Express-Miejski.pl

Ukradł kartę płatniczą, a następnie dokonał nią kilkunastu transakcji. Grozi mu do 10 lat więzienia

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali 43-letniego mężczyznę, który skradł kartę płatniczą, a następnie dokonał nią 12 transakcji na kwotę ponad 1.5 tys. zł.

- Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego dokonywał transakcji zbliżeniowych w sklepach spożywczych oraz wielokrotnie wypłacał pieniądze z bankomatów. Ułyszał już zarzuty. O jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Grozi mu nawet do 10 lat pozbawienia wolności - informuje nadkom. Mirosław Lasota z ząbkowickiej policji.

Obecnie karty płatnicze stały się jednym z podstawowych środków wykorzystywanych do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych w Polsce. Są znakomitym udogodnieniem, ale mają też swoje wady.

Z tego powodu należy uważnie korzystać ze swojej karty i nie udostępniać jej osobom trzecim. Te same zalecenia dotyczą także kodu PIN oraz umieszczonego na jej rewersie kodu CVV/CVC. Uzyskanie danych karty przez osoby niepowołane może okazać się bardzo kosztowne dla jej właściciela. Niezależnie od powodów utraty “plastiku” należy bezzwłocznie poinformować o tym fakcie bank.

Procedura zastrzeżenia karty, w przypadku jej utraty, została uwzględniona w regulaminie konta lub karty. Najważniejsza jest szybkość reakcji: należy to zrobić natychmiast po stwierdzeniu jej braku. Najlepiej skorzystać z infolinii instytucji wydającej kartę, aplikacji mobilnej lub uniwersalnej infolinii, uruchomionej przez Związek Banków Polskich (828 828 828).

Warto zapisać te numery w pamięci telefonu, aby być przygotowanym na potencjalną sytuację kryzysową. Oczywiście można zrobić to także w placówce banku, jednak wydłuża to czas całej procedury, zwiększając tym samym ryzyko utraty pieniędzy. W celu weryfikacji konieczne będzie także okazanie dowodu osobistego, a niestety w wielu przypadkach dokumenty giną wraz z kartą.

Aby ograniczyć ryzyko utraty środków finansowych i stres związany z niekomfortową sytuacją, warto zastosować dodatkowe sposoby zabezpieczenia karty:

 • W przypadku posiadania kilku kart nie należy przechowywać ich w jednym miejscu: w wielu przypadkach kradzież lub zgubienie portfela wiąże się ze stratą wszystkich “plastików”, co nie tylko może zwielokrotnić kwotę ponoszonej odpowiedzialności, ale także utrudnić codzienne życie do momentu wyrobienia duplikatów;
 • 3D-Secure – płatności kartą w internecie są szybkie i niezwykle łatwe. Niestety w przypadku przechwycenia numeru karty oraz kodu CVV przez przestępców, mogą one umożliwić dokonywanie kradzieży. Warto w takim przypadku zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie w postaci 3D Secure (część banków wykorzystuje je standardowo) – każda transakcja będzie potwierdzana kodem sms;
 • Limit płatności – doskonałym zabezpieczeniem przed kradzieżą funduszy jest wprowadzenie limitu dziennych transakcji. Większość banków umożliwia natychmiastową zmianę danych poprzez aplikację mobilną lub infolinię;
 • Ubezpieczenie karty – w przypadku ubezpieczenia karty bank zwróci całość środków bez potrącania ustalonej kwoty.

em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ukradł kartę płatniczą, a następnie dokonał nią kilkunastu transakcji. Grozi mu do 10 lat więzienia

  2020-12-16 20:57:05

  gość: ~Daro

  ostatnio dodany post

  Upierdol.ć jedną rękę.

REKLAMA