Express-Miejski.pl

Historyczna chwila dla Ziębic! Montaż kopuły na wieży kościoła. Co znalazło się w kapsule czasu?

Ważąca ponad 10 ton konstrukcja, wciągana na szczyt wieży przez potężny dźwig, zawierała również „specjalną przesyłkę” dla następnych pokoleń, czyli kapsułę czasu, a właściwie dwie fot.: Grzegorz Noculak

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W środę, 12 sierpnia, około południa rozpoczęła się skomplikowana operacja montażu kopuły na wieży remontowanego byłego kościoła ewangelickiego w Ziębicach.

Ważąca ponad 10 ton konstrukcja, wciągana na szczyt wieży przez potężny dźwig, zawierała również „specjalną przesyłkę” dla następnych pokoleń, czyli kapsułę czasu, a właściwie dwie…

Przypominamy, że podczas remontu w kopułce wieńczącej wieżę kościoła odkryto, najprawdopodobniej najstarszą w Europie kapsułę czasu, w której zdeponowane były m. in. dokument z 1797 roku odnoszący się bezpośrednio do fundacji kościoła. Poza krótką charakterystyką ówczesnej gminy ewangelickiej, w dokumencie wymienieni byli też fundatorzy kościoła, członkowie rady parafialnej oraz budowniczowie świątyni - pochodzący z Brzegu królewski inspektor budowlany Neidhardt von Gneisenau, cieśla Johann Mende, mistrz murarski Georg Friedrich Nagel z Lewina Brzeskiego oraz Johann Kalubeck i Johann Petschel.

Drugim dokumentem był protokół komisji budowalnej, która siódmego lipca 1902 roku dokonała ponownego otwarcia kapsuły. Sporządzono wówczas dokładny odpis aktu fundacyjnego kościoła z 1797 roku, który uzupełniono o dzieje miejscowej parafii i miasta z okresu XIX stulecia. Następnie wszystkie dokumenty umieszczono ponownie na kościelnej wieży 21 sierpnia 1902 roku. Do kapsuły czasu trafiły wówczas trzy egzemplarze wydawanej w Ziębicach gazety Münsterberger Zeitung, wydawnictwa poświęcone działalności ewangelickiego seminarium, dwie pocztówki oraz monety.

Z szacunku do tradycji postanowiliśmy przygotować również nowe kapsuły czasu, które zostały złożone w wieży. Mniejsza, umiejscowiona w odnowionej kopułce, zawierała list do potomnych, opisujący obecną inwestycję, sporządzony na papierze czerpanym, podpisany przez Burmistrza Ziębic Mariusza Szpilarewicza, Przewodniczącą Rady Miejskiej Agatę Sobków oraz Pana Kazimierza Sewioło, właściciela firmy wykonującej roboty budowlane przy obiekcie, który przekazał też pamiątkowe monety (złota moneta okolicznościowa „Święty Jan Paweł II 1920-2020” i dwie pięciozłotowe monety okolicznościowe). Pojemność dużej kapsuły pozwoliła przygotować znacznie „bogatszą” zawartość. „Przesyłka dla przyszłych pokoleń” zawiera m. in. repliki dokumentów odnalezionych w kapsule czasu, którą otwarto w Urzędzie Miejskim dnia 12 maja 2020 r., wykonane na papierze czerpanym przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju; monety i gadżety okolicznościowe, fotografie, aktualne wydania prasy lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej, medal Teresy Nowak za udział w I Międzynarodowym Półmaratonie Henrykowskim oraz prace Klaudii Rudolf i Sebastiana Ziółkowskiego – laureatów konkursu literackiego na legendę o Karolinie.

Jednocześnie przypominamy, że projekt pn. „Remont budynku byłego Kościoła Ewangelickiego w Ziębicach” jest realizowany przy współudziale środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 6.3.1 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów – konkursy horyzontalne – nabór na OSI Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Zakończenie prac i otwarcie obiektu planuje się na październik tego roku.

 Montaż kopuły na remontowanym kościele:

Gmina Ziębice

28

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Historyczna chwila dla Ziębic! Montaż kopuły na wieży kościoła. Co znalazło się w kapsule czasu?

  2020-08-12 17:36:19

  gość: ~Jan

  Czy w środku budynku nadal będzie sala gimnastyczna?

 • 2020-08-12 20:41:56

  gość: ~takitam

  Cóż historycznego jest w tej "historycznej chwili" ?

  Zmarnowano kupę publicznych forsy na bizantyjskie popierdółki.

  Tymczasem chodnik na ul. Kolejowej nadal straszy.
  Chodniki wzdłuż wałowej również tragedia, ale ..... tzw. władza zachwyca się jakąś kopułą na byłym kościółku i współfinansuje tę głupotę.

  ŻENADA.

  Przypomnę może "szanownej" władzy, że jej głównym zadaniem jest dbanie o infrastrukturę miasta KONIECZNĄ do prawidłowego funkcjonowania, czyli np. w/w chodniki.
  Kopuła i remonty kościółków nie tylko taką koniecznością nie są, ale wręcz są to wywalone w błoto pieniądze.

 • 2020-08-12 22:01:15

  gość: ~Niemieszaniec

  @~takitam
  Szanowny Panie, pozwoli Pan iż zwrócę Pańską uwagę na fakt, że ulica Kolejowa na odcinku od ul. Wałowej do przejazdu kolejowego to droga powiatowa a ul. Wałowa gminna jest tylko na odcinku od ul. Przemysłowej do ul. Gliwickiej co wielokrotnie było wspominane w tekstach jak i komentarzach dotyczących infrastruktury drogowej w Ziębicach. Może więc warto zwrócić się do właściwych zarządców dróg o naprawę chodników zamiast wylewać gorzkie żale w komentarzach?

 • 2020-08-13 08:35:03

  gość: ~mieszkaniec

  @~Niemieszaniec
  Właśnie od tego jest wybrana władza żeby to robić, drogi w Ziębicach to jeden wielki koszmar, chodniki też. Co zwykłego obywatela obchodzi jaka to jest droga, wojewódzka, powiatowa czy gminna, droga przebiega przez miasto i każdy widzi zaniedbania z przed dziesięcioleci do dziś. Dobry gospodarz będzie dbał o miasto jako całość, zrobi wszystko co możliwe żeby poprawić infrastrukturę. Nieroby będą się tłumaczyć, ta droga to wojewódzka, nas to nie obchodzi, chociaż przebiega przez centrum, tak myślącym trzeba pokazać gdzie jest ich miejsce przy wyborach.

 • 2020-08-13 13:28:56

  gość: ~takitam

  @~Niemieszaniec

  Zawsze wydawało mi się, że po to wybiera się lokalne władze, żeby te zajmowały się takimi rzeczami.
  Nie interesuje mnie czyja to jest droga czy chodnik.
  Wiem, że jest w Ziębicach, a Ziębicami "zarządza" burmistrz tudzież rada gminy.
  Te chodniki i drogi mogą należeć do ... np. powiatu szczecińskiego, ale .... są w Ziębicach, więc do jasnej cholery mają się nimi zająć władze Ziębic.

 • 2020-08-13 07:55:31

  gość: ~Gość

  @~takitam
  Człowieku ze tak powiem. Nie wiem czy Cie zaskoczę ale Burmistrz Nie jest w stanie wszystkiego zrobić w tym miasteczku bo tutaj gdzie slusznie zauważyłeś nawet praktyczne wszystkie chodniki wymagają remontu. A jest jeszcze milion imnych problemów.

 • 2020-08-13 13:30:49

  gość: ~takitam

  @~Gość

  Rozumiem, że problemem nr 1 w Ziębicach, jest ..... kopuła tudzież w ogóle remont jakiegoś starego kościółka.

 • 2020-08-13 10:09:21

  gość: ~Obywatel

  @~takitam
  Żenada to Pański komentarz. W gminie co chwila są realizowane jakieś inwestycje, jedne się kończą, inne zaczynają. W tym remonty dróg i chodników. Oczywiście Pan woli tego nie widzieć bo przecież lepiej wylewać swoje żale i to jeszcze na temat miasta, w którym Pan nie mieszka. Pewnie, lepiej pozwolić żeby budynek runął bo wtedy będzie na co narzekać. Na szczęście tacy jak Pan nie mają absolutnie nic do gadania w kwestii wydawania pieniędzy na remonty. Bo owszem chodniki byłyby wyremontowane ale reszta miasta stałaby w ruinie.

 • 2020-08-13 13:49:41

  gość: ~takitam

  @~Obywatel

  gość: ~Obywatel napisał/a:
  /// Pewnie, lepiej pozwolić żeby budynek runął bo wtedy będzie na co narzekać. ///

  Już tu kiedyś pisałem co (moim zdaniem oczywiście) należało zrobić z tym budynkiem.
  Poza tym, mógłbym przysiąc, że istnieją w Ziębicach budynki które O WIELE BARDZIEJ wymagają remontu niż jakiś kościółek.

  gość: ~Obywatel napisał/a:
  /// Bo owszem chodniki byłyby wyremontowane ale reszta miasta stałaby w ruinie. ///

  Przypomnę zatem, że chodniki tudzież drogi służą WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM i są KONIECZNOŚCIĄ, a kościółki nie tylko nie służą wszystkim, ale nie są absolutnie żadną koniecznością.

  Owszem, ktoś powie .... UE (czy inni) dali pieniądze na dofinansowanie, to trzeba skorzystać.
  Otóż WCALE NIE TRZEBA, bo te unijne (czy inne) pieniądze są tylko DOFINANSOWANIEM, czyli miasto/gmina MUSI wyłożyć swoje pieniądze na sfinansowanie całości.
  Inaczej pisząc, nasze wspólne pieniądze wydawane są na pierdoły w stylu kościółków, altan w parku, szlaków rowerowych (nie mylić ze ścieżkami rowerowymi) , parków kulturowych w Henrykowie, remontu targowiska i innych pierdół.
  Słowem na wszystko, tylko nie na to co rzeczywiście poprawiłoby komfort życia mieszkańców.

  Władze ziębickie, jarają się jakimiś starymi gazetami znalezionymi w pojemniku w kopule, po czym remontują kościółek wkładając w kopułę swoje gazety czy inne pierdółki, a tymczasem rzeczone chodniki czy inne naprawdę ważne sprawy leżą całymi latami i KOMPLETNIE NIC SIĘ Z NIMI NIE ROBI.

 • 2020-08-14 13:51:40

  gość: ~Obywatel

  @~takitam
  No i po tym komentarzu widać jakie ma Pan pojęcie o tym co dzieje się w Ziębicach. Inwestycje poprawiające komfort życia cały czas się odbywają. Rzeczy dodatkowe jak remont BYŁEGO kościoła też są potrzebne. No ale jak się nie wie jak działa gmina to się pisze takie głupoty jak powyżej. Ciężko zrozumieć, że budżet gminy składa się z wielu elementów i wiele inwestycji można robić w tym samym czasie. Poza tym z zewnętrznych pieniędzy na zabytki warto korzystać. Bo jak się nie weźmie dopłaty to przepadnie a budynki będą zrujnowane no i jak wtedy będzie miasto wyglądać? Te Pańskie poglądy ze sprzedażą takich budynków to najgorzej pojęty kapitalizm. Przez takie pomysły ze sprzedawaniem wszystkiego w latach 90-tych poległa cały nas przemysł. Także brawo za pomysł.

 • 2020-08-14 23:17:33

  gość: ~takitam

  @~Obywatel

  Miły obywatelu.
  Pamiętam DOSKONALE lata 90-te i ZGADZAM SIĘ, że tzw. "prywatyzacja" to była zwykła kradzież tudzież uwłaszczanie esbeckiej nomenklatury, ale ...on kradli lub sprzedawali za bezcen coś, co było coś warte, czyli CAŁY POLSKI PRZEMYSŁ, bo widzisz koleżanko/kolego KOMPLETNIE NIKT z tzw. zachodu nie była zainteresowany kupnem, ani nawet wzięciem za darmo podupadłych zabytków czy innych kościółków.

  gość: ~Obywatel napisał/a:
  //// Rzeczy dodatkowe jak remont BYŁEGO kościoła też są potrzebne. ////

  OK, w takim razie, jeśli to nie kłopot oczywiście, proszę o uzasadnienie tej "potrzeby".


  gość: ~Obywatel napisał/a:
  /// Te Pańskie poglądy ze sprzedażą takich budynków to najgorzej pojęty kapitalizm. ///

  Mam zupełnie inne zdanie, czyli jest to NAJLEPIEJ pojęty kapitalizm, bo nie sprzedajemy środków produkcji (czyli ogólnie pojętego przemysłu) tylko coś co i tak lezy odłogiem przez całe lata i NIKT TEGO NIE CHCE.
  Dlatego takie rzeczy jak ten były kościółek (bez znaczenia czy spełnia rolę kościoła czy nie) należy sprzedać każdemu kto da więcej, a pieniądze które stanowiłyby część potrzebną do dofinansowania (czyli wkład własny) wraz z pieniędzmi za sprzedaż tego "zabytku" przeznaczyć na coś co jest naprawdę potrzebne, czyli choćby na te nieszczęsne chodniki.

  Ja nie mówię, że zabytki są w ogóle nie potrzebne, ale że dopóki Ziębice nie cierpią na nadmiar pieniędzy, to te skromne środki które są, należy przeznaczyć na rzeczy (że się tak wyrażę) "ogólnego stosowania" czyli na to z czego CODZIENNIE korzystają wszyscy Ziębiczanie.

  Proszę zapytać Ziębiczan (szczególnie młodych) czy ten remont byłego kościółka uważają za zasadny i potrzebny .
  Ja spytałem i proszę mi wierzyć, że posypały się słowa powszechnie uważane za obelżywe i .... ANI TROCHĘ się tym młodym ludziom nie dziwię.


  gość: ~Obywatel napisał/a:
  /// Poza tym z zewnętrznych pieniędzy na zabytki warto korzystać. ///

  To prawda, ale pod warunkiem że są to TYLKO ŚRODKI ZEWNĘTRZNE, a nie dofinansowanie do wkładu własnego.
  Jeśli byłoby to dofinansowanie do rzeczy potrzebnych, to OK, wtedy wkład własny jak najbardziej uzasadniony, ale ...... tu widać wyraźne Bizancjum, czyli ... dają trochę kasy na remont byłego kościółka, to .... bierzemy bo dają + dołożymy swoje, trzeba czy nie trzeba.

  Moim zdaniem to jest MARNOWANIE PUBLICZNEGO GROSZA którego i tak w Ziębicach jak na lekarstwo.

 • 2020-08-13 14:02:16

  gość: ~Kazik

  @~takitam
  Z tego co wiem, to właśnie w tym roku wykonywana jest przez powiat dokumentacja na ulicę i chodniki przy Kolejowej i zwarta została w tym celu umowa gminy i powiatu. I wszystko dzieje się właśnie panie takitam teraz, za tej władzy, która jak widać stara się dbać o całokształt gminy

 • 2020-08-13 07:43:34

  gość: ~Marek

  Muszę zgodzić się z takim tam, że nie ma tak naprawdę nic historycznego w tej historycznej chwili. Przede wszystkim nie jest to kościół (był kiedyś) tylko sala gimnastyczna , która obecnie nie służy mieszkańcom, młodzieży tak jak kiedyś. Tak więc przywrócenie jej użyteczności i remont wewnątrz obiektu byłby z punktu widzenia realizacji zadań gminy - kultura, sport osiągnięciem.
  Gmina może dofinansować zadania remonty chodników przy drogach powiatowych, wojewódzkich i w ten sposób zachęcić włascicieli do ich remontów, bo tak naprawdę zaniedbane tereny kolejowe czy innych włascicieli w centrum miasta świadczą o zarządzających gminną a nie PKP czy zarządcach dróg wojewodzkich.Nie mówię tu o browarze , bo tego właściciela trudno ustalić a co dopiero z nim rozmawiać. Jednak obiektywnie trzeba przyznać, że za rządów nowego burmistrza sprawy idą w dobrym kierunku i szybkim tempem - Mała , Osieldle, Rynek i inne.

 • 2020-08-14 12:41:14

  gość: ~Kazik

  @~Marek
  Rządzący się zmieniają a dawne liceum ogólnokształcące wraz z salą gimnastyczną stoi puste.moze by tak poważnie pomyśleć aby sprzedać ten budynek i żeby znowu , jak kiedyś tętnił życiem.

 • 2020-08-14 23:28:42

  gość: ~takitam

  @~Kazik

  Przewiduję taki scenariusz:

  Postoi jeszcze tak długo, jak długo nie znajdzie się jakieś dofinansowanie do remontu.

  Oczywiście jak to dofinansowanie się znajdzie, to DOPIERO WTEDY tzw rządzący zaczną myśleć o ewentualnym przeznaczeniu budynku po remoncie.

  Znajdą przeznaczanie tak "mądre" jak to dla byłego kościółka, po czym wyremontowany budynek postoi jeszcze trochę pusty, po czym DOPIERO WTEDY ogłoszą przetarg na sprzedaż i .... znajdą chętnego na wyremontowany ZA PUBLICZNE PIENIĄDZE budynek, po czym i tak sprzedadzą za psie pieniądze bo nikt nie stawi się do przetargu ze względu na ..... warunki przetargu, czyli niedorzeczne bajdurzenie o historii, zachowaniu zabytkowego charakteru i takie tam inne.
  W związku z tym, ogłoszone zostaną kolejne przetargi z coraz niższą ceną, aż w końcu .... za dosłownie psie pieniądze ktoś to kupi, albo .... nie kupi nikt i będzie sobie nadal stało i .... niszczało ZUPEŁNIE PUSTE, no chyba, że gmina będzie łożyć kolejne pieniądze na utrzymanie budynku, czyli konserwację, to wtedy do pustego, wymontowanego i nie służącego do niczego budynku dołożą wszyscy Ziębiczanie w postaci podatków.

 • 2020-08-13 08:19:01

  gość: ~Ona

  No tak. Ale jakby któregoś pięknego dnia, kopuła i wieża walnęłaby na dół to byłby krzyk i płacz że władza nic robi.

 • 2020-08-13 14:10:26

  gość: ~takitam

  @~Ona

  Już tu kiedyś pisałem o tym, ale OK, .... przypomnę:

  Otóż takie obiekty z którymi nie wiadomo co zrobić, bo np. grożą zawaleniem albo nie ma pomysłu jak je wykorzystać, należy WYSTAWIĆ NA LICYTACJĘ i niech kupuje kto da więcej, oczywiście przy założeniu, że jeśli np. obiekt wymaga remontu z uwagi na możliwość katastrofy budowlanej, to przyszły właściciel ma OBOWIĄZEK jego zabezpieczenia w taki sposób, żeby budynek nie szpecił okolicy.

  Natomiast jeśli nie znajdzie się chętny na zakup, to budek sfotografować, zrobić dokumentację i ..... sprzedać teren pod nim, a przyszły właściciel ma obowiązek rozbiórki.

  Jeśli mimo wszystko nie znajdzie się chętny na zakup, to z pieniędzy gminy tudzież właśnie jakiegoś dofinansowania, miasto/gmina rozbiera budynek, wystawia teren na sprzedaż i kto da więcej, ten kupuje i stawia tam co chce, pod warunkiem że będzie to w jakiś sposób nawiązywało do pobliskiej zabudowy.

  Inaczej pisząc, miasto/gmina ma (moim zdaniem) znacznie poważniejsze zadania niż zajmowanie się remontami starych kościółków tylko dlatego że są stare i że ktoś dokłada do remontu.

  Załóżmy, że znalazł się ktoś (albo instytucja) która dofinansuje lub w całości sfinansuje budowę np. śmietniska w centrum miasta, to należy się na to zgodzić, bo za darmo ?
  OK, zamiast śmietniska, niech będzie np. MC Donald który zapłaciłby za remont np. stadionu w zamian za postawienie swojej budy w centrum rynku, to też należy się na to zgodzić ?

  Inaczej pisząc, zawsze wydawało mi się, że po to jest władza w gminie/mieście/powiecie/województwie czy w Polsce, żeby robić nie to co można (bo ktoś da kasę), a TO CO TRZEBA.

  Poza tym, porozmawiaj sobie z młodymi ludźmi, czyli czy to że remontowane są kościółki, altany w parku, targowiska, stadiony i inne pierdoły to jest to o czym marzą i czy właśnie to zatrzyma ich w Ziębicach.

  ZAPEWNIAM, że często rozmawiam z młodymi i NIKT, powtórzę NIKT z nich rozumie, dlaczego władza bawi się w finansowanie tych pierdółek, podczas gdy są (szczególnie dla nich) znacznie ważniejsze sprawy typu praca tu w Ziębicach (lub blisko), lepszej jakości drogi, SZYBKI INTERNET, sensowna komunikacja.
  Młodzi śmieją się z tych anachronizmów i głupot w stylu zwierzenia Ziębic jakiemuś Jurkowi Kapadockiemu czy budowa windy w bibliotece.
  Dla nich to CZYSTA GŁUPOTA i wywalanie publicznych pieniędzy na bizantyjskie durnoty.
  KAŻDY z nich, powtórzę, KAŻDY .... mówi, że jak tylko skończy szkołę, a będzie miał możliwość, to JAK NAJSZYBCIEJ chce uciekać z tego skansenu eufemistycznie zwanego Ziębicami i wiesz co ? ..... W OGÓLE się im nie dziwię.

 • 2020-08-13 14:53:55

  gość: ~Jsa

  @~takitam
  Nikt nikogo na siłę nie trzyma. Każdy ma prawo wyboru. Można mieszkać nawet w Nowym Yorku lub Tokio. Albo na Alasce. Tylko krytykować potrafisz nic więcej.

 • 2020-08-13 20:48:07

  gość: ~takitam

  @~Jsa

  Zaświeć przykładem i pochwal się swoimi zasługami dla Ziębic.

  Poza tym, właśnie po to są komentarze żeby każdy mógł się wypowiedzieć w danej sprawie.
  Cóż na to poradzę, że moje komentarze są w 97% krytyczne.
  Przecież nie będę chwalił tego co mi się nie podoba.

  Czy ktoś Ci broni napisać komentarz pozytywny i uzasadnić dlaczego jest pozytywny ?
  Sam/a nie odnosisz się do tematu tylko .... zajmujesz się moją skromną osobą.
  Oczywiście masz do tego prawo, ale czy Twój komentarz o mnie, cokolwiek wnosi ?

 • 2020-08-14 13:09:40

  gość: ~Smok

  @~takitam Wszystko gra, tylko Jerrrry ze mną jeszcze nie walczył o wodę. Kiedyś coś było na rzeczy, ale ja wiem. Klechy wiedzą lepiej.

 • 2020-08-13 18:17:58

  gość: ~Niemieszkaniec

  @~takitam W pełni się z Panem zgadzam, mieszkańców nie obchodzi czyja jest droga tylko żeby nóg sobie na niej nie połamać. Polecam jednak zajrzeć do uchwały budżetowej Gminy Ziębice. Uważny czytelnik znajdzie w niej zadanie polegające na opracowaniu dokumentacji budowy chodnika wzdłuż wojewódzkiej części ul. Wałowej oraz porozumienie z Powiatem na dokumentację przebudowy powiatowej części ul. Kolejowej.

 • 2020-08-13 21:02:53

  gość: ~takitam

  @~Niemieszkaniec

  gość: ~Niemieszkaniec napisał/a:
  /// Uważny czytelnik znajdzie w niej zadanie polegające na opracowaniu dokumentacji budowy chodnika ... ///

  No i to jest właśnie zmora dzisiejszych czasów.
  Opracowanie dokumentacji ?

  Toż przeca jeśli remont (lub budowa od podstaw) chodnika jest potrzebny (a jest) i są na to pieniądze, to wystarczy zadzwonić do jakiejś sensownej firmy która zajmuje się budową chodników czy dróg i taką dokumentację (jeśli konieczna) zrobi w tydzień, po czym wykona prace budowlane.

  TO WSZYSTKO.

  Niestety, komuna padła, a aparat komunistyczny nadal ma się świetnie, czyli mamy prawo niezmienione od czasów PRL-u i dlatego zanim cokolwiek co można wykonać mając pieniądze i wykonawców, "wykonuje się" najpierw we wszelkiego rodzaju biurach, oddziałach do spraw, referatach do spraw itd. itp. a wszystko po to, żeby uzasadnić tę gangrenę jaką jest biurokracja.

  Poza tym, no nie jestem uważnym czytelnikiem studiującym w/w "opracowania" i mam wrażenie graniczące z pewnością, że nie jestem odosobnionym przypadkiem.
  No i stan rzeczonych chodników nie jest znany od wczoraj, czyli ... można było i NALEŻAŁO JUŻ DAWNO zająć się tymi chodnikami.
  Tymczasem kolejne władze, przez dziesięciolecia zajmują się (z całym szacunkiem) KOMPLETNYMI PIERDOŁAMI i ta władza ani trochę nie jest inna.

 • 2020-08-14 12:55:13

  gość: ~Xxx

  @~takitam
  takiś teoretyk spod budki z piwem i uliczny demagog, który nie zna nawet podstaw prawa budowlanego, zasad gospodarki nieruchomościami i przetargów. Żenujące są te pańskie wywody z du.y wzięte

 • 2020-08-14 23:37:35

  gość: ~takitam

  @~Xxx

  Pani (albo Pana) nick zdaje się wyjaśniać co-nieco, czyli xxx to z reguły symbol filmów o ....pieprzeniu, więc .... pieprzysz Pan .. moim zdaniem.

  Miałem nie robić wycieczek osobistych, ale ... skoro Pani/Panu to nie przeszkadza w stosunku do mnie, to ja tez mogę, prawda ?

  Jeśli chce Pani/Pan ze mną podyskutować, ale o temacie pod którym komentujemy, to ... chętnie, natomiast jeśli o mnie, to ... sorry, ale ja już o sobie wszystko wiem.

 • 2020-08-14 11:21:01

  gość: ~Toy

  Ludziom godnej pracy i płacy a nie pałacy

 • 2020-08-14 12:53:31

  gość: ~Ziębice

  @~Toy
  to sobie znajdź, praca czeka, albo załóż swoją firmę

 • 2020-08-14 14:31:48

  gość: ~Gość

  @~Toy
  To raczej do rządu PIS.

 • 2020-08-16 08:44:04

  gość: ~Ryszard

  ostatnio dodany post

  @~Gość A to Mariusz już nie jest w PiS jak ten pan się zmienia

REKLAMA