Express-Miejski.pl

Drogi zanieczyszczone przez maszyny rolnicze i samochody ciężarowe. Policja ostrzega

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

Na terenie powiatu ząbkowickiego pojawiają się zgłoszenia dotyczące błota naniesionego z pól na drogę. 

Policja ostrzega i apeluje do kierowców maszyn rolniczych, samochodów ciężarowych oraz koparek, prowadzących prace na placach budowy, by wyjeżdżając z dróg gruntowych lub nieutwardzonych zwracali uwagę na stan swoich pojazdów. Złogi błota, obornika lub innych substancji pozostawione na drodze są bardzo niebezpieczne dla ich użytkowników i mogą w bardzo dużym stopniu przyczynić się do powstawania zdarzeń drogowych.

- Złogi błota, obornika lub innych substancji pozostawione na drodze są bardzo niebezpieczne dla ich użytkowników i mogą w bardzo dużym stopniu przyczynić się do powstawania zdarzeń drogowych - mówi Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Policjantka przypomina, że naniesienie zanieczyszczeń na drogę i nieuprzątnięcie ich niesie za sobą odpowiedzialność karną. - Zgodnie z kodeksem wykroczeń za zanieczyszczanie drogi, które może powodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienia w ruchu drogowym przewidziana jest kara grzywny do 1500 złotych, kara nagany jak i nakaz uprzątnięcia drogi. Taryfikator mandatowy za takie zachowanie też przewiduje kary. Na podstawie art. 91 kw w zwiąku z art. 45 ust.1 p. 9 Kodeksu drogowego, za zanieczyszczenie drogi, zgodnie z taryfikatorem, grozi mandat od 50 do 200 zł. Znacznie większe problemy może mieć rolnik, czy ktokolwiek inny, kto zanieczyścił drogę, i dojdzie do wypadku. Trzeba pamiętać, że w przypadku, gdy zabrudzenie drogi doprowadzi do wypadku drogowego może wchodzić w grę odpowiedzialność z kodeksu karnego. Tutaj kary są już znacznie wyższe. Mówi o tym art. 177 § 1 kodeksu karnego – kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli wskutek wypadku ktoś zginie lub dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu karą jest pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8 - wyjaśnia funkcjonariuszka.

Przepisy te ma na celu ochronę porządku na drodze publicznej. Służą ochronie bezpieczeństwa ruchu, a co za tym idzie naszego zdrowia i życia.

em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Drogi zanieczyszczone przez maszyny rolnicze i samochody ciężarowe. Policja ostrzega

  2022-12-01 11:52:01

  gość: ~inEr

  Pani Mazurek proszę napisać, podać ile razy podjęto interwencje i z jakim skutkiem w związku z tym zjawiskiem. Bez tego to czcze pisanie. Takie straszenie batem z którego nikt nic sobie nie robi. Konkrety proszę Pani rzecznik.

 • 2022-12-01 17:25:20

  gość: ~Jack

  @~inEr
  Dokładnie. Często widzę ale nikt nie sprząta. A ślady z pól przecież są. ... ..

 • 2022-12-01 12:37:33

  gość: ~gosc

  Policja pilnuje Kaczynskiego nie syfu na drogach

 • 2022-12-01 12:59:07

  gość: ~mieszkaniec

  @~gosc
  a dalej strajkują? czy rzucili im jakąś podwyżkę i ludzi dalej będą gnębić.

 • 2022-12-02 14:23:00

  gość: ~sio

  ostatnio dodany post

  @~gosc
  Jednego już zamordowali drugiego obronimy!

 • 2022-12-01 18:50:28

  gość: ~Mieszkaniec

  A jak rolnicy kierowcy ciężarówek itd.... mają wyjechać na drogę publiczną teleportacja ich nie dotyczy jest jesień noga z gazu i po problemie to nie Warszawa

 • 2022-12-01 18:58:30

  gość: ~autor

  oczywiście ci rolnicy ,którzy swoimi potworami wywożą błota na drogi główne to bezmózgowcy,a co powiedzieć o niemieckiej kopalni w Braszowicach,niby myją koła,ale to jeszcze większa ślizgawka,a przy słonecznej pogodzie,to burza pustynna,ale wiadomo z jakiego kraju pochodzi właściciel,to można mu skoczyć,wszak jesteśmy kolonią niemiecką

 • 2022-12-01 19:11:25

  gość: ~Pis

  @~autor
  Co ty pierdo.isz odlot daj namiary na ten towar co bierzesz

REKLAMA