Express-Miejski.pl

Briefing: Gmina otrzyma kilka mln zł dofinansowania na zakup autobusów elektrycznych [wideo] [foto]

Podczas briefingu przekazano informację, że wniosek Gminy Ząbkowice Śląskie złożony na początku roku o zakup czterech nowych, autobusów uzyskał pozytywną ocenę i będzie realizowany fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Do gminy Ząbkowice Śląskie trafią cztery nowe autobusy elektryczne. Mają one kosztować ponad 7 mln zł, z czego samorząd otrzyma dofinansowanie na poziomie 80 proc.

17 maja na ząbkowickim rynku odbył się briefing prasowy, w którym wzięli udział: Michał Kurtyka - minister klimatu i środowiska, poseł Marcin Gwóźdź, prof. Maciej Chorowski - Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Grzegorz Macko - wicemarszałek województwa oraz Marcin Orzeszek - burmistrz Ząbkowic Śląskich.

Podczas briefingu przekazano, że wniosek Gminy Ząbkowice Śląskie o zakup czterech nowych, autobusów do użytkowania w Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzyskał pozytywną ocenę i będzie realizowany.

- Chciałbym serdecznie pogratulować miastu Ząbkowice Śląskie, że są jednym z prekursorów, jeśli chodzi o ekologizację swojego transportu. Jako jedno z 20 miast średniej wielkości w Polsce złożyły wniosek do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Zielony Transport Publiczny” i dzisiaj mam ogromną przyjemność podzielić się z państwem wiadomością, że wnioski te przeszły z sukcesem proces selekcji i będziemy mogli finalizować umowy. Ząbkowice Śląskie będą jednym z pierwszych, o ile nie pierwszym beneficjentem właśnie Zielonego Transportu Publicznego w zgodzie z wymogami Krajowego Planu Odbudowy - mówił Michał Kurtyka, szef resortu klimatu i środowiska.

Profesor Maciej Chorowski potwierdził, że wniosek złożony przez ząbkowicką gminę pozytywnie przeszedł ocenę formalną i już wkrótce zostanie podpisana umowa na realizację zadania. - Zielony Transport Publiczny ma służyć dwóm celom. Pierwszy to wyprowadzenie emisji z miast, cel numer dwa to likwidacja wykluczeń transportowych. Chcielibyśmy, aby możliwość wykonania podróży pomiędzy punktem A i B, niezależnie od tego jak gęsto zaludnione są te punkty była dla wszystkich gwarantowana - mówił przedstawiciel NFOŚiGW.

Szacowana całkowita wartość projektu oscyluje na kwotę 7.15 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 80 proc. rzeczywistej wartości zadania. Dokładne wartości będą znane po przetargu. - Bardzo cieszymy się, że własnie w Ząbkowicach Śląskich ten projekt będzie mógł być realizowany i mieszkańcy będą mogli korzystać z ekologicznego transportu [...] - dodawał burmistrz Marcin Orzeszek.

Do gminy już wkrótce trafią cztery autobusy elektryczne, zeroemisyjne i mniejsze niż te, które aktualnie możemy spotkać na ulicach miasta i okolicznych wiosek. Ile będą posiadały miejsc? To dopiero zostanie ustalone w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

W planach jest także utworzenie kolejnych linii Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej. Nowe autobusy miałyby kursować m.in. na trasie Jaworek - Ząbkowice Śląskie.

Briefing prasowy w Ząbkowicach Śląskich dotyczący finansowania zielonego transportu:

em24.pl

18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Briefing: Gmina otrzyma kilka mln zł dofinansowania na zakup autobusów elektrycznych [wideo] [foto]

  2021-05-17 20:57:43

  gość: ~Gość

  W końcu jakaś dobra informacja, może się uda więcej kursów zorganizować i będą mniejsze tłumy w autobusach. Proponuje zrobić linie osiedlowymi uliczkami z przystankami pod każdym domem.
  Szanowny Panie Burmistrzu proponuję wprowadzić zakaz ruchu w centrum, który nie będzie dotyczył komunikacji zbiorowej tak jak jest to w Europejskich miastach. Mamy super autobusy a teraz jeszcze dodatkowo te elektryki, chyba wszyscy mieszkańcy powinni tylko z komunikacji korzystać a nie jeździć własnymi samochodami po naszej gminie...
  Gratuluje dobrych, przemyślanych inwestycji :) oby tak dalej, to wszyscy się z tego miasta wyprowadzą...

 • 2021-05-17 20:58:52

  gość: ~Zxcv

  Te obecne autobusy są zdecydowanie za krótkie.

 • 2021-05-17 21:08:54

  gość: ~Urząd to

  Dom wariatów!!!

 • 2021-05-17 21:22:43

  gość: ~Karol

  Teraz ciężko stwierdzić co było głupszym pomysłem w Ząbkowicach, stworzenie komunikacji miejskiej czy postawienie tego sztucznego znaku I love Ząbkowice :)

 • 2021-05-18 04:09:05

  gość: ~takitam

  @~Karol

  Miś = komunikacja + napis.


  // Wiesz co robi ten miś?
  On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa.
  To jest miś na skalę naszych możliwości.
  Ty wiesz, co my robimy tym misiem?
  My otwieramy oczy niedowiarkom.
  Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo //


  Inaczej pisząc, ... komuna wraca w najgorszej możliwej formie.

 • 2021-05-17 21:42:04

  gość: ~Autor

  Jak ma kursować od Jaworka to kiedy tam drogi zrobią bo nie pojedzie inną oprócz powstańców śląskich

 • 2021-05-18 08:01:53

  gość: ~kitek

  @~Autor
  nie ma w Ząbkowicach Śląskich takiej ulicy jak Powstańców Śląskich

 • 2021-05-17 22:02:34

  gość: ~mnm

  Pytania. Ile pasazerów/ sprzedanych biletów/ przewiozły autobusy komunikacji miejskiej Ząbkowic od momentu urochumienia ? Czy musza być tak duże? Jake sa koszty utrzymania komunikacji? Czy bilans wychodzi na O ?

 • 2021-05-17 23:07:52

  gość: ~Brawo

  @~mnm
  Minister chwali to chyba dobrze

 • 2021-05-18 04:05:29

  gość: ~takitam

  Mili Państwo.

  Tu W OGÓLE nie chodzi o komunikację miejską i jakieś tam przewozy ewentualnych pasażerów.

  Tu chodzi o ... CZYSTY PR i NIC WIĘCEJ.

  .... że to głupie z założenia ? .... że zmarnowane pieniądze ?

  No i co z tego ? .... przecież to są Wasze pieniądze a nie burmistrza et consortes.

  Do tego ... wicie, rozumiecie, .... ten tego ... no ... NOWY ŁAD .... zielona energia , Europa panie .... i takie tam inne bzdety.

  CZYSTY KOMUNIZM.

  No, ale teraz .... powietrze będzie wożone "ekologicznymi" autobusami.
  Nie szkodzi że za wszystko zapłacicie Wy.
  Ważne żeby pokazać, jak "prężnie" i w pocie czoła tyra władza, zarówno ta w sejmie jak i ta lokalna.
  Poza tym, w/w matolstwo KOMPLETNIE nie rozumie, że istnieje coś takiego jak fizyka i jedna z jej zasad, czyli zasada zachowania energii.
  Inaczej pisząc, NIE ISTNIEJE coś takiego jak ekologia.
  Wszystkie pojazdy napędzane dotychczas paliwem generowały (i generują) spaliny.
  Pojazdy elektryczne nie generują spalin, ale .... żeby je napędzić, trzeba wyprodukować energię która jest przecież z paliw kopalnych.
  Ktoś powie ... a wiatraki ? ... a słońce ?
  Otóż energia z wiatru jest TYLKO WTEDY kiedy jest wiatr, a ze słońca tylko wtedy kiedy nie zasłaniają go chmury, no i .... nie można tej energii zmagazynować.
  Dodatkowo akumulatory do napędzania pojazdów elektrycznych, ale również wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych, to w 80% akumulatory Litowo-Polimerowe albo Litowo-Jonowe, a do ich produkcji potrzeba rzadkich pierwiastków których zasoby są BARDZO, BARDZO małe na naszej planecie i jak obliczono, w obecnym tempie ich pozyskiwania skończą się już za 50 lat.
  Przy okazji, pozyskiwanie materiałów/pierwiastków/komponentów do produkcji w/w akumulatorów jest bardzo, ale to bardzo nieekologiczne.
  Oczywiście nikt do teraz nie wie co robić ze zużytymi akumulatorami, a mało kto wie, że życie takiego akumulatora w samochodzie elektrycznym jest niemal DOKŁADNIE tak samo "długie" jak w dowolnym telefonie komórkowym, czyli .... 3-4 lata i .... na złom.

  Generalnie, idea napędu elektrycznego jest JAK NAJBARDZIEJ SŁUSZNA, ale .... to co teraz jest, to zaledwie proteza i to (wbrew pozorom) BARDZO NIEEKOLOGICZNA i ... NIEPRAKTYCZNA po prostu.

  Kilka miesięcy temu ukazał się raport przedstawiający wyniki sprzedaży aut okresie 4 ostatnich lat w USA.
  Jakie były wyniki ?
  Otóż sprzedaż samochodów elektrycznych w USA nie tylko nie rośnie, ale wręcz maleje.
  Co więcej, spora grupa klientów którzy kupili elektryka jako jedyne auto do codziennego poruszania się, jako kolejne auto kupowało już normalny spalinowy samochód.
  Zapytani o powód, w 99% stwierdzili, że problemem jest .... ŁADOWANIE, krótki zasięg i BARDZO DROGIE akumulatory (wartość nawet połowę wartości auta) w przypadku ich wymiany .

  DOKŁADNIE DLATEGO, samochody elektryczne w obecnej formie NIE MAJĄ (moim zdaniem) żadnej przyszłości i żadne unijne dyrektywy tego nie zmienią.
  Nikt nie zmusi ludzi do kupowania samochodów elektrycznych tylko dlatego że UE zabroniła produkować spalinowe.
  UE zabroniła .... czy nawet same europejskie koncerny samochodowe zdeklarowały że nie będą produkować spalinowych, to po prostu klienci będą sprowadzać samochody z krajów gdzie się produkuje spalinowe.

  Poza tym, nawet gdyby zmuszono prawnie wszystkich do zmiany na elektryka, to krótki zasięg, krótka żywotność akumulatorów i ich cena, a także dłuuugie ładowanie, będzie oznaczać KATASTROFĘ GOSPODARCZĄ na nieznaną dotąd skalę.

  Przy tym wszystkim (jak pisałem) nadal twierdzę, że napęd elektryczny to przyszłość, ale .... TYLKO WTEDY, kiedy:
  --- ładowanie akumulatorów będzie trwało nie dłużej niż tankowanie paliwa.
  --- akumulatory będą tanie, lekkie, obliczone na co najmniej 10 lat eksploatacji bez ograniczenia ich parametrów w trakcie trwania w/w 10 letniej eksploatacji.
  --- zasięg na jednym ładowaniu będzie taki sam (lub większy) niż samochodów spalinowych.

 • 2021-05-18 06:42:09

  gość: ~Normalny

  Jprd. Co się dzieje z tą władza. Własne pieniędzy to około 1.5 mln wrzucone w błoto. A śmieci jak był problem to dalej jest. Parkingów brak i najważniejsze jak nie było pracy za akceptowalne wynagrodzenie tak dalej nie ma w tym super barejowskim mieście. No cóż brawo Wy.

 • 2021-05-18 06:59:29

  gość: ~Aaa

  Może w końcu burmistrzu należy upublicznić koszty i zyski obecnej komunikacji. Publiczne pieniądze więc nasze.

 • 2021-05-18 09:56:38

  gość: ~xxxx

  @~Aaa
  Napisz do burmistrza o informację publiczna i będziesz wiedział.

 • 2021-05-18 22:39:03

  gość: ~hwdo

  @~Aaa
  autobus przejeżdża około 150 km. dziennie, przy normie zużycia paliwa 27/100 km. średni dzienny utarg 30.00 (trzydzieści) złotych. koszt paliwa czyli około 40 litrów razy 5.00 złotych równa się 200.00 zł. to tylko paliwo a gdzie inne koszty

 • 2021-05-20 18:54:12

  gość: ~Dobry wieczór

  ostatnio dodany post

  @~hwdo
  Przecież autobusy są elektryczne, a ty liczysz zużycie paliwa.

 • 2021-05-18 08:06:50

  gość: ~Jaruś M

  legancko, profesjonalnie i czystępnie

 • 2021-05-18 09:58:01

  gość: ~Cola

  Ja myślałem że ten Orzeszek to trochę mądrzejszy chłop... cóż ja też się mylę

 • 2021-05-18 18:24:40

  gość: ~Koalicja Obywatelska

  (this post was banned by administrator)

 • 2021-05-18 20:04:18

  gość: ~Gość

  Jak wiele innych osób dojeżdżam autobusem do pracy. Zastanawiam się ilu komentujących negatywnie skorzystało z komunikacji miejskiej.

REKLAMA