Express-Miejski.pl

Mieszkanka Ząbkowic Śląskich straciła niemal 1000 zł. Oszust skontaktował się z nią przez WhatsApp

Uwaga na oszustwa przy pomocy Olx oraz WhatsApp

Uwaga na oszustwa przy pomocy Olx oraz WhatsApp fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

Ząbkowiccy policjanci ostrzegają! Uważaj na oszustów na portalu OLX. Kolejna osoba przed świętami straciła swoje pieniądze.

10 grudnia do komendy zgłosiła się mieszkanka Ząbkowic Śląskich, która została oszukana przy sprzedaży mebli na popularnej platformie sprzedażowej OLX. - Skontaktował się nią kupujący za pośrednictwem komunikatora WhatsApp proponując dostawę przez InPost. Następnie przesłał aktywny link. Po kliknięciu w niego pokrzywdzona została przekierowana na stronę łudząco przypominającą stronę jej banku. Wpisała login i hasło. Kolejną wiadomością był sms z banku o potwierdzenie logowania. 39-latka wpisała kod z wiadomości tekstowej na stronie jednak na ekranie zamiast udanego logowania pojawił się napis „proszę czekać”. Z konta sprzedającej w tym czasie „wyszło” ok. 1000 zł. Pieniądze zostały wypłacone za pomocą kodu BLIK w Warszawie - informuje Katarzyna Mazurek, rzecznik prasowa ząbkowickiej policji.

Pamiętaj! Chroń swoje dane bankowe, nie podawaj haseł, loginów osobom postronnym, nie wpisuj ich do formularza kupna - sprzedaży. Pośpiech nie jest dobrym doradcą przy transakcjach internetowych. Zawsze finalizuj transakcję za pośrednictwem komunikatora OLX lub osobiście, nigdy za pośrednictwem innych komunikatorów. Oszuści najczęściej kontaktują się przez WhatsApp - jeśli kupujący skontaktuje się ze sprzedającym przez WhatsApp - powinna załączyć nam się czujność i powinniśmy dokładnie zanalizować propozycję zakupu a przede wszystkim nie podawać swoich danych bankowych.

Oszustwo na portalu OLX.
Na czym to polega?

 • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator np. WhatsApp
 • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji.
 • Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, zalogować się do konta, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Jak uniknąć oszustwa

 • Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
 • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich
 • Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
 • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności OLX
 • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
 • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Mieszkanka Ząbkowic Śląskich straciła niemal 1000 zł. Oszust skontaktował się z nią przez WhatsApp

  2021-12-13 13:57:41

  gość: ~as

  Tacy ludzie chodzą na wybory, a ty?

 • 2021-12-13 17:07:12

  gość: ~Czytelnik

  Historyjka nie trzyma sie kupy. Wyplatę przez BLIKa nie potwierdza się kodem sms,tylko w aplikacji bankowej na komórce. Żaden bank nie wysyła kodu sms którym potwierdza sie wypłatę, tylko zatwierdza sie taką wypłatę za pomocą pinu, bądź odciskiem palca. W mojej ocenie ktoś dał du_py w bardziej prostszy sposób tylko glupio sie teraz przyznac. Tak czy inaczej szkoda tysiaka.

 • 2021-12-13 19:16:05

  gość: ~stonek

  @~Czytelnik Ale w niektórych bankach można wystawić sobie czek blik i póżniej go zrealizować w bankomacie bez żadnej autoryzacji

 • 2021-12-13 19:13:59

  gość: ~Abc

  J....ć PiS

 • 2021-12-13 22:46:00

  gość: ~lolek

  @~Abc
  Ja wolę kobiety! ha,ha,ha...

 • 2023-03-25 16:14:29

  gość: ~Xxxx

  ostatnio dodany post

  @~Abc
  Tylko na tyle cie stac.To niech ci stoi!! niech cie POdziwiaja twoi wyborcy i POpieraja dlugiego h..a chyba ze sie chwalisz to cie POgonia ja kundla.

 • 2021-12-14 08:15:46

  gość: ~GOSC

  wyborcy PISU HA HA HA

 • 2023-03-25 15:57:38

  gość: ~Gfgfginvano

  https://www.mollyopratt.online hilton metrotown burnaby parking hilton hotel points levels woodbridge hilton brunch sunday

REKLAMA