Express-Miejski.pl

Trudne warunki na drogach - policja apeluje o ostrożność

Krajowa ósemka między Braszowicami a Ząbkowicami Śląskimi (sobota, godz. 8.35)

Krajowa ósemka między Braszowicami a Ząbkowicami Śląskimi (sobota, godz. 8.35) fot.: Czytelnik EM24.pl

Dziś na dolnośląskich drogach panują trudne warunki atmosferyczne. Opady śniegu powodują nie tylko słabszą widoczność, ale tworzą trudne warunki do jazdy.

Dolnośląscy policjanci przypominają o ostrożnej jeździe, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Funkcjonariuszom zależy, aby wszyscy cali i zdrowi dotarli do celu, dlatego też będą dyscyplinować osoby łamiące prawo, narażając innych na niebezpieczeństwo.

Przed podróżą przygotujmy odpowiednio nasz pojazd do drogi. Sprawdźmy m.in. działanie oświetlenia pojazdu, stan płynów eksploatacyjnych, a przede wszystkim ogumienia. Kilkuletnie opony ze zużytym bieżnikiem mogą znacząco wpłynąć na ewentualną drogę hamowania. Warto kontrolować ich stan, ponieważ to właśnie one „łączą” pojazd z nawierzchnią. Jeśli będą twarde, sparciałe i z wyglądu podobne do wyścigowych „slicków”, to nawet najnowsze, ceramiczne tarcze hamulcowe nie pomogą w zatrzymaniu pojazdu. Warto regularnie je zmieniać i kupować raczej nowe sztuki, zamiast używanych, które mogły już utracić swoje wartości, przewidziane przez producenta.

Przed ruszeniem w drogę powinniśmy odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Ma to swoje bardzo praktyczne uzasadnienie, bo zalegający śnieg zasłaniać może reflektory lub kierunkowskazy, a ponadto przy pędzie wiatru, śnieg z samochodu spadnie na jezdnię doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden, często pomijany aspekt, a mianowicie korzystanie ze świateł dziennych podczas zmniejszonej przejrzystości w tym właśnie opadów śniegu. Większość nowoczesnych samochodów jest wyposażona w automatyczne włączanie świateł mijania, kiedy zapada zmierzch. Jednak podczas jazdy w ciągu dnia, kiedy pada śnieg, czujnik zmierzchu często nie zadziała. Wtedy pojazd ma najczęściej włączone jedynie przednie światła do jazdy dziennej. Znacząco obniża to widoczność takiego samochodu przez innych uczestników ruchu, zwłaszcza tych, poruszających się za nim. Dlatego też, kiedy pada śnieg, deszcz czy jest mgła, lub po prostu widoczność jest ograniczona, zwróćmy uwagę na włącznik świateł. Dla własnego bezpieczeństwa zmieńmy jego ustawienie z trybu automatycznego na tryb świateł mijania.

No i najważniejsze: przypominamy, że każdego użytkownika drogi obowiązują odpowiednie przepisy ruchu drogowego. Widząc jaka pogoda panuje za przednią szybą, zdejmijmy nogę z gazu i stosujmy się do ograniczeń prędkości. Warto utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu i nie trzymać się jego zderzaka, co niestety dość często możemy zauważyć nie tylko w mieście, ale nawet na drogach szybkiego ruchu. A tam prędkości są jeszcze wyższe, a co za tym idzie, droga hamowania dłuższa.

Dlatego jeszcze raz policjanci przypominają: jedź ostrożnie i myśl nie tylko o sobie, ale również o innych uczestnikach ruchu drogowego. Dlatego warto ściągnąć nogę z gazu i bezpiecznie, cało i zdrowo, dotrzeć do miejsca docelowego.

KWP Wrocław

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Trudne warunki na drogach - policja apeluje o ostrożność

  2023-01-21 09:29:24

  gość: ~re re

  Może byście napisali jakieś konkrety, które drogi stoją, gdzie się da jeszcze jechać a nie slogany policyjne o żarówkach i płynach, kogo to obchodzi w taką pogodę, mogliście wczoraj przypomnieć o spryskiwaczach itp, cały artykuł o tym że policja przypomina, tytuł huczny a bzdety w treści, jak zawsze, napiszecie jak stopnieje, po co ta nazwa portalu ""Ekspres"" ?

 • 2023-01-21 09:42:32

  gość: ~Polak

  @~re re
  Nie licz na wiele, dopiero się obudzili. To jest portal informacyjny czy tylko propagandowy samorządowy? Kłodzko estakada już odblokowane.

 • 2023-01-21 09:32:04

  gość: ~autor

  jak zwykle tragedia na odcinku Tarnów-Braszowice co rok to samo,tutaj nie trzeba geniusza wystarczy chcieć,myślałem,że mały Stasiu to opanuje i postawi gęstą siatkę przed tymi krzakami przy 8-ce,i będzie po kłopotach,ale niestety,Stasiu jest już zajęty kampanią wyborczą,i nie będzie zawracał sobie głowy tym,że śnieg pada

 • 2023-01-21 10:11:12

  gość: ~Mo 2

  @~autor
  Co ma Stasiu do 8 skoro to krajówka?

 • 2023-01-21 10:30:19

  gość: ~Zima

  @~Mo 2
  8 to krajòwka,ziębicka to powiatòwka a daleka to stachòwka, pozostałe to dupòwka. Jak gdzieś w zaspie zobaczycie coś małego niebieskiego to nie smerf to stachu który szuka zasięgu telefonicznego, alert pogodowy nie dotarł do niego. Wstań Stachu wstań, śnieg na drodze, wstań stachu wstań -jakoś tak to leciało.

 • 2023-01-21 11:39:03

  gość: ~idiottto

  @~Mo 2
  a jak droga unijna to unia ma odśnieżyć ? z Warszawy nie puścili piaskarek

 • 2023-01-21 10:10:24

  gość: ~TiA

  Portale lokalne powinny być na bieżąco, a teraz dokładnie widać, że to dziennikarstwo zza biurka! Chociaż zadzwoniliby do utrzymania dróg i podali bieżące informacje! Żenada!!!

 • 2023-01-21 11:21:13

  gość: ~Normalny

  Czego się można spodziewać. Śniegu w styczniu. Znowu wszyscy zaskoczeni. Na osiedlu Pallotyńskim jak zwykle pługów bram. Może coś koło środy jak będzie topniał. Ech był czas się przyzwyczaić do lansowania lokal ej władzy zamiast pracy.

 • 2023-01-21 13:56:06

  gość: ~pieszy

  ostatnio dodany post

  Problem macie zostawic samochody w domu i na nogach a nie d,,,py wozic non sto swoje i nazekac na snieg wez lopte i odgraniaj sobie sam

REKLAMA


REKLAMA