Express-Miejski.pl

Gmina Bardo realizuje kolejny projekt transgraniczny. W rynku pojawi się nowy, stylizowany zegar

W ramach projektu na bardzkim rynku pojawi się stylizowany zegar oraz elementy małej architektury

W ramach projektu na bardzkim rynku pojawi się stylizowany zegar oraz elementy małej architektury fot.: UMiG Bardo

Jest to projekt typu C, realizowany z czeskim partnerem Gminą Kuks, z którą bardzki samorząd ma doświadczenie przy realizacji transgranicznych projektów.

Celem projektu jest zintensyfikowanie współpracy między instytucjami i społecznościami w regionie przygranicznym poprzez podniesienie jej jakości oraz zwiększenie odwiedzalności transgranicznego regionu. Realizacja projektu, przyczyni się do podniesienia atrakcyjności dziedzictwa kulturowego – na historycznym rynku w Bardzie powstanie stylizowany zegar, który oprócz wartości funkcjonalnych, będzie tez pełnił funkcję atrakcji turystycznej. Dzięki realizacji projektu, chcemy wzmocnić współpracę między instytucjami, społecznościami i mieszkańcami na polsko-czeskim pograniczu oraz zwiększyć wymianę doświadczeń między obu regionami a dzięki temu przybliżyć mieszkańcom Kuksu i polsko-czeskiego pogranicza atrakcje, zabytki oraz dawną historię i tradycje Barda.

W ramach projektu planowana jest realizacja następujących działań:

 1. Montaż stylizowanego zegara i elementów małej architektury na rynku w Bardzie.

Gmina Bardo wykona prace polegające na zamontowaniu na rynku w Bardzie stylizowanego zegara oraz elementów małej architektury, które upiększą zabytkowy rynek w Bardzie. Zakres prac będzie obejmował: przygotowanie terenu pod zamontowanie stylowego zegara, montaż zegara oraz elementów tzw. małej architektury, tj.: ozdobne ławy z donicami. Dzięki tej inwestycji Gmina Bardo podniesie atrakcyjność rynku w Bardzie, co będzie zachętą do częstszych spotkań i poprawy wzajemnych kontaktów oraz relacji partnerskich. Ponadto działanie to wzmocni i podniesie jakość poziomu współpracy społeczności lokalnych na polsko-czeskim pograniczu.

 1. Uroczyste odsłonięcie nowego zegara na rynku w Bardzie

W uroczystości odsłonięcia zegara wezmą udział mieszkańcy z Barda oraz zaproszeni goście z czeskiego Kuksu. Podczas imprezy będą dystrybuowane materiały promocyjne: folder, ulotka, pocztówka  i mapka. Ponadto wszyscy uczestnicy zostaną poinformowani o projekcie oraz otrzymanym dofinasowaniu z Unii Europejskiej. Spotkanie polsko-czeskie będzie dobrą okazją do intensyfikacji współpracy transgranicznej i podniesienia jej jakości.

 1. Promocja projektu

W trakcie realizacji projektu Gmina Bardo przeprowadzi następujące działania promocyjne: wykona drobne materiały promocyjne: folder, ulotkę, mapkę oraz widokówkę promującą projekt i zabytki w Bardzie i Kuksie. Opublikowane zostaną 2 artykuły w prasie. Projekt będzie również promowany na stronach Barda i Kuksu oraz portalu społecznościowym. Ponadto w trakcie projektu odbędzie się promocja projektu na portalu społecznościowym oraz 2 spotkania robocze (w Bardzie i Kuksie).

Mikrobeneficjent: Gmina Bardo

Projekt typu C, czeski partner projektu: Gmina Kuks

Termin realizacji: 01/2023 – 05/2023

Zatwierdzone przez EKS źródła finansowania są następujące:

Całkowite wydatki kwalifikowalne: 27 759,40 EUR

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego: 20 000,00 EUR

Środki finansowe z budżetu państwa: 1 176,47 EUR

Środki finansowe z budżetu gminy: 6 582,93 EUR

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego realizowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice” Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis.

em24.pl

19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gmina Bardo realizuje kolejny projekt transgraniczny. W rynku pojawi się nowy, stylizowany zegar

  2023-03-15 15:14:16

  gość: ~wrk

  I co z tego. Ludzie wyjeżdżają. Pracy nie ma, albo za grosze. O gminnej kulturze nie wspominając.

 • 2023-03-15 20:26:17

  gość: ~autor

  gubię się w tych dofinansowaniach,tyle od tego,dalsze od tamtego,o co tu chodzi????a no chodzi żeby cały proceder tak zamydlić i przekręcić,aby burmistrzowi wyszło na plus,mam nadzieję,że CBA nie wejdzie do urzędu?a z drugiej strony,jakaś pipidówka czeska,dokłada się do budowy zegara w rynku burmistrza,ktoś to rozumie???

 • 2023-03-15 20:43:08

  gość: ~takitam

  Burmistrzu,po co ci międzynarodowy zegar??co ten zegar ma symbalizować???zobacz burmistrzu dzień w ktorym -socjal-wypłaca zasiłki-??tam jest tragedia,

 • 2023-03-15 21:14:39

  gość: ~Olo

  Już widzę te tłumy Czechów, które zmierzają do bardzkiego zegara i nie marzą o niczym innym, jak usiąść na ławeczce koło niego. Nie ma większych potrzeb w Bardzie niż zegar na Rynku?

 • 2023-03-16 00:59:40

  gość: ~czarny bambo

  nadal marzenie pana no i mieszkańców (he)tłumy czechów zalewają bardo,na parkingach same skody,w barach leje sie tylko litovel, a zegar odmierza czas do emerytury i "kogut" bądź "kur"pieje na pełne godziny dla swoich kokoszek, widać go przez okno.można będzie jakieś wiece robić o ustalonej porze i nikt by się nie spóźniał.nie lepiej pomyśleć o pięknym widoku którego nadgryza ząb czasu i pomagają troszeczkę ludzie ale jest w opłakanym stanie,a też był z hukiem otwierany.budować nowe,stare doprowadzić do ruiny?miejsce było ładne.liczę że pan weźmie to pod uwagę bo naprawdę warto a sezon na kaplicę górską zbliża się.pozdrawiam.

 • 2023-03-16 07:24:35

  gość: ~benek

  Mikrobeneficjent: Gmina Bardo
  Projekt typu C, czeski partner projektu: Gmina Kuks
  Termin realizacji: 01/2023 – 05/2023
  Mikrobeneficjent: Gmina Bardo
  Projekt typu C, partner czeski projektu: Gmina Bila Voda
  To w końcu Gmina Kuks czy Gmina Bila Voda jest partnerem? Już teraz rozumiem skąd te tłumy Czechów będą:)

 • 2023-03-16 08:22:32

  gość: ~sąsiad

  Z całych Czech zjeżdżać będą. Toż to atrakcja. W bidnym miasteczku takie atrakcyje. Hehehe

 • 2023-03-16 10:36:46

  gość: ~Ben

  Lepszego uzasadnienia na postawienie zegara nie wymyśliłby nawet dyżurny satyryk kraju. Bardzianie teraz będziecie żyć na godziny, nie na kalendarze.

 • 2023-03-17 19:34:59

  gość: ~mieszkaniec

  Oby tylko ten zegar i ta mala architektora wyszla lepiej iz wypiaskowanie mostu kamiennego. Bo most lepiej wygladal przed piaskowaniem niz teraz.

 • 2023-03-18 12:42:49

  gość: ~123

  @~mieszkaniec
  A co to za firma piaskowała ? Skoro to zabytek to pewnie miała licencję od konserwatora zabytków.

 • 2023-03-21 18:25:37

  gość: ~serio

  Most wypiaskowano tylko od strony jezdni. Na przysłupach od strony rzeki mech rośnie i drzewko też. To sie nazywa generalna rewitalizacja.

 • 2023-03-22 02:05:41

  gość: ~takitam

  Głupota i marnotrawienie publicznego grosza, ale ... zegar przynajmniej pokazuje godzinę, czyli do czegoś się przydaje.
  Inna sprawa, że konia z rzędem temu kto wykaże związek zegara z ... cyt:
  /// podniesienie jej jakości oraz zwiększenie odwiedzalności transgranicznego regionu. ///

  W jaki sposób podnosi to jakość i odwiedzalność ?

  Jednak ... to i tak lepiej niż w Ziębicach, gdzie montuje się w chodnikach żydowskie tablice + remontuje synagogę ..... za państwową kasę oczywiście.

 • 2023-05-16 10:54:41

  gość: ~ xyz

  dlaczego zegar ,anie pomnik Krzysztofa .

 • 2023-05-16 11:31:49

  gość: ~z ukosa

  @~ xyz
  SkąD tu tyle biadolednia ? Samiście qrwa wybrali takiego włodarza, taką przewodnicząca i takich radnych .To nie marsjanie tylko wasi przedstawiciele durnie,najlepsi z was

 • 2023-05-16 22:49:10

  gość: ~Gibas

  @~z ukosa
  Święta racja:) włożył bardzianin łeb do pieca wyciąga zdziwiony ze ma osmolony ryj. Ja na miejscu tego burmistrza z uśmiechem kazałbym przygotować złotą kukułkę. Na kredyt rzecz jasna.

 • 2023-05-17 08:43:22

  gość: ~ciekawy

  @~Gibas
  Ciekawe czy w następnych wyborach pojawi się jakiś prawdziwy kontrkandydat?

 • 2023-05-17 15:08:48

  gość: ~Gibas

  ostatnio dodany post

  @~ciekawy
  To jest miasto kilku nazwisk i siatka zależności jest tak już ustawiona ze chyba kandydat nie wniesie tu niczego nowego. Musiałaby być kadencyjność np 2 x burek i zmiana, to może ktoś by to przeciął. A najlepiej jakby te funkcje przychodziły z ojca na syna jak w wiekach średnich;). Taka patologicza demokracja.

 • 2023-05-17 14:45:56

  gość: ~z ukosa

  @~Gibas Masz rację ,mnie zdumiewa bezgraniczna dobroć i łagodność TEGO , toż ON albo osobiście lub przez umyślnego powinien to tałatajstwo jak mu doopę zawracają jakimiś skargami lać przez łeb nahają a co ładniejsze z rajsztagu przelecieć w obecności ślubnego.Niech głąby pańszczyżniane wiedzą kto PAN na włościach.

 • 2023-05-16 22:39:37

  gość: ~Ela

  A może remont Krakowskiej. Mały elektorat

REKLAMA


REKLAMA