Express-Miejski.pl

Zderzenie trzech aut i 11 poszkodowanych. Strażacy-ochotnicy ćwiczyli w Krzelkowie [foto]

Ćwiczenia strażaków-ochotników w Krzelkowie fot.: OSP Krzelków

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

1 kwietnia w Krzelkowie, odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego i technicznego dla jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu ząbkowickiego. 

Ćwiczenia zorganizowali strażacy-ochotnicy z Krzelkowa wraz z ekipą wieDZA112, pod patronatem Gminy Ziębice i przy wsparciu Pogotowia Ratunkowego w Ząbkowicach Śląskich (SP ZOZ Pomoc Doraźna), oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich.

W ćwiczeniach udział brały jednostki: OSP Brzeźnica, Osp Dobrzenice, OSP Henryków, OSP Kamieniec Ząbkowicki 2, OSP Krzelków, OSP Lubnów, Osp Lutomierz, OSP Niedźwiedź, OSP Olbrachcice Wielkie, OSP Ożary, OSP Starczówek i Osp Wigańcice, a także dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego z ząbkowickiego Pogotowia Ratunkowego.

Ćwiczenia zaczęły się w świetlicy w Krzelkowie gdzie uczestników przywitali organizatorzy przedsięwzięcia wraz z wiceburmistrz Ziębic Małgorzatą Wołczyk.

Potem miała miejsce seria wykładów teoretycznych które poprowadzili ratownicy medyczni. Omówiono takie zagadnienia jak wentylacja zastępcza i tlenoterapia, tamowanie krwotoków, ergonomia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, oraz system segregacji poszkodowanych w warunkach zdarzenia masowego. Następnie strażacy mogli praktycznie poćwiczyć przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych, resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem defibrylatora automatycznego, stabilizację poszkodowanego z licznymi urazami, oraz tamowanie masywnych krwotoków metodą "pakowania". Tu szczególne podziękowania należą się dyrekcji Pogotowia Ratunkowego w Ząbkowicach Śląskich, za użyczenie najwyższej klasy sprzętu treningowego na potrzeby ćwiczeń OSP.

Po zajęciach w świetlicy, przystąpiono do realizacji terenowej części manewrów, której scenariusz zakładał zdarzenie drogowe z udziałem trzech pojazdów w których podróżowało łącznie 11 osób, a jeden z pojazdów dodatkowo był objęty pożarem. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia musieli w pierwszej kolejności zabezpieczyć miejsce akcji, równolegle ugasić pożar, a następnie wykonać dostęp do poszkodowanych używając w tym celu pilarek spalinowych do usunięcia gałęzi i narzędzi hydraulicznych do rozcinania samych pojazdów. Po uzyskaniu dostępu strażacy mierzyli się między innymi z zaopatrzeniem otwartej rany klatki piersiowej, zmiażdżeniem nóg, wytrzeźwieniem, oparzeniem, a nawet sprawdzali swoje umiejętności udzielając pomocy kobiecie w zaawansowanej ciąży z raną ciętą na czole. Wszyscy poszkodowani zostali ewakuowani do punktu medycznego, który został zorganizowany przy miejscu wypadku w specjalnym namiocie pneumatycznym. Tu podziękowania dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich, za użyczenie namiotu na potrzeby ćwiczeń.

Po zakończeniu działań w terenie, uczestnicy manewrów wrócili na świetlicę w Krzelkowie, gdzie miał miejsce poczęstunek i omówienie po którym wyciągnięto ogrom wniosków które w przyszłości z pewnością poprawią skuteczność działań ratowniczych w sytuacji realnego zagrożenia.

OSP Krzelków

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zderzenie trzech aut i 11 poszkodowanych. Strażacy-ochotnicy ćwiczyli w Krzelkowie [foto]

  2023-04-02 18:30:28

  gość: ~Paweł

  Ćwiczenia pierwsza klasa. Całkiem realny scenariusz do tego trudne warunki atmosferyczne i terenowe, prawdziwe samochody i pora nocna. Każdy ratownik mógł się sprawdzić w boju. Aktorzy symulujący rannych zrobili swoją robotę po mistrzowsku. W ogóle ćwiczenia to organizacyjny majstersztyk. Liczę na kolejne.

 • 2023-04-05 17:50:12

  gość: ~Adrian

  ostatnio dodany post

  (this post was banned by administrator)

REKLAMA