Express-Miejski.pl

Nadmierna prędkość i nieprawidłowe parkowanie. Te dwa zgłoszenia dominują w policyjnych statystykach

grafika ilustracyjna fot.: mp

Ząbkowicka policja podsumowuje pierwszy kwartał 2023 roku jeśli chodzi o zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Każdy mieszkaniec naszego powiatu może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu. Zgłoszenie lokalnego problemu jeszcze nigdy nie było takie proste. Wystarczy smartfon lub tablet z przeglądarką i dostępem do internetu. Nie trzeba się nigdzie logować, ani zakładać konta. Kilka kliknięć i wysyłamy zgłoszenie. W I kwartale 2023 roku mieszkańcy powiatu ząbkowickiego dokonali aż 164 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest internetową platformą służącą do wymiany informacji lokalnej społeczności z policją. Za jej pomocą można przekazywać zgłoszenia o zagrożeniach występujących w danej okolicy, które za każdy razem weryfikują policjanci. W praktyce oznacza to, że jadą na miejsce zaznaczone na KMZB i sprawdzają zgłoszenie.

- Najwięcej zgłoszeń dotyczyło wykroczeń drogowych, w tym przekraczania dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania. Łącznie w tych dwóch kategoriach mieszkańcy dokonali 92 zgłoszenia. Duża część z nich została przez policjantów potwierdzona i w tych miejscach mundurowi często kontrolują uczestników ruchu drogowego - mówi Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Kolejnym zgłoszeniem dokonywanym przez mieszkańców jest niewłaściwa infrastruktura drogowa. - W tym przypadku policjanci po potwierdzeniu takiego zgłoszenia często występują do właściwego organu o dostosowanie infrastruktury do wymogów prawa. Mieszkańcom powiatu ząbkowickiego, szczególnie w gminach wiejskich przeszkadzają wałęsające się psy oraz dzikie wysypiska śmieci. Tych zgłoszeń w I kwartale było 12. Pozostałe dotyczą gromadzących się małoletnich, spożywania alkoholu czy aktów wandalizmu - dodaje policjantka.

Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest poprawa bezpieczeństwa na drodze, a także całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie naszego miasta oraz całego powiatu.

Trzeba jednak pamiętać, że zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych i innych nagłych przypadkach należy korzystać z bezpłatnego numeru alarmowego 112.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nadmierna prędkość i nieprawidłowe parkowanie. Te dwa zgłoszenia dominują w policyjnych statystykach

  2023-04-05 18:12:24

  gość: ~ile

  ile zgłoszonych wysypsik zostało zlikwidowanych ??? i ile mandatów za niezabezpieczone psy zostało wystawiona dla właścicieli ?? takie wyniki powinny być w kwartalnych podsumowaniach...bo w kolejnym kwartale te same zgłoszenie będą jeśli nie są usunięte zgłoszone problemy..

 • 2023-04-05 20:42:25

  gość: ~hmm

  Kilka razy zaznaczałem na tej mapie nielegalne wysypisko śmieci na Pilcach. Policja przejmuje i pisze do właściciela (do gminy Kamieniec Ząb.) a gmina ma to w du... i pewnie odp. że to usunie. Śmieci przy drodze zalegają już od roku bo tyle to trwa ale co tam. Burmistrz daje na radiowozy wiec nie można wymagać bo co powie komendant.

 • 2023-04-05 23:48:47

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  Jak czytamy:

  /// Pozostałe dotyczą gromadzących się małoletnich ///


  Gromadzenie się małoletnich, ... to przestępstwo czy wykroczenie ?  Poza tym, samochodów jest coraz więcej i .... UWAGA ... zakazów parkowania też coraz więcej.
  Ludzie parkują gdzie się da, bo nawet jeśli chcą zaparkować PRAWIDŁOWO to po prostu nie ma gdzie.
  Nie dotyczy to oczywiście szeroko pojętej władzy.
  Ci mają swoje, zarezerwowane miejsca wewnątrz (przypomnę, państwowych, publicznych) posesji.
  Po prostu ... stawiają sobie znak ... tylko dla pracowników ... i tu dowolnie .... ZUS, Urząd miasta, Urząd skarbowy, jakikolwiek inny urząd.
  To według nich jest .... "w porządku",pomimo iż budynek wraz z przyległościami NIE NALEŻY DO NICH.

  Jakby we wszystkich tych instytucjach zlikwidować sobiepaństwo, czyli CAŁE obiekty jak leci byłyby dostępne dla wszystkich (w końcu mamy równość wobec prawa czy nie ?), czyli .... każdy mógłby sobie zaparkować na ich terenie, to raz dwa i zniesione byłyby zakazy zatrzymywania się i postoju.

REKLAMA