Express-Miejski.pl

GDDKiA złożyło wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy odcinka Bardo - Ząbkowice Śląskie

zdjęcie ilustracyjne fot.: GDDKiA

25 lutego GDDKiA złożyła trzeci wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi ekspresowej S8.

4 września 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła do RDOŚ we Wrocławiu wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla odcinka Łagiewniki - Wrocław (Magnice), 20 października 2020 roku drugi wniosek dla odcinka Ząbkowice Śląskie - Łagiewniki, a 25 lutego 2021 roku dołączył do nich odcinek Bardo - Ząbkowice Śląskie.

Dla pierwszych dwóch odcinków S8 wszczęto postępowania, składane są wyjaśnienia do raportów o oddziaływaniu na środowisko. - Spodziewamy się, że w pierwszej połowie 2021 roku RDOŚ wystąpi o opinie do właściwych instytucji publicznych, tj. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu, a następnie zainicjuje konsultacje społeczne - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ostatni odcinek S8, tj. Kłodzko - Ząbkowice Śląskie, z uwagi na planowaną budowę obwodnicy Złotego Stoku w ciągu drogi krajowej nr 46, został podzielony na dwa mniejsze fragmenty, tj. pododcinek Bardo - Ząbkowice Śląskie (IB) oraz pododcinek Kłodzko - Bardo (IA). Wczoraj GDDKiA złożyła wniosek o wydanie DŚU dla tego pierwszego.

DŚU jest niezbędna do realizacji inwestycji, ponieważ wskaże przebieg drogi S8 przeznaczony do dalszych prac projektowych. Wydanie decyzji da również możliwość ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy robót. Jest także konieczna do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wydawanej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Do wniosków o wydanie DŚU został dołączony raport o oddziaływaniu przedmiotowej inwestycji na środowisko. W raporcie dokonano szczegółowych prognoz oddziaływania budowy S8 w zakresie hałasu, jakości powietrza i wód oraz wpływu na inne komponenty środowiska (rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz, zdrowie i życie ludzkie). Na podstawie wymienionych wyżej analiz wskazane zostały działania minimalizujące i kompensujące wpływ inwestycji na środowisko. Określona została m.in. lokalizacja i parametry przejść dla zwierząt, zabezpieczeń akustycznych, urządzeń ochrony wód, nasadzeń zieleni, zakres nadzoru przyrodniczego itp. Każda osoba zainteresowana tymi kwestiami będzie miała możliwość zapoznania się z raportem na etapie procedury z udziałem społeczeństwa, co w założeniu ma nastąpić w tym roku.

Na podstawie zgromadzonych materiałów i analiz RDOŚ wskaże przebieg przyszłej trasy przeznaczony do dalszych prac projektowych oraz określi dla niego środowiskowe uwarunkowania m.in. w zakresie lokalizacji i parametrów zabezpieczeń akustycznych oraz przejść dla zwierząt.

em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • GDDKiA złożyło wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy odcinka Bardo - Ząbkowice Śląskie

  2021-02-26 19:35:48

  gość: ~Roman

  Największa głupota zamiast poszerzyć 8 do dwóch pasów gdzie się da nie dość że szybciej dużo taniej bez ingerencji w miasta wsie a tak 20lat będą projektować a zanim wybudują to pewno nie doczekamy się

 • 2021-02-27 07:22:07

  gość: ~tom

  @~Roman
  roman zmień lekarza bo obecny cie oszukuje....

 • 2021-03-09 06:01:13

  gość: ~Jurys

  ostatnio dodany post

  @~Roman
  Bzdury piszesz. Wyobrażasz sobie co się będzie działo przy zejściu z dwóch pasów do jednego w czasie szczytu komunikacyjnego???

 • 2021-03-01 16:33:42

  gość: ~Mieszkaniec

  W końcu bo idzie to stanowczo za wolno przyjdzie inna władza i będziemy czekać do 2032 tak jak zapowiadali poprzednicy. Wtedy na pewno zabieram rodzinę i wyprowadzam się z tej dziury bo i tak pracuje we Wrocławiu a te dojazdy tą drogą to tragedia.

REKLAMA