Express-Miejski.pl

Ząbkowicki ratusz odzyskał dawny blask [foto]

Ząbkowicki ratusz odzyskał dawny blask

Ząbkowicki ratusz odzyskał dawny blask fot.: UM Ząbkowice Śląskie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dobiegły końca prace związane z rewitalizacją ząbkowickiego ratusza. 

Przez ponad pół roku działania na terenie obiektu znajdującego się w centrum miasta prowadziła firma CASTELLUM Sp. z o.o, z Wrocławia.

W ramach prac:

 • wzmocniono szczyt wieży przy użyciu taśm kompozytowych z włókien węglowych przyklejanych od wewnątrz.
 • dokonano rekonstrukcji zniszczonych elementów kamiennych.
 • naprawiono zniszczone i odspojone elementy kamienne z zastosowaniem systemu kotew spiralnych.
 • oczyszczono oraz zaimpregnowano preparatem hydrofobowym elementy detalu architektonicznego wraz z usunięciem wtórych spoin i ich uzupełnieniem.
 • skuto i odtworzono odspojone i zdegradowane fragmenty tynków zewnętrznych i wewnętrznych przy użyciu tynku zgodnego z instrukcją WTA.
 • oczyszczono i zabezpieczono antykorozyjnie wszelkie elementy metalowe w obrębie elewacji.
 • zastąpiono zdegradowane cegły ścian, podłóg i sklepień wewnątrz wieży nowymi.
 • dokonano malowania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych wieży.
 • wykonano na tarasach wieży nawierzchni z elastycznej membrany w kolorze szarym.
 • wymieniono wtórne elementy stolarki okiennej na nowe drewniane odtwarzające wygląd historycznych oraz renowacja oryginalnych elementów wraz z wymianą szklenia.
 • zamontowano system iluminacji oraz instalacji odgromowej.
 • oczyszczono tarcze zegara oraz usprawniono mechanizm działania zegara.

Całość realizacji zadania wyniosła niespełna 6.1 mln zł, z czego 5 mln zł to dofinansowanie, jakie Gmina Ząbkowice Śląskie otrzymała na ten cel ze środków rządowych.

UM Ząbkowice Śląskie

25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ząbkowicki ratusz odzyskał dawny blask [foto]

  2022-11-21 15:33:04

  gość: ~Siqueira Pedro Gonzalez

  Piękny ratusz

 • 2022-11-21 19:53:12

  gość: ~qwgfqg

  Na zabytkach dało się użyć świateł ciepłej pomarańczowej barwy, a nowe "żarówki" w latarniach porażka, światło jak w prosektorium.

 • 2022-11-21 20:15:14

  gość: ~Mieszkaniec

  @~qwgfqg
  Popieram, bardzo ładne ciepłe światło. Nie wiem, który konserwator wyraził kiedyś zgodę na te białe i niebieskie lampki.

 • 2022-11-21 20:47:17

  gość: ~Polak

  @~Mieszkaniec
  Tak, tak w Ząbkowicach tylko ciepłe światło takie jak nasze słońce Burmistrz.

 • 2022-11-21 20:59:18

  gość: ~Kakao defender

  @~Mieszkaniec
  Nie wiem ile w tym prawdy, ale słyszałem że twój stary wyraził na to zgodę. Ale to mogą być tylko plotki…

 • 2022-11-21 21:20:09

  gość: ~PISowiec

  Jarek nie dawaj Ząbkowicom pieniędzy !! inteligenci robią park zabaw dla psów, przejścia dla pieszych z progami zwalniającymi gdzie nie ma pieszych, oświetlają drogi które nie potrzeba. Każda nowa droga robiona jest wg zupełnie innych wytycznych, standardów. Dajesz największe pieniądze w historii nowożytnej a oni je przeżerają w skandaliczny sposób! Blokuj fundusze tak jak oni w Europie jak zmieni się władza to odblokujesz! Pozdrowienia dla FON Der POKO

 • 2022-11-21 21:40:49

  gość: ~On

  @~PISowiec
  Tępa pało, Jarek nigdy niczego ci nie dał, tak samo jak Tusk czy inne pasożyty. To są pieniądze wypracowane przez Polaków i zabrane w podatkach, coraz większych podatkach. „Rząd daje” rząd niczego nie daje, bo rząd nie ma swoich pieniędzy, wbij sobie to do swojej wypranej przez TVPinfo makówki! Te wszystkie drogi, parki, parkingi, chodniki, latarnie i 99% rzeczy którymi jesteś otoczony, kupiliśmy MY! Polacy z naszych ciężko wypracowanych pieniędzy które nam na każdym kroku zabierają.

 • 2022-11-22 02:27:31

  gość: ~Freddy

  @~On
  Wychodzi z tego że jak by nie zabierali to nie było by niczego???

 • 2022-11-22 07:55:46

  gość: ~On

  @~Freddy
  Wychodzi na to, że jesteś debillem, skoro zadajesz takie durne pytanie. Nie wiesz skąd się biorą pieniądze w budżecie państwa na wydatki?

 • 2022-11-22 09:24:51

  gość: ~freddy

  @~On
  wychodzi właśnie ze ty jesteś debilem pisząc to co jest oczywiste....

 • 2022-11-22 08:57:01

  gość: ~PISowiec

  @~On
  Jakie podatki wzrosły? Podnieśli Vat ? CIT ?PIT? - Nie! obniżyli vat do 0 na wiele artykułów. Kto pracuje ciężko w Polsce Ty? Jarek po prostu nie kradnie tak jak poprzednicy i tak jak widać pieniędzy jest dużo więcej, kiedy tyle remontów, ekspresówek,projektów infrastrukturalnych robili, co rok duża ulica itp w Ząbkowicach ? Jarek daje bo poprzednicy to kradli! Dlaczego Graś na taśmach u sowy mówił,że teraz opłaca się wyłudzać Vat a nie handlować narkotykami. MAFIA fon der Tusk jak wróci to zobaczycie co to ciężka praca i znów miliony wyjadą za chlebem i godnym życiem. Jarek dziękuję!!!

 • 2022-11-22 13:09:16

  gość: ~Twoja stara to pojara

  @~PISowiec
  A No tak! PiS dla takich głąbów jak ty, wymyślił słowo „opłata” żeby nie nazywać tego podatkiem. Coś tam śmierdzisz o taśmach? Posłuchaj co powiedział twój super Mateusz o misce ryżu na taśmach, czy tego nie chcesz słuchać? I nie wiem czy wiesz, ale był głównym doradca Tuska, jak Tusk był u władzy. A teraz specjalnie dla ciebie, lista nowych „danin, opłat” itd.

  Tylko do końca 2020 roku naliczono 35 nowych danin lub podwyżek czy „zaostrzeń” już istniejących podatków i opłat. Listę tę tworzą m.in. drugi już podatek bankowy (liczony od wartości aktywów, czyli w zasadzie jest to podatek od kredytów dla sektora prywatnego, bo obligacje skarbowe są z niego zwolnione), podatek od sprzedaży detalicznej, „danina solidarnościowa”, opłata emisyjna od paliw, opłata mocowa (za energię elektryczną), podatek od nieruchomości komercyjnych, opłata wodna, podatek cukrowy i „opłata małpkowa”, podatek od „Netfliksa” i wiele, wiele innych. Aha, rząd Mateusza Morawieckiego mocno podniósł też stawki akcyzy na piwo, wino, alkohol oraz wyroby tytoniowe. Od października 2020 roku wprowadzono także akcyzę na płyn do e-papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich. Wprowadzenie podwójnego opodatkowania spółek komandytowych praktycznie zlikwidowało tego typu podmioty w Polsce. A gdyby ktoś w ramach ucieczki przed opodatkowaniem zdecydował się na emigrację, to rząd wymyślił, a Sejm uchwalił, tzw. exit tax.

  A po 2022 ro już kosmos, ale ja wiem, przecież w TVPinfo ci mówią że to przez kowida, Putina, Tuska i Michaela Jacksona. Musisz wiedzieć jedno, w Polsce żyją ludzie, którzy nie są pisowkimi fanatykami, i widzą otwartymi oczami co się dzieje. A podwyżki na energię, węgiel? Aaaaaaa no tak, to przez Putina, no tak, jak mógłbym zapomnieć.

 • 2022-11-22 13:14:34

  gość: ~Twoja stara to pojara

  @~Twoja stara to pojara
  Miało być „a po 2020 roku”

 • 2022-11-22 20:29:44

  gość: ~PISowiec

  @~Twoja stara to pojara
  @~Twoja stara się wstydzi
  Tuskowi doradzał Putin, Szojgu i Merkelowa. Morawiecki miał racje Polacy za Tuska pracowali za miskę ryżu dlatego wyjechało kilka milionów. Kim był w rządzie Tuska Morawiecki - negocjował z UE, bo te tumany ani słowa po angielsku tylko ruski? Wiem kto doradzał Nowak, Chlebowski, Sikorski, Gawłowski itp.?
  Za pis najniższe bezrobocie!! Podatek od małpek, napojów słodzonych, e papierosów itp bardzo dobrze zwłaszcza, że to są pieniądze znaczone, które idą na walkę z efektami!! Ja ich nie płace - ale ty tylko kopiuj Wklej potrafisz.
  AHA czyli węgiel nie kupowaliśmy w Rosji bo najtaniej?, jak gas i ropę dalej a teraz nie ma embarga na węgiel i gas? ciężko z tobą. Myślisz, że to przez Reptilian czy ukrainców, płaską ziemie? Paliwo najtańsze, energia najtańsza, gaz też . Jarek dziękuję tak trzymać na małpki jeszcze 2 złote podatku i na e papierosa 5 złotych!!!! Za Netflixa 10 zeta - same starocie od roku.

  Brak spółek komandytowych = najniższe bezrobocie?

 • 2022-11-22 20:34:22

  gość: ~On

  @~PISowiec
  Skończ pierdolic emerytowany, psychiczny strażaku. Wszyscy wiedzą kim jesteś.

 • 2022-11-22 21:18:13

  gość: ~Rychu

  @~PISowiec
  Skończ pojebie siać tą swoją pisowską propagande! Wejdź sobie na obserwator gospodarczy i poczytaj. Według badań, po 2015 roku (czyli za pisu) podatki w Polsce wzrosły najmocniej w całej uni europejskiej. A ty fanatyczny trolu będziesz tu uskuteczniał tą pisowską propagande sukcesu. Tak drogo w Polsce jeszcze nie było nigdy, każdy normalny człowiek to widzi, bo żyje, po wydaje, robi zakupy, płaci rachunki. Komu ty chcesz tu smieciu wciskać te kity z TVP?

 • 2022-11-22 21:27:11

  gość: ~Wojtek

  @~Twoja stara to pojara
  Prowadzę firmę od 14 lat, pokazać ci moje stałe opłaty jak wzrosły? Pokazać ci ile wzrósł mi ZUS? Jesteś pisowskim klakierem, pewnie płatnym, który tu ludziom próbuje wmawiać że jest świetnie, i oczywiście jak na trola przystało, twoim jedynym argumentem jest jakiś zjebany Tusk, który nie rządzi od prawie 8 lat. Je*ie mnie to co było za platformy, bo to było dawno, mnie interesuje co jest teraz i co będzie, a po nowym roku twój rząd okupantów już szykuje nowe podwyżki! Oczywiście tobie w telewizji powiedzą co innego, a jak dostaniesz większy rachunek za prąd, gaz, wydasz więcej na paliwo, jedzenie itd, to takim jak ty w tv powiedzą magiczne zdanie „to wina Putina” i łykniesz po same kule i podziękujesz Jarkowi.

 • 2022-11-23 08:12:21

  gość: ~PISowiec

  ostatnio dodany post

  @~Wojtee
  Wojtek, Rychu, Zbychu - ZUS rosł zgodnie z ustawą. Podaj ile zarabiałeś na czysto 14 lat temu i teraz = 10 x więcej teraz? . To nie przez Putina to przez Angele Merkel + Macron + wypierdki beneluksu , TUSKA którzy zamiast dyktatorów osłabiać to zbroją ich dostarczając broń i kupują od nich surowce. Dalej dostarczają paliwo lotnicze putinowi itp. Każdy kto zarabia ponad 5000 płaci więcej jak ty tego zusu
  i składek zdrowotnych itp. składki przy zarobkach do 6000 PLN spadną.

  Proporcjonalność składki jak najbardziej tak jak w normalnej pensji im więcej zarabiam tym więcej płacę Zusu itp.

  Straszne przez 12 lat płacisz zus zaczynając od 800 na 2200 podobnie jak średnia krajowa rosła o tą wartość. Łykaj ruskie portale i informację z nich

 • 2022-11-22 13:12:35

  gość: ~Strażak

  @~PISowiec
  Marek daj spokój, wszyscy wiemy że to ty.

 • 2022-11-21 21:54:15

  gość: ~Haha

  @~PISowiec
  Jarek to może sasinowi daje na przewałki.

 • 2022-11-22 08:16:39

  gość: ~Ja

  @~Haha
  Smieci z pisu itumany slepe.

 • 2022-11-21 21:59:50

  gość: ~ble ble ble

  @~PISowiec
  anty ząbkowicka cio.to

 • 2022-11-22 09:07:57

  gość: ~PISowiec

  @~ble ble ble
  Wyborcy opozycji ( którzy chcą zniszczyć Polskę ) to kulturalne dno, tylko chamstwo, agresja wulgaryzmy - to ich domena. Zero programu a jak zaczną prezentować to wychodzi 20% podwyżki dla urzędników i 4 dniowy dzień pracy - absurdy nie z tej ziemi! Kto was tak wychował ? Ale to wasza jedyna strategia jak się nie ma argumentów to tylko wojna zostaje! Z takim nastawieniem nic nie wygracie. Jarek tak trzymać, jedziesz z nimi!

 • 2022-11-22 13:16:00

  gość: ~Traszka

  @~PISowiec
  Jedyne z czym Jarek może pojechać, to z twoim kakaowym okiem. Wszyscy wiemy że woli kiełbasy zamiast pierogów.

 • 2022-11-22 13:50:17

  gość: ~ble ble ble

  @~PISowiec
  Mnie wychowali rodzice a ciebie jarosław i księża i dlatego żerujecie na podatnikach.

REKLAMA