Express-Miejski.pl

Rzeka zanieczyszczona fekaliami. Ścieki odprowadzano „dodatkową” nielegalną kanalizacją

Zadymianie instalacji odprowadzającej ścieki w gminie Ziębice w celu lokalizacji zakrytych w terenie studni rewizyjnych, podłączonych rur, rynien, kratek oraz określenia tego, co jest podłączone do badanej sieci kanalizacyjnej fot.: WIOŚ

Sprawa dotyczy gminy Ziębice, lecz nie jest powiązana ze zdarzeniem, które miało miejsce 10 kwietnia. Kontrola urzędników WIOŚ odbyła się na początku kwietnia.

Inspektorzy podczas prowadzonych działań stwierdzili nielegalne odprowadzanie ścieków bytowych z domków jednorodzinnych przy ul. Podmiejskiej, starą poniemiecką kanalizacją deszczową. Ścieki odprowadzane były z domów do rowu melioracyjnego, a następnie do rzeki Oławy.

W związku z zanieczyszczaniem fekaliami rzeki, inspektorzy udali się na miejsce odprowadzania ścieków, aby rozpoznać stan zdarzenia.

Dla ustalenia przebiegu znajdujących się na jednej z posesji ciągów kanalizacyjnych inspektorzy przeprowadzili zadymianie, polegające na wprowadzeniu do instalacji odpływowej bezpiecznego dymu, który pozwala na szybką lokalizację zakrytych w terenie studni rewizyjnych, podłączonych rur, rynien, kratek oraz określenia tego, co jest podłączone do badanej sieci kanalizacyjnej.

W wyniku podjętych działań stwierdzono, iż na posesji znajduje się stara nieeksploatowana „dodatkowa” kanalizacja. Kanalizacją tą odprowadzano ścieki z kanalizacji sanitarnej, które wprowadzane były do rzeki.

Delegatura WIOŚ w Wałbrzychu po przeprowadzonym rozpoznaniu i ustaleniu stanu nielegalnego odprowadzania ścieków do rzeki Oławy przekaże sprawę burmistrzowi gminy Ziębice. Wyeliminowanie nielegalnego odprowadzania ścieków, w tym sprawdzenie prawidłowości podłączeń przez mieszkańców jednej z ulic, wymaga dalszych działań, do których właściwa jest gmina.

- W tej chwili oczekujemy na dokumentację pokontrolną z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Po jej otrzymaniu podejmiemy właściwe decyzje, aby rozwiązać problem - mówi Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic. Wszystko wskazuje na to, że właściciele domków jednorodzinnych będą musieli dokonać przepięcia rur i przyłączyć się do właściwej kanalizacji.

Dodatkowo, postępowanie w tej sprawie prowadzi również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

em24.pl / WIOŚ

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rzeka zanieczyszczona fekaliami. Ścieki odprowadzano „dodatkową” nielegalną kanalizacją

  2021-04-12 18:48:09

  gość: ~Przemyslowa

  Gowna na chodnikach to i gówna w rzece . Wstyd żeby w XXI dzialo się coś takiego na tak ogromną skalę a mieszkańcy nic sobie z tego nie robią. Popatrz ludzie co się dzieje w mieście nie ma 10 metrów chodnika beż gówna

 • 2021-04-12 19:50:31

  gość: ~Julita

  ostatnio dodany post

  @~Przemyslowa
  To załatwiaj się w WC, a nie na chodniku i po problemie!

REKLAMA