Express-Miejski.pl

Srebrnogórska twierdza ma szansę znaleźć się na liście UNESCO

Spotkanie wojewódzkich konserwatorów zabytków w murach srebrnogórskiej twierdzy

Spotkanie wojewódzkich konserwatorów zabytków w murach srebrnogórskiej twierdzy fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Twierdza Srebrna Góra będzie starać się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

18 i 19 maja w murach srebrnogórskiej twierdzy odbywa się spotkanie wojewódzkich konserwatorów zabytków. Obiekt stał się punktem analiz, problemów, dyskusji i szkoleń dla ważnych decydentów w świecie ochrony nad podobnymi miejscami.

Na czwartkowym spotkaniu rozmawiano o fortyfikacjach nowożytnych znajdujących się na terenie Dolnego Śląska, polityce konserwatorskiej w zakresie ochrony zabytkowych dzieł budownictwa obronnego. Przedstawiono rewaloryzację srebrnogórskiej twierdzy, a także wytyczne Generalnego Konserwatora Zabytków.

W trakcie spotkania Katarzyna Pałubska - dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury przekazała na ręce prezes twierdzy Emilii Pawnuk oraz Pawła Gancarza, wójta gminy Stoszowice, dokument zakwalifikowania twierdzy na listę kandydatów światowego dziedzictwa UNESCO. 

Oznacza to, że zgłoszenie twierdzy do wpisu na listę informacyjną UNESCO przeszło weryfikację ekspercką i otrzymało pozytywną rekomendację. 

- Władze twierdzy przez najbliższe kilka lat czeka intensywna praca. Około dwa lata na przygotowanie pełnej dokumentacji do zgłoszenia na listę światowego dziedzictwa, a następnie złożenie wniosku jako Polska i kolejne dwa lata ewaluacji przez władze międzynarodowe UNESCO - mówiła podczas spotkania Katarzyna Pałubska.

em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Srebrnogórska twierdza ma szansę znaleźć się na liście UNESCO

  2023-05-22 11:51:00

  gość: ~ja

  Gratuluję

 • 2023-05-23 11:06:46

  gość: ~mieszakniec77

  ostatnio dodany post

  Kolejny kilkumilionowy dług dla gminy na odbudowę gruzowiska i to nie na polskie dziedzictwo historyczne!!!!

REKLAMA