Express-Miejski.pl

Złoty Stok jednym z najstarszych miast regionu? Sensacyjne odkrycie podczas remontu kościoła

Podczas prac archeologicznych towarzyszących remontowi kościoła poewangelickiego w Złotym Stoku odsłonięto fragmenty muru kamiennego wykonanego z kamienia łamanego fot.: Gmina Złoty Stok

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Podczas prac archeologicznych towarzyszących remontowi kościoła poewangelickiego w Złotym Stoku odsłonięto fragmenty muru kamiennego.

Był on wykonany z kamienia łamanego, nielicowanego, spojonego zaprawą koloru „starej bieli” zawierającą drobny żwir. Na pozostałości natrafiono zarówno pod północną i południową ścianą nawy kościoła, gdzie pełniły funkcję ław fundamentowych.

Ponadto we wschodniej części kościoła, bezpośrednio pod ścianami fundamentów prezbiterium, odsłonięto fragmenty dawniejszej zabudowy, najprawdopodobniej apsydy. Apsyda to pomieszczenie zamykające część świątyni, np. prezbiterium czy nawy, najczęściej przyjmująca postać półkola lub wieloboku.

Może być to sensacyjne odkrycie, ponieważ apsydy są charakterystyczne dla architektury romańskiej i funkcjonowały do mniej więcej połowy XIII w. Do tej pory najstarsza informacja sugerująca istnienie kościoła w Złotym Stoku pochodziła z 1331 r. Odkrycie apsydy datowanej na ok. poł. XIII w. pozwala nam przypuszczać, że albo mamy do czynienia z obecnością kościoła przedlokacyjnego w Złotym Stoku albo lokacja miasta odbyła się znacznie wcześniej niż do tej pory sądzono, a tutejsi mieszkańcy już w XIII w. modlili się w murowanej świątyni.

Nowe ustalenia chronologiczne oraz zlokalizowanie kościoła przy jednej z ulic odchodzących bezpośrednio od Rynku mogą świadczyć o tym, że budowa kościoła została uwzględniona w planach lokacyjnych miasta i dokonała się na prawie niemieckim. Znaczyłoby to, że Złoty Stok jest jednym z najstarszych miast regionu. Czy założył go jeszcze przed 1241 r. zmarły pod Legnicą Henryk Pobożny? Być może lokacja odbyła się na fali odbudowy Śląska po mongolskiej nawałnicy? Czy kiedy Henryk IV Probus wydawał w 1273 r. pozwolenie cystersom z Kamieńca Ząbkowickiego na poszukiwanie i wydobycie złota w tych rejonach, Reichenstein już istniał? Jeśli tak, to dlaczego o nim nie wspomniał w dokumencie? Nowe odkrycie rodzi wiele nowych pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Mamy nadzieję, że w toku dalszych badań pojawią się kolejne doniesienia, które przybliżą nas do prawdy.

UMiG Złoty Stok

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Złoty Stok jednym z najstarszych miast regionu? Sensacyjne odkrycie podczas remontu kościoła

  2020-07-21 21:38:06

  gość: ~Marcin

  kościół tak stary jak wyglądającą kostka na.rynku

 • 2020-07-22 07:39:22

  gość: ~Miłośnik

  Pytanie dotyczące lokacji zadajcie p. Waldemarowi. On już kiedyś o lokacji pisał w oparciu o dokumenty.

 • 2020-07-23 10:06:14

  gość: ~Info

  Zobacz historię Kamieńca Zabk. Jedna z dat to 1210 r. i zakon Augustianów, którzy przybyli do istniejącego już ośrodka. Zaproście historyków do rozmów na ten temat a nie wymyślajcie bzdur.

 • 2020-07-23 20:15:57

  gość: ~Emil

  ostatnio dodany post

  Sensacja.Wiem kto może to wszystko wyjaśnić. Spytajcie pseudo prezesa pseudo towarzystwa niemiłośnikow ziemi kamienieckiej i muzeum garnka. On się zna na wszystkim, wszystko wie a w dodatku jest specjalistą od odkryć i sensacji na pewno pomoże i udowodni nieukom

REKLAMA