Express-Miejski.pl

Kolejne dwie osoby oszukane w internecie. Jedna straciła trzy, druga niemal 10 tys. zł

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Jedna z kobiet została oszukana przy zakupie węgla przez sklep internetowy, druga instalując aplikację sprzedażową kliknęła w link, gdzie podała dane do kart i konta...

Tylko ostatniego dnia listopada policjanci przyjęli dwa zgłoszenia o oszustwach na spore, szczególnie przed świętami, kwoty. Najpierw do ząbkowickich funkcjonariuszy zgłosiła się 35-latka, która na jednej ze stron internetowych dokonała zakupu dwóch ton ekogroszku w atrakcyjnej cenie i z niemal natychmiastową dostawą. Kobieta za zakup zapłaciła z góry i cierpliwie czekała. Po około tygodniu, kiedy opłacony towar nadal nie przyszedł, mieszkanka powiatu ząbkowickiego próbowała skontaktować się ze sprzedawcą. Kontakt niestety się urwał, a telefonów nikt nie odebrał. 35-latka straciła trzy tysiące złotych.

Dwie godziny później na jeden z komisariatów w powiecie zgłosiła się 31-letnia kobieta, która również została oszukana. - Mieszkanka powiatu ząbkowickiego chciała zainstalować jedną z popularnych aplikacji sprzedażowych na telefonie. Po instalacji przyszedł na jej telefon aktywny link, który przekierował 31-latkę na stronę, gdzie miała podać dane do karty płatniczej i konta. Niespodziewająca się oszustwa kobieta tak zrobiła, w wyniku czego straciła niemal 10 tysięcy złotych, które natychmiast wypłacono z jej konta - informuje Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Policjantka ostrzega, by robiąc zakupy w internecie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. - Jeżeli kupujemy od nieznanego sprzedawcy, sprawdźmy go najpierw w internecie czy w ogóle istnieje, czy posiada firmę, gdzie znajduje się jego siedziba i jakie ma opinie. Jeżeli jest taka możliwość, lepiej robić zakupy za pobraniem. Bądźmy podwójnie uważni kiedy klikamy w aktywne linki, szczególnie jeżeli wymagają od nas podania danych do konta lub kart płatniczych. Czasami lepiej zrezygnować mając wątpliwości niż stracić pieniądze na rzecz oszustów - apeluje funkcjonariuszka.

em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kolejne dwie osoby oszukane w internecie. Jedna straciła trzy, druga niemal 10 tys. zł

  2022-12-05 17:47:16

  gość: ~Ziębiczanin

  Bardzo fajnie, że ostrzegacie innych pisząc o takich przypadkach tylko jest jedno małe ALE.
  Z tej treści NIE wynika absolutnie nic pomocnego. Nie ma podanych konkretnych nazw stron czy aplikacji lub linków które zostały użyte w tych sytuacjach więc bez tej wiedzy inni mieszkańcy mogą i tak zostać tak samo oszukani i wciąż tracić pieniądze. Dlatego bardzo proszę by w następnej takiej sytuacji redakcja spróbowała chociaż uzyskać jakieś pożyteczne informacje. A najlepiej również zrzuty ekranu z fałszywymi stronami/aplikacjami.

 • 2022-12-06 10:09:21

  gość: ~Jt

  @~Ziębiczanin
  Myślę że nie ma sensu podawać stron bo co chwilę tworzą się nowe

 • 2022-12-06 12:05:28

  gość: ~ABC

  @~Ziębiczanin

  Nie no, bez jaj, jak ktoś nie potrafi korzystać z internetu, to niech tego nie robi, albo niech się liczy ze stratą kasy - dla mnie proste

 • 2022-12-05 17:49:17

  gość: ~Qqq

  To jest dobre

 • 2022-12-06 09:02:26

  gość: ~Edek

  Jak jesteś tak tępy i naiwny to tracisz. Brawo dla zlodzieji kroić tych naiwniaków.

 • 2022-12-06 10:05:47

  gość: ~stąd

  @~Edek
  Dziś piszesz :Jak jesteś tak tępy i naiwny to tracisz" a za tydzień sam stracisz.
  Znam inteligentnych i uważnych którzy załatwiali sprawę przez telefon pewni ze rozmawiają z osobą z banku a po czasie tracili. Złodziej ma kontrole nad infolinią. Raz dzwonisz i ci odrzuca połączenie jak powtarzasz numer to już łączy automatycznie ze złodziejem. Ja i zapewne tysiące ludzi się kapnie, ale są ludzie mniej uważni, a złodziej to zawsze złodziej i zamiast pouczać oszukanych powinno się łapać złodziei.

 • 2022-12-06 09:16:24

  gość: ~gosc

  Bezmyslne i naiwne tyle trabja o tym wszedzie

 • 2022-12-06 14:09:43

  gość: ~Robert

  Czyli ogólne fajny sposób na zarobek bo z tego co słychać to nikogo za to nie łapią....

 • 2022-12-06 21:40:42

  gość: ~Xx

  ostatnio dodany post

  @~Robert
  I nie złapią. To jest jak szukanie igły w stoku siana. Ludzie to są tak bezmyślni i naiwni, że głowa boli. Nom stop się czyta w internecie o tych oszustwach, a ludzie mimo tego dają się nabierać. Jakby trzeba było podać hasło do konta , znając życie też by podali. Czasem jak czytam te artykuły ile to ludzi dało się oszukać i to młodych to mam wrażenie , że oni w ogóle nie mają mózgów. Nie dziwię się jak padają oszustwom osoby w podeszłym wieku które nie mają zielonego pojęcia o takich cudach, bo tacy też się zdarzają, ale młodzi?! Brak słów.

REKLAMA