Express-Miejski.pl

Pobrał fałszywą aplikację mobilną. Stracił kilkaset złotych

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Mieszkaniec gminy Ziębice pobrał fałszywą aplikację mobilną jednego z banków. Uwierzył, że otrzyma za to gratyfikację w kwocie 900 zł. Zamiast tego stracił kilkaset zł.

Oszuści próbują złowić ofiary wszędzie i na przeróżne sposoby. Często są to niezwykle proste, ale jednocześnie wyjątkowo skuteczne oszustwa, jak metoda „na wnuczka”, czy „na policjanta”. Czasami przestępcy są jednak bardziej kreatywni, przez co trzeba dobrze się przyjrzeć, aby zorientować się, że to oszustwo. Przekonał się o tym mieszkaniec gminy Ziębice, który skuszony możliwością otrzymania gratyfikacji finansowej tylko za ściągniecie aplikacji mobilnej jednego z popularnych banków i zalogowania się do niej postanowił tak zrobić. Zamiast obiecanych 900 złotych z konta mężczyzny zniknęło niemal 800 złotych zanim zdążył je zablokować.

- 11 stycznia mieszkaniec gminy Ziębice przeglądał internet i znalazł fałszywą reklamę jednego z banków, który rzekomo za ściągnięcie i zalogowanie się do aplikacji mobilnej przekazuje 900 złotych na konto. Skuszony propozycją „łatwych” pieniędzy oraz faktem, że reklama wyglądała na wiarygodną i była opatrzona logiem banku, mężczyzna postanowił ściągnąć rzekomą aplikację bankową, utworzyć hasło i wpisać swoje dane. Otrzymał kod oznaczający aktywacje aplikacji mobilnej i drugi aktywacji na telefonie. Kiedy jednak zalogował się na swoje konto zobaczył, ze zamiast wypływu z konta zniknęło mu prawie 800 zł. Od razu zadzwonił na infolinię by zablokować aplikacje mobilną. Wszystko to wydarzyło się w zaledwie 20 minut - informuje Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Banki cały czas ostrzegają przed oszustami. Najnowsza próba wyłudzenia danych pojawia się na Facebooku jako reklama lub post sponsorowany. Sugeruje ona, że po potwierdzeniu swojej tożsamości, które polega na podaniu loginu oraz hasła do konta internetowego w banku oraz wskazaniu kodu autoryzującego, można otrzymać od banku 900 zł. Zamiast dostać pieniądze, to te znikają z konta. Ostrzeżenia wydały już banki: Santander, Bank BNP Paribas oraz PKO BP.

- Pamiętajmy, aby w trakcie logowania się do własnego banku dokładnie sprawdzać adres www. To zazwyczaj w tym miejscu występują już pierwsze różnice, które powinny dać nam do myślenia. Celem takich stron jest wykradzenie danych logowania do bankowości elektronicznej, a następnie próba okradzenia ofiar z pieniędzy - przypomina policjantka.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pobrał fałszywą aplikację mobilną. Stracił kilkaset złotych

  2022-01-14 23:21:31

  gość: ~xD

  xD

 • 2022-01-15 21:51:25

  gość: ~klient

  Pazernosc pazernosc i glupota, ktory bank daje pieniadze glupcze.

 • 2022-01-16 23:52:11

  gość: ~KARDYNAŁ WYSZYŃSKI

  ostatnio dodany post

  @~klient
  Ktokolwiek daje pieniądze za darmo?.. NIE.

  Zapamiętajcie to sobie raz na zawsze.
  WSZELKIE super oferty, okazje czy "promocje", to WAŁEK.

REKLAMA