Express-Miejski.pl

Policjanci prowadzą akcję pn. Bezpieczny rowerzysta

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: policja

Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy, coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery.

Rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów. Ząbkowicka policja dzisiaj od godziny 6:00 na drogach powiatu przeprowadza działania „Bezpieczny rowerzysta”, podczas których reaguje na łamanie przepisów ruchu drogowego, ale jednocześnie przypomina o obowiązkowym wyposażeniu rowerzysty i apeluje o szczególną ostrożność wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- Rowerzyści to grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek technicznej ochrony. Zderzenie z pojazdem kończy się dla rowerzysty często tragiczne. Dlatego tak ważne jest, aby miłośnicy jednośladów nie liczyli tylko na to, że kierowca ich zauważy, ale też sami zadbali o własne bezpieczeństwo - mówi Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji 

Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów. Kierowcy nie mogą zapomnieć, że zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych czy przejazdu dla rowerów muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa tym, którzy wchodzą lub wjeżdżają na to przejście bądź przejazd.

W dniu 24 marca ząbkowicka policja przeprowadza działania „Bezpieczny rowerzysta”, podczas których sprawdzamy czy kierowcy jednośladów przestrzegają obowiązujących przepisów. Jednocześnie podczas tej akcji przypominamy jakie zasady obowiązują ich na drogach.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rowerzysta jest zobowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
  • Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).
  • Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach

em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA