Express-Miejski.pl

Planujesz wypad rowerem w Góry Bardzkie? Zapisz ten numer. Trailpatrol służy bezpłatną pomocą

Planujesz wypad rowerem w Góry Bardzkie? Trailpatrol służy bezpłatną pomocą

Planujesz wypad rowerem w Góry Bardzkie? Trailpatrol służy bezpłatną pomocą fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Twój rower w trasie odmówił posłuszeństwa? A może doznałeś urazu, który uniemożliwia dalszą jazdę? Z pomocą przybędzie Trailpatrol. I to zupełnie za darmo!

Trailpatrol to nowa, oddolna, innowacyjna i zarazem niekomercyjna usługa oferująca wsparcie serwisowe i ratownicze w okolicach szlaków w Górach Bardzkich. Jej pomysłodawcą jest Tomasz Zając, bardzianin, który uzyskał niezbędne zgody do wjazdu quadem i realizacji usługi na terenach leśnych należących do Nadleśnictwa Bardo Śląskie i posiada kwalifikowany kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.
 
- Sam pomysł zrodził się w mojej głowie przy okazji możliwości wzięcia dotacji na rozbudowę infrastruktury turystycznej w regionie. Warunkiem było stworzenie innowacyjnego projektu związanego z turystyką w rejonie Gór Bardzkich i ziemi ząbkowickiej. W związku z tym, że rowery są mi bliskie, to też skupiłem się na tym, aby pójść w tym kierunku. Z doświadczenia wiem, że na trasach górskich często jesteśmy zdani tylko na siebie, szczególnie gdy znajdujemy się z dala od domu. Nadrzędnym celem realizacji projektu jest wsparcie serwisowe rowerzystów w Górach Bardzkich i okolicy, a aktualnie dotarcie do jak największego grona odbiorców. Chcę, by za jakiś czas każdy rowerzysta przed wyjazdem na nasze lokalne trasy rowerowe miał świadomość, że w przypadku nieprzewidzianych przygód możą liczyć na darmową pomoc i wsparcie - mówi Tomasz Zając.
 
Pomysłodawca posiada niezbędne zgody od Nadleśnictwa Bardo Śląskie na wjazd do lasu quadem celem udzielenia pomocy osobom, które takowej potrzebują. Czterokołowiec wyposażony jest w zestaw ratowniczy R-1, a także bagażnik rowerowy, co daje możliwość ich przewiezienia.
 
- Pomoc jaką oferuję dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy jest związany stricte ze wsparciem serwisowym roweru i ewentualnym transporcie osoby wraz z jednośladem z lasu, ze względu np. na to, że pojazd jest w takim stanie, że nie nadaje się do dalszej jazdy, a jego naprawa doraźna w środku lasu jest niemożliwa. Drugi rodzaj wsparcia, który rozwinąłem w międzyczasie, to pomoc ratownicza. Zrealizowałem kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i posiadam podstawową wiedzę z zakresu udzielania wsparcia w tym zakresie - wyjaśnia.
 
Tomasz Zając nie ukrywa, że projekt dopiero raczkuje, aczkolwiek numer telefonu Trailpatrol z prośbą o wsparcie był już kilkukrotnie wybierany. - Ostatnią interwencją była pomoc rowerzystce, której niefortunny manewr zakończył się nieprzyjemnym lądowaniem. Niestety kolano się przekręciło i dalsza jazda nie była już możliwa. Dotarłem quadem w okolice Źródełka Maryi i pomogłem dziewczynie wraz z jej rowerem. Następnie na parkingu czekał już na nią samochód, którym wraz z partnerem pognała do szpitala. Na szczęście wstępne badania nie wykazały poważnej kontuzji i najprawdopodobniej doszło jedynie do nadwyrężenia podczas skręcenia kolana - opowiada.
 
Trailpatrol pozostaje otwarty również na współpracę z służbami, tak by pomoc do osoby poszkodowanej, potrzebującej pomocy ratownika medycznego czy lekarza dotarła jak najszybciej. - Czasem dojazd wozu strażackiego czy też karetki w teren leśny jest niemożliwy, a siedziba Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowana jest kilkadziesiąt kilometrów od Barda. Jak wiadomo, w przypadkach gdy zagrożone jest życie człowieka, każda minuta odgrywa istotną rolę... - mówi pomysłodawca projektu.
 
Trailpatrol nie ogranicza się tylko do wsparcia rowerzystów, ale aktywnie działa też w zakresie współpracy z podmiotami często odwiedzanymi przez turystów. - Wyposażyliśmy kilka lokali na terenie Barda w podstawową apteczkę spełniającą normę DIN 13164. Oprócz poprawy bezpieczeństwa ma to także cel promocyjny, by ten mój innowacyjny projekt docierał do jak najszerszego grona odbiorców. Właściciele są uświadamiani o mojej inicjatywie, przekazują ją dalej wśród rowerzystów, bo jak już wspomniałem na wstępie, chcę by każdy rowerzysta, który wyjeżdża na nasze rowerowe trasy, wiedział, gdzie może dzwonić po pomoc i to zupełnie za darmo - kończy Tomasz Zając.
 
Wybierasz się w Góry Bardzkie? Zapisz ten numer! 

666 243 112

em24.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Planujesz wypad rowerem w Góry Bardzkie? Zapisz ten numer. Trailpatrol służy bezpłatną pomocą

  2023-08-14 12:19:09

  gość: ~axel

  Super pomysł,strzał w dziesiątkę.

 • 2023-08-14 13:21:20

  gość: ~hmmm

  to za darmo jeszcze nie umarło???

 • 2023-08-14 22:57:33

  gość: ~Super

  Super, że są osoby, które z pasji robią coś dla innych

 • 2023-08-15 00:44:12

  gość: ~Kamieniec

  Brawo

 • 2023-08-15 15:24:07

  gość: ~Rowerowy

  Szkoda że jednostki OSP w gminie Bardo zostały zrobione w ci....La jeżeli chodzi o zakupy pojazdów (quadów), obiecanki cacanki.

 • 2023-08-15 19:08:31

  gość: ~Duch Borucha

  @~Rowerowy
  Nikt ci nie da tyle ile Żegański może ci obiecać ;-) covidowa bańka rozeszła się na wizyty w Sopocie i dom dziada. A jakież to były obietnice artykuły wizje itd. zrobił brać strazacką w bambuko i tyle.

 • 2023-08-15 22:41:05

  gość: ~Kit

  @~Rowerowy
  Może lepiej, że nie dostały bo już było słychać narzekanie, że będą nimi oczyszczać singel-tracki :):):)

 • 2023-08-16 00:15:43

  gość: ~KKK

  ostatnio dodany post

  @~Kit

  strażacy od oczyszczania singletracków? O, to dobre, nie słyszałem!

REKLAMA