Express-Miejski.pl

Od 19 kwietnia otwarcie żłobków i przedszkoli. Jest też częściowe zniesienie obostrzeń dot. sportu

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział przedłużenie obowiązujących obostrzeń do 25 kwietnia. Są jednak pewne wyjątki fot.: KRPM

14 kwietnia odbyła się konferencja ministra zdrowia dotycząca sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. O tydzień przedłużono znaczącą większość restrykcji.

- Od kilku dni obserwujemy zmniejszenie liczby dziennych przypadków zachorowań na koronawirusa i ta tedencja była zauważalna już w zeszłym tygodniu - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Widać, że tendencja zakażeń liczona w perspektywie 2-3 tygodni jest malejąca. Od dwóch tygodni zauważalna jest też mniejsza liczba zleceń na testy. Apoguem trzeciej fali, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w poprzednich tygodniach. Teraz ta fala przetacza się przez szpitale - dodał szef resortu zdrowia.

Wskazał, że bufor bezpieczeństwa na dziś to 12 tysięcy łóżek. Zajętych jest jednak ponad 75 proc. łóżek covidowych i blisko 80 proc. respiratorów.

W związku z obecna sytuacją, zdecydowano się przedłużyć o tydzień (do 25 kwietnia) wszystkie obostrzenia, jakie obowiązują dotychczas z dwoma wyjątkami. Pierwszy dotyczy otwarcia żłobków i przedszkoli od poniedziałku (19 kwietnia), drugi jest związany z uprawianiem sportu na świeżym powietrzu bez względu na kategorie wiekowe dla grup do 25 osób.

- Wszystkie pozostałe regulacje nadal będą obowiązywały przynajmniej do 25 kwietnia. Do 3 maja przedłużamy restrykcje dotyczące hoteli - zapowiedział Niedzielski. Te decyzje mają na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej i respiratorowej - dodał.

Szef resortu zdrowia odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślił, że w okresie majówki będą przeprowadzane liczniejsze kontrole sprawdzające czy właściciele hoteli stosują się do utrzymanych restrykcji. Minister dodał, że prrzyjęto również kryterium robocze, że jeśli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy to wtedy zostaną podjęte kolejne decyzje dotyczące luzowania obostrzeń. W pierwszej kolejności będą one dotyczyć edukacji.

Szczegółowe informacje z rządowego komunikatu dot. obostrzeń:

Hotele, żłobki i przedszkola, sport

Przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.

19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

 • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
 • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
 • Sport – od 19 kwietnia możliwe będzie uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe będzie również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużamy do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny  w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne  pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

 

em24.pl

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Od 19 kwietnia otwarcie żłobków i przedszkoli. Jest też częściowe zniesienie obostrzeń dot. sportu

  2021-04-14 12:13:05

  gość: ~Czad

  Ryzyko zarażenia jest minimalne na świeżym powietrzu......Eureka. hurra. Szok. Wcześniej była możliwość zarażenia teraz nie ma......Gdzie my żyjemy

 • 2021-04-14 13:17:19

  gość: ~hehe

  spokojnie, we wrześniu zamkną :)

 • 2021-04-14 13:19:51

  gość: ~utero

  Wywołanie chaosu informacyjnego,dezinformacja tak żebyś się w tym pogubił,nie połapał to jedna z wielu broni a przy okazji skuteczna jaką posługują się marionetki w rękach globalistów.

 • 2021-04-14 15:08:20

  gość: ~utero

  https://youtu.be/k6fbWemKaEs.To tak na otrzeżwienie.Niewiarygodne,że tvpis to puściło.Lekarze,politycy,urzędnicy,milicyjni oprawcy,którzy utrzymują narrację covidową pod sąd.

 • 2021-04-14 15:09:21

  gość: ~utero

  A przede wszystkim media.

 • 2021-04-14 16:18:55

  gość: ~takitam

  Mili Państwo.

  Jeszcze niecałe trzy lata i .... POGONIMY w PiS-du tę bandę debili żartobliwie zwaną rządem.

  No chyba, że pod koniec kadencji wprowadzą dyktaturę, co jest .... całkiem realne.
  Jeśli tak będzie, to nasi "sojusznicy i przyjaciele" czyli jankesi, przyjdą z "bratnią pomocą" żeby "obronić demokrację".

  Natomiast jeśli uda się pogonić PiS, to możliwe, że nowa władza (a mam nadzieję, że wybierzemy mądrze) zakopie na śmietniku historii ten covidowy cyrk + postawi pod sąd tych durniów którzy teraz rządzą i którzy doprowadzili do degrengolady państwa.

  Moim zdaniem, powinni skończyć jak niejaki Nicolae Ceaușescu.

 • 2021-04-14 16:33:31

  gość: ~Rodak

  @~takitam
  Zgadzam się z Panem. A najgorsze jest to, że głosowałem na tych durni... Przepraszam.
  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wprowadzą dochód minimalny 1200 oraz podniosą 500 do 800+ i motłoch znów ich wybierze...

 • 2021-04-14 17:14:30

  gość: ~Ja

  @~Rodak
  Wróci po lub jej jakiś twór i znowu nie będzie na nic pieniędzy i pracy co raz mniej. Przepraszam pieniędzy braknie tylko dla szarych ludzi, władzy nie braknie. W całej Europie i nie tylko są obostrzenia, zakazy itp, tam wszędzie też rządzi PiS?

 • 2021-04-14 17:34:16

  gość: ~takitam

  @~Ja

  gość: ~Ja napisał/a:
  /// i znowu nie będzie na nic pieniędzy i pracy co raz mniej ///

  Proszę spróbować sobie uświadomić, że pieniądze rozdaje TYLKO socjalistyczne lub komunistyczne państwo.

  Oczywiście, że w całej Europie nie rządzi PiS, ale czy to znaczy, że musimy jako naród/państwo brać przykład od innych ?
  Czy fakt że covidowa błazenada opanowała całą Europę oznacza, że i my musimy się błaźnić ?

  Gdyby w całej Europie nagle zapanowała moda na masowe rzucanie się z mostu, to i my powinniśmy ?

  Nieistotne kto rządzi, ważne żeby rządzili mądrze, a gołym okiem widać, że to banda nieudaczników i przygłupów, czyli PiS.

 • 2021-04-14 17:51:31

  gość: ~Ja

  @~takitam
  Przepraszam, czy w krajach takich jak Anglia, Niemcy, Francja nie ma tak zwanych zapomóg dla rodzin? Są i to nie małe. To też kraje komunistyczne? Tam też rządzi PiS?

 • 2021-04-14 20:31:44

  gość: ~On

  @~takitam
  Idź ty w pizdu ty na wszystkie tematu jestes taki obcykany że ja jestem w szoku.!!! Nie obraz sie ale twoje miejsce jest chyba gdzie indziej a nie na takich stronach i dyskusja ze zwyklymi ludzmi. Widac ze jestes bardzo przekonany o czym piszesz, lecz czy napewno??!!

 • 2021-04-14 17:36:44

  gość: ~utero

  @~JaPlatformersi,hołownie,psl,lewice na tę samą grają nutę co Pis.Od upadku komuny co chwilę rządzą ci sami ludzie zmieniają się tylko nazwy klubów.Jedni przechodzą do drugich,trzeci zakładają inne kluby i tak karuzela się kręci.A teraz pytanie do Ciebie kto jest kierownikiem karuzeli i kto nią kręci,kto tak tasuje ludzmi i pozwala na takie ruchy?Pogłówkuj trochę,poszukaj.

 • 2021-04-14 17:39:53

  gość: ~Noe

  @~utero
  Komusze służby wciąż trzymają lejce.

 • 2021-04-14 17:44:52

  gość: ~takitam

  @~Rodak

  Niestety, ja też na nich głosowałem.

  Głosowałem dlatego, że wtedy byli jedyni którzy opierali się sprowadzaniu do Polski afrykańskiej dziczy i to był JEDYNY (ale ważny) powód dlaczego jako na mniejsze zło, zagłosowałem właśnie na nich.

  Wtedy to wydawało się słuszne i .... (moim zdaniem) było słuszne.

  PiS jawiło się jako zdroworozsądkowa partia (nie bez wad oczywiście).
  Niestety, to co teraz robią nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i dlatego NA PEWNO nie zagłosuję na nich ponownie.

  Możliwe, że będzie to Konfederacja, bo tylko oni (jak kiedyś PiS) jawią się jako logicznie myślący.

  NA PEWNO nie zagłosuję na pompowaną przez jankesów kukłę Hołownię, ani na do szczętu skompromitowanego Kukiza, o którym można powiedzieć .... miałeś chamie złoty róg.
  O notorycznej, politycznej k_rwie jaką jest PSL, nawet nie ma co wspominać.
  Platforma obywatelska, to już trup w dokładnie takiej samej kondycji jak PZPR w schyłkowej fazie zaniku.
  PiS .... zidiociał do reszty i będzie DOKŁADNIE tak samo zdziwiony po przerżniętych koncertowo wyborach, jak jeszcze całkiem niedawno PO.

  Nie ma na kogo głosować, ale .... jeśli nie pojawi się z tzw. międzyczasie rozsądna alternatywa, to na 90% zagłosuję na Konfederację.
  Nie są idealni, ale .... chyba nie ma innego wyjścia, bo to teraz oni wydają się mniejszym złem.

 • 2021-04-14 18:14:49

  gość: ~Hahaha

  @~takitam
  Jakim trzeba być naiwnym,aby myśleć,że inna władza sprawiłaby,że tej globalnej covidowej szopki jak naród byśmy uniknęli.

 • 2021-04-14 19:05:14

  gość: ~Bobo

  Według badań NASA masz 0.046% szans że uderzy Cię meteoryt, i masz też 0.026% szans że umrzesz na kowid, patrząc na całkowita liczbę zgonów na świecie od 13 miesięcy , dzieląc liczbę zgonów przez liczbę całej światowej populacji. Moja rada, zdejmij maskę i załóż kask w razie tego spadającego meteorytu. Logiczne te wszystkie obostrzenia jak 2+2=22. Pani z biedronki do fryzjera nie może przyjść bo się zarazi, ale fryzjer do Pani z biedronki już może, ale to nic, bo obydwoje bez żadnego problemu mogą spotkać się w kościele, czego nie rozumiesz?!? Żłobki i przedszkola otwarte, ale szkoły podstawowe zamknięte mimo że według TVPis 98% nauczycieli jest zaszczepiona super ekstra szczepionkami które przecież działają!! Czego nie rozumiesz?! Ty jak się spotkasz w więcej niż 5 osób to jest „nielegalne zgromadzenie” jesteście zagrożeniem epidemicznym, ale 10 kwietnia na święto brzozy już coś takiego jak nielegalne zgromadzenie nie istniało, wirus dostał wytyczne że ma w ten dzień nie atakować, czego nie rozumiesz? Do sklepu nie możesz wejście w więcej osób bo się zarazisz, ale stojąc w wielkiej kolejce przez sklepem już jesteś bezpieczny, czego nie rozumiesz?

 • 2021-04-14 19:14:47

  gość: ~Jan

  @~Bobo
  Dokładnie

 • 2021-04-14 19:45:13

  gość: ~Jasiu

  @~Bobo
  Niestety, ale większość ciemnego luda nie rozumie nic z tego co napisałeś.
  Szmata na twarz i chłonie jak gąbka propagandę z tv.

 • 2021-04-16 21:12:48

  gość: ~Jaa

  ostatnio dodany post

  @~Bobo
  Jesteś zablokowany

 • 2021-04-14 21:05:47

  gość: ~Mieszkaniec

  No śmiało pisowcy, może jakiś komentarz na obronę ? Czy też już widzicie jak to nasze wstawanie z kolan wygląda ? Unia zła aaa unia dobra... Szmaciarze, tfu. Sam głosowałem na te pomyje.

REKLAMA