Express-Miejski.pl

Wypłata 14. emerytury już w sierpniu

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Nie trzeba składać żadnego wniosku żeby dostać 14. gdyż ZUS wypłaci ją z tzw. urzędu. Wypłata „czternastek” ruszy 25 sierpnia.

Dodatkową emeryturę zobaczy na swoim koncie 9 mln emerytów, rencistów i innych osób, które mają wypłacane świadczenia długoterminowe.

- ZUS przeleje czternastki aż dla 8,1 mln. Dostana je także ubezpieczeni w innych instytucjach np. w KRUS - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak dodaje rzeczniczka, prawo do świadczenia głównego będzie sprawdzone na 24 sierpnia, czyli na dzień poprzedzający pierwsze wypłaty.

Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego i wyniesie 1217,98 zł.

- Według naszych szacunków wypłatę w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. Osobom, które dostają od nas comiesięczne wypłaty między 2900 zł a 4188,44 zł - czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł – wyjaśnia Kowalska-Matis.

„Czternastki” z ZUS będą wypłacone: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób, które dostają zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu.
Z kolei osoby ubezpieczone w KRUS, które dostają swoje wypłaty rzadziej niż raz na miesiąc – „czternastkę” otrzymają w październiku.

- Ta dodatkowa wypłata nie podlega zajęciu przez komornika. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS

ZUS

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wypłata 14. emerytury już w sierpniu

  2022-07-08 10:30:26

  gość: ~normalny

  to nie jest zadna emerytura, tylko sztuczny dodatek z dodrukowanych pieniedzy aby kupic głos emeryta ktor nie zna zasad ekonomii, potem zdziwieni ze inflacja i drozyzna...
  po drugie... ludzie ktorzy dostaja nie zarobione pieniadze staja sie zakładnikami tych co niby daj.
  po trzecie - rzad nie ma swoich pieniedzy i musi komus zabrac ( czesto tym samym co dał) w roznych podatkach opłatach, zeby potem dac....
  po czwarte - tuman i tak nie zrozumie tych zasad :)

 • 2022-07-08 14:46:34

  gość: ~Graga

  @~normalny Nie bierz emerytów za analfabetów.

 • 2022-07-08 16:24:24

  gość: ~pytanie

  @~normalny
  Wytłumacz tumanom skąd są pieniądze na wypłaty dla całej budżetówki i na diety dla radnych, posłów i senatorów. Skąd na drogi, boiska czy dopłaty do komunikacji lub na dofinansowanie różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń no i oczywiście na budowę nowych szpitali i szkół. Pewnie jakiś "normalny" bonzo by wyłożył kasę na to wszystko tylko na kim by zarobił, żeby wydać trzeba zarobić. Chyba na tumanach.

 • 2022-07-09 12:07:06

  gość: ~gosc

  ostatnio dodany post

  Kielbas wyborcza jak z komuny reszta ma zaciskac zeby i pracowac za miske ryzu

REKLAMA