Express-Miejski.pl

Trwa rewitalizacja południowej oficyny Pałacu Marianny Orańskiej

Trwa rewitalizacja południowej oficyny Pałacu Marianny Orańskiej fot.: UMiG Kamieniec Ząbkowicki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W Kamieńcu Ząbkowickim trwają zaawansowane prace w obrębie południowej oficyny Pałacu Marianny Orańskiej.

Polegają one na wymianie instalacji w obiekcie, wykonaniu nowej stolarki okiennej i drzwiowej, ułożeniu nowego dachu na całości budynku i czterech wieżach. Wewnątrz obiektu będą poprowadzone prace budowlane, aby utworzyć tam przestrzeń kulturową z możliwością podziwiania niezwykłych historycznych stropów donicowych. Także pozostała kubatura oficyny będzie w pełni wykorzystana dla celów ekspozycyjnych. Całość dopełni odnowienie elewacji budynku wraz z murami kurtynowymi i arkadami. W zmodernizowanej przestrzeni będzie również miejsce na szeroko rozumiane usługi turystyczne dla zwiedzających.

- Na zdjęciach widać jak bardzo zniszczony jest ten obiekt i ile pracy jest do wykonania. Wszystkie mają zostać wykonane do końca marca przyszłego roku. Gmina Kamieniec Ząbkowicki jako lider projektu realizuje to zadanie wspólnie z gminą Złoty Stok i Bila Voda. Nasze gminy połączy dodatkowo mobilna aplikacja ukazująca piękno naszych zabytków, czyli Pałac Marianny Orańskiej, dawnego kościoła poewangelickiego w Złotym Stoku oraz zabytków w gminie Bila Voda w Republice Czeskiej - mówi Marcin Czerniec, burmistrz gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Łączne dofinansowanie dla trzech samorządów na realizację projektu pn. Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza” wynosi ponad 2 mln euro, dzięki czemu uda się tę część pałacu w pełni przywrócić do dawnego blasku oraz dostosować do nowych funkcjonalności.

ms. / em24.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Trwa rewitalizacja południowej oficyny Pałacu Marianny Orańskiej

  2021-03-04 18:10:34

  gość: ~Anir

  Gmina wyremontuje pałac a za 10-20 przyjdą Niemcy i zabiorą tak jak Putin zabrał Krym a nam pozostaną długi do spłacenia.
  T Rosjanie powinni zapłacić za remont, bo oni pałac spalili rozszabrowali wywieźli najcenniejsze dzieła sztuki. A władze Gminy zwróciły się do Rosji o zwrot zagrabionego mienia z pałacu /

 • 2021-03-04 18:30:41

  gość: ~Mieszkaniec

  Brawo dla starań burmistrza. Przez tych kilka lat pałac zmienia się w oczach. Nigdy by tego nie było gdyby nie jego konsekwentne dążenie do celu. Życzę dalszych sukcesów.

 • 2021-03-04 18:41:17

  gość: ~Daniel

  @~Mieszkaniec
  od lizania D język cię nie boli ha ha

 • 2021-03-04 19:43:16

  gość: ~Cipera

  @~Mieszkaniec

  Już nie chcesz być radnym w Ząbkowicach liczysz .że zostaniesz zastępcą burmistrza Kamieńca lepsza pensja za bicie pijany klaskanie i lizanie .

 • 2021-03-04 18:44:38

  gość: ~Antek

  Szwedów też trzeba ruszyć za najazd

 • 2021-03-05 09:09:19

  gość: ~pro

  Czemu kopertus nie chwali się z przegranych procesów . Jest szansa.że długo się nie nacieszy burmistrzowaniem

 • 2021-03-08 11:32:44

  gość: ~aldek

  Kiedy w "mieście' zostanie załatana dziura przy wjeździe na most przy kolejowej, od strony warzywniaka Rysia?. Kiedy ul. Kolejowa na odcinku od tegoż mostu do krzyżówki z ul. bez nazwy prowadzącą do pałacu, będzie miala wyrównaną nawierzchnię abym nie był ochlapywany przez auta wjeżdzające w wieczne kałuże?
  Kiedy mieszkańcy wspólnoty przy ul. Kolejowej 6 przestaną wwozić na kołach swoich aut błoto na chodnik i jesdnię z zabagnionego podwórka?

 • 2021-03-08 15:44:23

  gość: ~Kinit

  ostatnio dodany post

  @~aldek

  Lewicowcu ty nie podpuszczaj ludzi na włodarza Kamienieckiej Metropolii już od dawna szukacie schizofrenika jak w Gdańsku, aby przejąć władzę i dorwać się do koryta całymi rodzinami –stadami . Pałacu nie odpuścicie PiS-u nie zwyciężycie szukacie samozwańczego kata a sądy są lewicowe potem w piasek schowają głowę .

REKLAMA