Express-Miejski.pl

Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w Górach Bardzkich i ma blisko 60 metrów wysokości

Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w Górach Bardzkich i ma blisko 60 metrów wysokości

Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w Górach Bardzkich i ma blisko 60 metrów wysokości fot.: mapadrzew.com

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Jego odkrycie było możliwe dzięki opracowaniu Krajowej Mapy Koron Drzew. Mapa ta powstała z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i danych skanowania laserowego.

W ramach zamówień państwowych w ciągu ostatnich 10 lat w kraju wykonywane były skanowania laserowe. Za pomocą samolotów wykonywano trójwymiarowy model terenu, który obejmował również roślinność. Dzięki temu można było określić m.in. wysokość wszystkich drzew w kraju i stworzyć mapę.

Dotychczas miano najwyższego drzewa w Polsce posiadała daglezja zielona rosnąca w Nadleśnictwie Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Zgodnie z pomiarami z września 2020 roku osiągnęła ona wysokość 58.20 m.

W trakcie pracy na danych z Krajowej Mapy Koron Drzew (obecnie dostępnymi w serwisie mapadrzew.com), Agnieszka Ptak z zespołu MGGP Aero (wiodący dostawca usług fotolotniczych i fotogrametrycznych w Polsce) odkryła w Sudetach drzewa, które już w 2011 roku miały ponad 56 metrów wysokości. Pojawiło się więc podejrzenie, że obecnie drzewa te mogą być wyższe od rekordowej daglezji z Beskidu Żywieckiego i należy to sprawdzić.

- Odkrycie było poprzedzone tygodniami analiz danych lotniczego skanowania laserowego udostępnionych dla całego kraju przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W wyniku tych analiz wytypowano rejon Gór Bardzkich jako obszar występowania potencjalnie najwyższego drzewa w kraju. Ostateczne sprawdzenie naszych przypuszczeń wymagało jednak wykonania pomiaru wysokości bezpośrednio w terenie - informuje prof. Dominik Kopeć, botanik i jeden z odkrywców.

Po wskazaniu na mapie najwyższego drzewa, również daglezji, dokładny pomiar przeprowadzili arboryści, którzy wspięli się na szczyt drzewa i z wysokości 20-piętrowca, opuścili na ziemię miarkę. Oficjalny wynik to 59 metrów i 40 centymetrów.

Drzewo znajduje się w doskonałym stanie. - Nie widać tam oznak jakichkolwiek chorób, co potwierdza skan wykonany kamerą hiperskeptralną. Jego kondycja jest na razie doskonała - mówi prof. Dominik Kopeć dla Radia Wrocław. Co więcej, tych daglezji w tym miejscu jest kilka. Ta zmierzona, która od kilku dni nosi miano najwyższej w Polsce, jest z nich najwyższa, ale pozostałe nie są od niej znacznie niższe.

Pomiar ma dokładność co do centymetra. Teraz autorzy znaleziska rozpoczęli starania, aby uznać drzewo z Barda za Pomnik Przyrody.

Parametry drzewa:

Gatunek: daglezja zielona Pseudotsuga menziesii
Wysokość drzewa: 59.40 m
Wiek: około 120 lat
Obwód drzewa w pierśnicy: 349 cm
Rozpiętość korony: 12 m
Wysokość nasady pnia nad poziomem morza: 343.5 m n.p.m.

em24.pl / mapadrzew.com

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA