Express-Miejski.pl

W Pomianowie Górnym odnaleziono kwaterę masowych grobów żołnierzy niemieckich

W grobach widnieją liczne ślady zabiegów i operacji medycznych m. in. opatrunki, dreny, szyny Kramera oraz amputacji kończyn fot.: POMOST

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

22 i 23 czerwca podczas prac ekshumacyjnych odkryto groby wojskowych, którzy zmarli w 1945 roku. Na szczątkach widnieją liczne ślady zabiegów i operacji medycznych.

Na skraju tej miejscowości odnaleziono kwaterę trzech grobów masowych, w których pochowano 24 żołnierzy niemieckich (10 + 10 + 4). Według niemieckich źródeł archiwalnych byli to żołnierze zmarli w wojskowym lazarecie, który utworzono na zapleczu frontu w miejscowym pałacu. Ich zgony rejestrowano pomiędzy 23 marca a 2 kwietnia 1945 r. - W grobach rejestrowaliśmy liczne ślady zabiegów i operacji medycznych, m. in. opatrunków, drenów, szyn Kramera oraz amputacji kończyn. Przy wszystkich szczątkach zarejestrowaliśmy przełamane znaki tożsamości - informuje Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST.

Pracownia „Pomost” prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków niemieckich ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. - Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat - informuje Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”. - Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski.

Osoby posiadające informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej proszone są o kontakt mailowy pod adresem: pomost@pomost.net.pl, telefonicznie pod numerem tel. 601 469 494 lub poprzez profil na Facebooku [KLIK].

Pracownia „Pomost” realizuje swoje zadania na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.

em24.pl / Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Pomianowie Górnym odnaleziono kwaterę masowych grobów żołnierzy niemieckich

  2021-06-24 13:26:32

  gość: ~Ciekawy

  A co to oznaczało przełamane znaki tożsamości? Proszę mądrzejszych o pomoc.

 • 2021-06-24 14:09:56

  gość: ~Sylwia

  @~Ciekawy
  Chodzi o nieśmiertelnik, kiedy ginie żołnierz połowa zostaje z żołnierzem a połowa jest odłamywana do ewidencji. Mam nadzieje że nic nie namieszałam.

 • 2021-06-24 14:43:47

  gość: ~Autor

  @~Sylwia
  Prawda zawierają podwójnie dane osobowe

 • 2021-06-24 19:44:27

  gość: ~Ja

  @~Autor
  Na nieśmiertelniku jest indywidualny nr ale nie w Polskim wojsku tu nieśmiertelniki przechodzą na kolejnych

 • 2021-06-24 20:10:54

  gość: ~mnm

  ostatnio dodany post

  @~Ja
  "nieśmiertelniki przechodzą na kolejnych" - czy to znaczy, że ten sam nieśmiertelnik będzie miała druga osoba ?. To wydaje się niemożliwe. Chyba czegoś tu nie rozumiem.

REKLAMA


REKLAMA