Express-Miejski.pl

Trumny rodziny Güttlerów powróciły do mauzoleum

Trumny rodziny Güttlerów powróciły do mauzoleum fot.: UM Złoty Stok

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W odrestaurowanym mauzoleum znajdującym się na zabytkowym cmentarzu w Złotym Stoku ponownie złożono pięć z ośmiu trumien rodziny Guttlerów. 

Przeszły one daleko idące prace renowacyjne przeprowadzone przez złotostockiego rękodzielnika Arkadiusza Knycha, któremu pomagali Sebastian Szwarc i Stanisław Dania.
 
W 2019 roku zakończono III etap rewitalizacji starego cmentarza przy ul. 3 Maja oraz mauzoleum Güttlerów - rodziny, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju Złotego Stoku. Podczas prowadzonych prac remontowo-restauratorskich w krypcie mauzoleum odkryto osiem sarkofagów; jedne były zachowane w bardzo dobrym konstrukcyjnie stanie, inne zniszczone przez wandali, którzy wcześniej szukali tam mitycznych skarbów właścicieli kopalni. W tym roku udało się odrestaurować pięć sarkofagów. Trzy pozostałe są
zbyt zniszczone.
 
Z pozyskanych źródeł wynika, iż odrestaurowane trumny należą do: Wolfganga Güttlera (1893-1918) - potrójna trumna wojskowa, Wilhelma Güttlera (1884-1938) – dębowa trumna, Pauliny Güttler (1825-1898) lub Luisy Behrens (1898-1936). Trumna Wolfganga Güttlera składa się z trzech trumien włożonych jedna w drugą. Wolfgang był pilotem podczas I wojny światowej i zginął w katastrofie lotniczej. Zanim ciała poległych docierały z frontu do rodzin, mijały tygodnie. Aby zwłoki mogły zostać pochowane, musiały być szczelnie zamknięte w potrójnym sarkofagu z uwagi na ich rozkład.
 
Ostatni sarkofag, najbardziej okazały, najprawdopodobniej należał do samego Hermana Güttlera właściciela ówczesnej kopalni.
 
W mauzoleum pochowano również dwoje dzieci w wieku 2 i 6 lat.
Arkadiuszowi Knychowi udało się odrestaurować trumienkę starszego dziecka – Waltera Güttlera (1887-1893). Wszystkie trumny malowane były złotą farbą zaś ta należąca do Hermana - wraz ze wszystkimi ornamentami - była pozłacana. Sarkofagi wykonano z cynku, z wieloma zdobieniami odlewniczymi.
 
Wszystkie odrestaurowane trumny złożono w mauzoleum. Będzie można je oglądać po oficjalnym otwarciu grobowca, które ma nastąpić w pierwszej połowie 2021 roku.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Trumny rodziny Güttlerów powróciły do mauzoleum

  2020-12-02 18:29:09

  gość: ~mieszkaniec

  patologia ze Stoku już zaciera ręce,przecież u nas cokolwiek pozostało po Niemcach,dawno już zostało przekopane ze 100 razy,tak będzie i tym razem

 • 2020-12-02 19:44:18

  gość: ~Mieszkaniec

  @~mieszkaniec
  Nie mierz ludzi swoją miarą .

 • 2020-12-03 02:14:52

  gość: ~Pan Jezus

  ostatnio dodany post

  @~mieszkaniec
  I dobrze, na co mają czekać? Aż Niemcy tu wrócą i zabiorą ukryte kosztowności?..

  Łoić co się da moi drodzy.

REKLAMA