Express-Miejski.pl

Budowa wodociągów, przebudowa ulic i tworzenie centrum seniora. Znamy plany inwestycyjne gminy Bardo

Władze bardzkiego magistratu mają ambitne plany inwestycyjne na 2021 rok fot.: mp

Ponad 8.8 mln zł gmina Bardo planuje przeznaczyć na wydatki inwestycyjne w 2021 roku. Samorząd ma gotowy projekt budżetu, który oczekuje na opinię izby obrachunkowej.

Po jej otrzymaniu, na najbliższej sesji projekt budżetu zostanie przedstawiony bardzkim radnym. Już teraz sprawdzamy jakie plany inwestycyjne mają władze gminy Bardo w 2021 roku.

2.5 mln zł w projekcie budżetu wyasygnowano na budowę wodociągów w Janowcu i Opolnicy. Więcej pisaliśmy o tym tutaj [KLIK]. Dziś już wiadomo, że w 2021 roku sołectwo Janowiec również doczeka się budowy sieci. To w związku ze wsparciem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wczoraj pojawiła się oficjalna decyzja, że samorząd na jego utworzenie otrzymał dotację w kwocie ponad 1.8 mln zł.

W planach jest też remont ul. Jagiellońskiej, Kościuszki i Mickiewicza. Na ten cel w projekcie budżetu zabezpieczono ponad 2.9 mln zł, ale samorząd o pokrycie części kosztów tej inwestycji złożył wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych i w dużej mierze to od ewentualnego dofinansowania zależy realizacja tego zadania. Projekt przebudowy dróg jest gotowy.

Pozostałe plany inwestycyjne w zakresie dróg i chodników dotyczą: wykonania ciągu pieszo-rowerowego wraz z oświetleniem przy ul. Lipowej w Bardzie (w budżecie zabezpieczono na ten cel 420 tys. zł i złożono wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych, który został rozpatrzony pozytywnie i dofinansowany kwotą 399 tys. zł), przygotowania dokumentacji budowy drogi w strefie aktywizacji gospodarczej (80 tys. zł), przebudowy przejścia między ul. Główną a Rynkiem w Bardzie (150 tys. zł)  oraz modernizacji nawierzchni drogowej przy ul. Głównej w Bardzie (25 tys. zł). Kostką granitową ma zostać wyłożona powierzchnia drogi około 115 m2 wąskiego łącznika między budynkami nr 35 i 37, gdyż obecna nawierzchnia jest w złym stanie technicznym.

650 tys. zł zabezpieczono na dobudowę windy do budynku Urzędu Miasta i Gminy w Bardzie oraz przebudowę wewnętrznej klatki schodowej i poddasza wraz z jego adaptacją na cele użytkowe. W uzasadnieniu do realizacji tej inwestycji czytamy, iż w 2017 roku wykonano kompleksową termomodernizację obiektu jednocześnie rozbudowując go, poprzez zamianę konstrukcji dachu z jego podniesieniem i stworzeniem nieużytkowego poddasza z zamiarem jego adaptacji. Wykonanie windy osobowej otworzy możliwość zaadoptowania przestrzeni poddasza na cele biurowe, jak również pozwoli zwiększyć przestrzeń dla archiwum zakładowego zgodnie z zaleceniami archiwum państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim. Samorząd na realizację tego zadania także złożył wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, jednak w pierwszym rozdaniu nie otrzymał na ten cel pieniędzy.

1.5 mln zł ma pochłonąć dalsza realizacja zadania polegająca na przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku po byłym przedszkolu przy ul. Głównej w Bardzie. Obiekt ma zostać zaadpotowany na bardzkie centrum seniora. Docelowo w budynku będą realizowane podstawowe usługi mające na celu udzielanie pomocy seniorom w czynnościach dnia codziennego, zapewnienie minimum jednego posiłku, oraz inne usługi wspomagające, dostosowane do potrzeb seniorów. Przebudowa i rozbudowa obiektu ma na celu dostosowanie pomieszczeń do nowych standardów użytkowych i technicznych, a także do obecnie obowiązujacych przepisów. Podobnie jak przy kilku poprzednich planowanych inwestycjach, tak i w tym przypadku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i otrzymała dotację na kwotę niemal 2.4 mln zł.

Ponad 230 tys. zł wyniesie realizowana już inwestycja związana z przebudową i rozbudową garażu Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnicy w związku z zakupem nowego wozu, a 50 tys. zł w projekcie budżetu zapisano na zapłatę za dokumentację techniczną, wykonanie przyłącza, zakup pieca oraz wykonanie instalacji grzewczej wewnętrznej w budynku remizy strażaków-ochotników w Bardzie.

150 tys. zł wyasygnowano w budżetowym projekcie na dalszą rozbudowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Bardzie. W ramach tej kwoty planuje się przygotowanie dokumentacji projektowej budowy szatni z zapleczem gospodarczym dla boisk treningowych i kortów tenisowych wraz z oświetleniem obiektu. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę planowane jest rozpoczęcie prac zmierzających do wykonania obiektu szatni o powierzchni zabudowy około 60 m2.

W planach władze gminy mają także wykonanie projektu modernizacji Centrum Kultury i Biblioteki i na ten cel planują wydatkować 60 tys. zł. Projekt zakłada modernizację pozostałych kondygnacji obiektu w kierunku zapewnienia jego większej funkcjonalności. Za 25 tys. zł ma zostać sporządzona dokumentacja na zmianę sposobu użytkowania Zakładu Komunalnego w Bardzie pod kątem działalności związanej z tymczasowym pobytem osób.

10 tys. zł w projekcie budżetu zapisano na budowę nowej wiaty przystankowej w Opolnicy, 36 tys. zł na dokumentację dotyczącą budowy boiska wielofunkcyjnego w Brzeźnicy, a ponad 17 tys. zł na zakup materiałów na dalszy etap budowy chodnika wzdłuż drogi powiatowej w Przyłęku.

W 2021 roku ma też ruszyć odkładana od kilku lat regulacja potoku Mszanica w Potworowie. Planuje się rozpoczęcie robót budowlanych w celu poprawy rolniczych zdolności produkcyjnych gleb oraz ochrony przed powodzią. W ramach zadania zostanie przebudowany odcinek cieku wodnego w zakresie umocnień brzegowych oraz mostków na wysokości numerów Potworów 27-39. W projekcie budżetu przy tym zadaniu zapisano kwotę 20 tys. zł.

em24.pl

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Budowa wodociągów, przebudowa ulic i tworzenie centrum seniora. Znamy plany inwestycyjne gminy Bardo

  2020-12-09 10:54:03

  gość: ~Ciekwe

  Czy projekty na Janowiec aktualnie czy zaś trzeba zlecać pomiary geodetów itd.

 • 2020-12-09 10:59:14

  gość: ~też ciekawy

  @~Ciekwe

  A co, nagle staliście się z pipidówki metropolią?

 • 2020-12-09 14:56:27

  gość: ~Karol

  Potok w Potworowie nazywa się Mszanica, a nie Mszaniec. Pozdrawiam

 • 2020-12-09 15:39:05

  gość: ~mieszkaniec

  moze by tak zadbac o istniejace wiaty przystankowe,wiata na pl.kasztelanskim jest notorycznie rozbijana ,MONITORING BY SPRAWE SPLACIL SZYBKO

 • 2020-12-09 18:20:27

  gość: ~urzedniczka

  @~mieszkaniec

  obk mieszkaja ludzie to co nikt nic nie wie?

 • 2020-12-10 09:42:31

  gość: ~ja

  @~mieszkaniec dla dziczy z Barda to tylko szałas a nie wiata

 • 2020-12-10 17:23:47

  gość: ~Mieszkaniec

  A GDZIE JEST POLICJA !!!

 • 2020-12-10 19:14:32

  gość: ~ja

  @~Mieszkaniec A gdzie są mieszkańcy....

 • 2020-12-12 22:56:33

  gość: ~Jurys

  @~Mieszkaniec
  Na delegacji. Pilnuje obejścia naczelnika państwa

 • 2020-12-10 20:31:08

  gość: ~Mieszkaniec

  @ ja
  Mieszkancy maja zatrzymywac wandali a Policja ma pobierac wynagrodzenie za nic. Mądre rozumowanie !

 • 2020-12-12 19:53:46

  gość: ~mieszkaniec Krakowskiej

  Fajnie byłoby,jakby dokończono drugą dziurawą część ulicy Krakowskiej.

 • 2021-02-04 00:28:39

  gość: ~mieszkaniec

  Inwestowanie w wiaty takie jak ta na ulicy głównej (za cmentarzem) jest nierentowne co chwile je ktoś rozwala albo maluje lepiej byłoby zainwestować zwykłe ławki przykręcone do betonowych płyt z rozkładem obok obniżyłoby to koszty i nie naraziło na destrukcje tych obiektów (bo i tak mało kto z tego korzysta). Pozdrawiam

 • 2021-02-04 01:13:30

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  Ja mam pomysł na Inwestycje...
  Namówmy siostry urszulanki do tego żeby usunąć drzewa które zasłaniają ich piękny klasztor mam pomysł w jaki gmina nie poniesie ani złotówki na realizacje tego projektu...
  Samorząd namówi siostry urszulanki do wycinki drzew następnie znajdzie, zleci się to jakiemuś lokalnemu "drwalowi" (jeżeli będą problemy w drodze "przetargu" ponieważ zgłosi się wielu chętnych to rozdzielimy teren do wycinki po równo) i tak osoba która będzie odpowiedzialna za wycinkę podzieli się z siostrami 50% zebranego drewna resztę weźmie sprzeda zrobi z nim co zechce (zapewne sprzeda lokalnym kupcom)
  ZALETY:
  -Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości i ekonomii (*jeżeli drewno zostanie wykorzystane i sprzedane a zapewne tak się stanie bo człowiek który zdecyduje się na wycinkę będzie musiał na tym zarobić)
  -Wyeksponowanie pięknego budynku (jak na pocztówkach barda przed wojną) oraz piękny widok z mostu kamiennego który zawsze był punktem orientacyjnym naszego miasteczka
  -Wspieranie inicjatywy obywatelskiej
  ZALETY (z punktu widzenia sióstr)
  -Piękny widok na miejscowość z klasztoru
  -Dobry uczynek
  -"Darmowe" drewno opałowe

  Jeżeli będzie jakiś problem z realizacją mogę wnieść wniosek do budżetu obywatelskiego dzięki czemu staniemy się pierwszą gminą Polsce która zrealizowała inicjatywę obywatelską przy przy zerowych kosztach co burmistrz naszego miasteczka będzie mógł wykorzystać w kampanii wyborczej
  Jak widać same zalety...
  Zachęcam do rozpatrzenia projektu, pozdrawiam

REKLAMA