze jezeli probuja walczyc o siebie to brawa dla nich, bo maja odwage, bo cos robia, a nie tylko narzekaja i hejtuja, bo to Wam ostatnio wychodzi swietnie.
    Mi tez pewnie sie zaraz zbierze, ale trudno. BRAWO ROLNICY

  • 2023-10-12 20:26:43

    gość: ~Pprawda

    @~Bezinteresowna
    Porównaj te cztery grupy zawodowe które walczą o siebie. Której z naszych podatków dać więcej a której mniej. Czy w ogóle dać. Ważne są wszystkie.

  • 2023-10-12 21:44:29

    gość: ~takitam

    @~Pprawda

    NIKOMU nie dawać.

    Rozdawnictwo wprost publicznego grosza ma swoją nazwę ..... SOCJALIZM.

    Przypomnę tylko, że to już było i skończyło się (jak każdy zapewne wie) niezbyt szczęśliwie.

  • 2023-10-13 11:03:45

    gość: ~Pprawda

    @~takitam
    Więc wszystko prywatne, szkoła, służba zdrowia itd taki kapitalizm też już był i dlatego powstał socjalizm, myśliciele w niemczech

  • 2023-10-12 22:53:27

    gość: ~Bezinteresowna

    @~Pprawda kazdy jest wazny, kazdy powinien godnie zarabiac i wtedy nikomu nic nie trzeba dawac. Rolnikom chyba nie chodzi o to zeby ktos im dal, tylko o to zeby mogli sprzedac to co wyprodukowali i zeby z Ukrainy nie przyjezdzal syf, ktory bedziemy jedli.

  • 2023-10-12 23:54:23

    gość: ~takitam

    @~Bezinteresowna


    gość: ~Bezinteresowna napisał/a:
    /// zeby z Ukrainy nie przyjezdzal syf, ktory bedziemy jedli. ///

    Tu nie chodzi o to, czy z Ukrainy przywożony jest syf czy najlepsze zboże na świecie.
    Chodzi o to, żeby W OGÓLE nie było przywożone jeśli nie jest niezbędne.

    Inaczej pisząc, tak długo jak polskie rolnictwo pokrywa zapotrzebowanie na produkty rolne, państwo powinno wprowadzić (najlepiej poprzez ustawę) CAŁKOWITY ZAKAZ importu tych produktów z zagranicy i tyle.

    Rolnicy nie protestują przecież jeśli ktokolwiek importuje sobie do Polski banany, cytryny, pomarańcze czy inne kiwi.
    Po prostu sami ich nie wytwarzamy, więc to normalne że trzeba i można je importować.

    Natomiast wszystko to co możemy wytworzyć sami (i produkujemy przecież) NIE MOŻE być sprowadzane do polski i koniec.

  • 2023-10-13 07:51:19

    gość: ~Bezinteresowna

    @~takitam oczywiscie masz racje, tylko do zwyklych ludzi nie trafi fakt, ze nic nie moze tu przyjechac, bo my mamy swoje i w dobrej jakosci. Moze wiec zrozumieja, ze nie dosc, ze obce to jeszcze badziew.

  • 2023-10-12 21:43:04

    gość: ~Rolnik

    Nie widzę tutaj biednych rolników :)

  • 2023-10-13 06:08:44

    gość: ~Gr

    @~Rolnik
    A po czym poznajesz? Owszem dziś nie ma takiej biedy wśród rolników, ale czy tylko tacy mogą strajkować? Jeśli z powodu działań rządu Twojego kraju tracisz dochód za cały rok to nie masz prawa być zdenerwowanym? Rolnicy od roku apelowali o wstrzymanie tego importu , nikt nie chciał słuchać, przyszły wybory, nagle za swój sukces przedstawia się blokadę Ukrainy, nikt nie mówi że logistycznie nie możliwe było pozbycysje tego co już wjechało. Każdy zawód ma prawo prostestowac i jeśli mają do tego powodu należy wspierać bo jutro dotknie to Ciebie i poczujesz to "wsparcie" i hejt.

  • 2023-10-12 21:48:22

    gość: ~Marcin

    Jak wszystkich rolników mamy takich co tu chodzili, to chyba lepiej brać to zboże z ukrainy xD

  • 2023-10-13 00:27:20

    gość: ~Jurys

    @~Marcin
    Jakie rolnictwo, taki protest. Już nie ma rolników tylko są przedsiębiorcy i z ,, Bożej łaski' działacze nieudacznicy.

  • 2023-10-13 00:30:32

    gość: ~antyPiSz

    A tacy za PiSzem byli...

  • 2023-10-13 19:06:47

    gość: ~Ja

    Macie wieśniaki swój PiS. Dobrze wam tak. Trzeba myśleć matoły

  • 2023-10-17 03:54:51

    gość: ~zzz

    ostatnio dodany post

    Rolnicy!!! Śmiechu warte. to wypasione. wyżarte, cwaniakowate egoistyczne BAMBRY.

REKLAMA


REKLAMA