Express-Miejski.pl

Rząd przedłużył dodatkowy zasiłek opiekuńczy o kolejny tydzień

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Do 25 kwietnia rząd przedłużył dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom m m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka czy przedszkola.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za cały okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Świadczenie przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

- Ważne jest to, że od 22 marca 2021 roku szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki dzieciom klas I-III dzieciom tych osób, które pracują w sektorze medycznym, opiekuńczym i realizującym zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Pełne informacje na temat dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz instrukcja złożenia wniosku przez Internet są dostępne na stronie ZUS [KLIK].

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA