Express-Miejski.pl

Ponad miesiąc po powodzi. W Ciepłowodach trwa porządkowanie, pomaga parafia i Caritas

Środki materialne trafiły do 13 gospodarstw domowych, w których zamieszkuje łącznie 33 osoby. Przekazywane są materiały budowlane, sprzęt AGD a nawet buty fot.: Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Materiały budowlane, sprzęt AGD i ubrania otrzymało 33 mieszkańców z 13 rodzin, których gospodarstwa domowe w wyniku zalań zostały zniszczone najbardziej.

Dziś o powodzi, jaka przeszła 12 maja przez Ciepłowody przypominają już tylko schnące na podwórkach samochody oraz gruz z remontowanych domów. Cała miejscowość przez ostatni miesiąc porządkowała swoje podwórka i tereny wspólne zalane błotem naniesionym przez spiętrzoną wodę.

W pomoc rodzinom, których gospodarstwa domowe ucierpiały najbardziej włączył się Parafialny Zespół Caritas wraz z księdzem proboszczem, którzy bardzo dokładnie zebrali listę potrzeb.

– Chodziliśmy do każdej poszkodowanej rodziny i spisywaliśmy co jest potrzebne. W ten sposób powstała bardzo konkretna lista. Nasi parafianie prosili zarówno o materiały budowlane jak i o sprzęt AGD, ale też o kołdry czy buty – opowiada ks. Ryszard Słowiak, miejscowy proboszcz.

W domach trwają intensywne prace, wymieniane są podłogi, wstawiane są nowe drzwi i na nowo malowane ściany. Nie wszędzie jeszcze da się zamieszkać, dlatego gmina przygotowała mieszkanie komunalne dla gospodarstw w których trwają intensywne prace. Niektórzy, korzystając z pięknej pogody, rozbili przed domami namioty.

Wiele prac mieszkańcy wykonują własnoręcznie co pozwala na przeznaczenie środków finansowych na zakup potrzebnych materiałów i sprzętów.

– Otrzymaliśmy środki z Caritas Polska. W parafiach, w których działają Parafialne Zespoły Caritas, trwają zbiórki do puszek – relacjonuje ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. - Dzięki tym środkom udaje się na miejscu pomóc tak jak najbardziej jest to potrzebne. Straty w poszczególnych gospodarstwach są różne. Różne są potrzeby, dlatego tak ważne jest, aby na miejscu ks. proboszcz i wolontariusze na bieżąco wszystko sprawdzali. Dzięki temu widać jak udaje się przywrócić ludziom nadzieję – podkreśla.

– W dniu powodzi nie było mnie w domu, byłem w szpitalu – mówi Mariusz, którego mieszkanie zostało zupełnie zalane. – To co zastałem mnie przeraziło. Ale dzięki księdzu proboszczowi powoli jakoś to idzie i teraz trochę się czuje jak w telewizyjnym programie „Mój nowy dom” - dodaje.

Ze środków własnych PZC w Ciepłowodach, z funduszy Parafii w Ciepłowodach, z kwest i ofiar z innych parafii oraz z wpłat ludzi dobrej woli Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Ciepłowodach wraz z Parafialnym Zespołem Caritas zakupiła i przekazała poszkodowanym następujący sprzęt:

– Zmywarka – 1szt
– Lodówko- zamrażarka – 1szt,
– Pralka -2 szt
– Kołdry – 11szt
– Poduszki -11szt
– Ręczniki -18szt
– Pościel -10szt
– Koc -1szt
– Buty męskie nowe – 4 pary
– Odzież męska używana – 3 osoby
– Środki czystości
– Węgiel – 1 tona
– Zaprawa murarska – 6 worków
– Płyn przeciwgrzybiczny - 5l
– Grunt - 5l
– Farba emulsyjna – 37,5l
– Farba emaliowana - 5 puszek
– Płytki podłogowe - 75 m2
– Klej do płytek - 10 worków
– Panele podłogowe + dodatki – 26,63 m2
– Płyty OSB 22mm na podłogę – 13szt.
– Materiały do remontu siatki + klej na 100m2

Ponadto parafia pośredniczy w przekazywaniu mebli dla poszkodowanych.

Pozostało, do realizacji:

- Remont generalny i wyposażenie mieszkania (trwa osuszanie)
- Gumoleum (wykładzina) -30m2
- Panele podłogowe 42m2 + wylewka samopoziomująca 10 worków
- Panele podłogowe 30m2
- Drzwi wewnętrzne - 5 szt
- Pralka
- Lodówka
- Lodówka
- Kosiarka elektryczna
- Półki do piwnicy
- Sterownik do oczyszczalni biologicznej
- Płyty betonowe do ogrodzenia

em24.pl

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ponad miesiąc po powodzi. W Ciepłowodach trwa porządkowanie, pomaga parafia i Caritas

  2021-06-22 16:46:00

  gość: ~Fotograf

  Popatrz wzięli się do roboty, . To żartownisie do zdjęcia pozują.

 • 2021-06-22 22:35:42

  gość: ~ciekawe

  @~Fotograf
  Ale z Ciebie cieńki bolek. To pierwsze zdjęcie jest po to aby Ciebie zainteresować treścią i wiedział kto to organizuje i konkretnie w czym pomógł mieszkańcom Ciepłowód. A może byś tak też z uśmiechem kupił i podarował np. 5 worków zaprawy tynkarskiej jak możesz albo pochwalił przynajmniej za to co już zrobili i zrobią dla poszkodowanych.

 • 2021-06-23 11:46:18

  gość: ~Fotograf

  @~ciekawe .Widziałeś kiedyś księdza sprzątającego swój warsztat pracy? Czyli kościół. Jak twierdzę, foto pod publikę, dla takich naiwniaków jak ty

 • 2021-06-23 18:45:20

  gość: ~Fotobuka

  @~ciekawe
  Ciekawe ..artykuł o tym co CARITAS DOLNOŚLĄSKIE I PARAFIA CIEPŁOWODY pomogły.. .A fotki pokazują lans kleru to żenada i pośmiewisko z owieczek Bożych wy dajecie kasę a ja czarny będę zgarniał pochwały jaki to ja dobry Pasterz Pana jestem. Czy tego uczy kościół??czy tego uczą nauki ojca św. Franciszka???? Nie tędy droga do zbawienia. Ludu mój ludu cóżem Ci uczynił???

 • 2021-06-23 08:54:52

  gość: ~xyz

  Tak jak powiedziała siostra jednej z poszkodowanych trzeba sobie w życiu radzić to ludzie dadzą, bo się należy.

 • 2021-06-23 15:00:21

  gość: ~Anioły

  @~xyz
  Żałują grosza pasterzowi, a to barany wielowiejskie.

 • 2021-06-23 12:29:50

  gość: ~Ritter

  A czy Pan Jezus się mieszał do polityki? Co to On powiedział o odawaniu Bogu co Boże a cesarzowi co cesarskie..? Całkiem sporo było takich co oczekiwali od Jezusa, że się intensywnie wmiesza do polityki a jak się nie doczekali to sobie od Niego poszli.... strasznie rozczarowani byli nieprawdaż? Polityka i świętość ciężko ze sobą gadają... statystycznie słaba regresja

 • 2021-06-23 18:15:20

  gość: ~Wczoraj i dziś

  @~Ritter
  No to ciekawe, że Jezus tak szlachetnej idei nie podjął... a na koniec choć się nie mieszał to i tak o mieszanie Go oskarżyli no bo się rozczarowali, że się nie mieszał a zabić Go mogli za mieszanie bo inne argumenty nie działały na Piłata..... reasumując w roku 2021 jak komuś świętość w głowie to polityką sobie głowy nie zawraca. Więcej zdziała przykład świętego życia niż politykowanie. Amen

 • 2021-06-23 20:46:58

  gość: ~Abel

  ostatnio dodany post

  @~Wczoraj i dziś
  To zależy jak rozmieć pojęcie Kościół. Jeśli to pojęcie rozumieć jako zbiór wiernych, to każdy obywatel ma wpływ na politykę. Jęsli rozpatrywać to pojęcie jako władze Kościoła rzymskokatolickiego np.KEP to nie powinien mieć jakiegokolwiek wpływu. Jeśli rozumieć to pojęcie jako nawoływanie hierarchów w kościołach, aby wierni stosowali się do politycznych wytycznych tego czy innego hierarchy to nie pownen mieć jakiegokolwiek wpływu. Czy rząd Polski powinien mieć wpływ na decyzje KEP skoro przekazuje pieniadze dla Kościoła? Moim zdaniem nie. Ale jeśli Kościół ma mieć taki wpływa to rząd Polski powinien decydować o Kościele.

 • 2021-06-23 19:48:03

  gość: ~Wstykan

  A czemu nasz proboszcz nie bierze urny zmarłego do kosciola???papież Franciszek naucza ze spalone prochy trzeba szanować jak ciał o w trumnie a w czasie Covid 19to rzecz naturalna palenie ludzkiego ciała. Czy w naszej parafi są inne wytyczne niż to co Watykan naucza???

REKLAMA


REKLAMA