Express-Miejski.pl

Doczekali się paczkomatu. Urządzenie stanęło w pobliżu świetlicy wiejskiej

InPost Paczkomat stanął przy świetlicy wiejskiej w Stoszowicach fot.: UG Stoszowice

Mieszkańcy gminy Stoszowice w końcu doczekali się paczkomatu, o który zabiegali od dłuższego czasu. Urządzenie stanęło przy świetlicy wiejskiej w Stoszowicach.

Postawienie paczkomatu to odpowiedź na liczne e-maile i telefony zarówno mieszkańców, jak i urzędników skierowane do firmy InPost. Dotychczas wybierając przesyłkę do paczkomatu, mieszkańcy najczęściej wskazywali punkt odbioru w oddalonych o kilka kilometrów Ząbkowicach Śląskich. Inni wybierali też Bielawę czy Bardo. Od kilku dni przesyłki mogą zamawiać już bezpośrednio do paczkomatu zlokalizowanego na terenie swojej gminy. Urządzenie jest czynne przez cały czas (24/7).

Umieszczony w Stoszowicach paczkomat to jeden z ponad 11 tysięcy jakie znajdują się na terenie miast i wsi w całym kraju. Służy zarówno do nadawania i odbierania przesyłek. Nadanie przesyłki za pośrednictwem paczkomatów przedsiębiorstwa InPost Paczkomaty polega na zdeponowaniu jej w skrytce wybranego paczkomatu. Przygotowaną paczkę można zarejestrować i opłacić przez internet lub bezpośrednio w paczkomacie (za pomocą kart płatniczych).

Następnie operator odbiera nadane przesyłki i transportuje je do paczkomatów docelowych, w których czekają na odbiorców. Odbiorca otrzyma wiadomość e-mail oraz SMS. Zawierają one kod uprawniający do odbioru przesyłki.

W powiecie ząbkowickim aktualnie znajduje się 14 paczkomatów. Najwięcej, bo sześć w Ząbkowicach Śląskich. Jedyną na terenie której mieszkańcy nie mają dostępu do paczkomatu jest gmina Ciepłowody. Władze samorządu kilkukrotnie zabiegały o umiejscowienie urządzenia na terenie gminy, jednak bez skutku. Po jednym paczkomacie do dyspozycji mają mieszkańcy gminy Bardo, gminy Kamieniec Ząbkowicki i gminy Stoszowice, choć urzędnicy ze stoszowickiego urzędu wskazali kolejne lokalizacje, w których dodatkowe urządzenie byłoby przydatne dla mieszkańców. Trzy paczkomaty znajdują się w Ziębicach, dwa w Złotym Stoku.

W niektórych gminach działają też tzw. paczkopunkty. Są to oddziały, które pełnią rolę lokalnego magazynu, z którego zamawiający mogą odebrać przesyłkę w przypadku, gdy wybrany przez odbiorcę paczkomat jest przepełniony lub uszkodzony. Najczęściej są to sklepy lub inne lokale usługowe.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA