Express-Miejski.pl

Nieopodal stacji kolejowej w Ziębicach stanie 50-metrowy maszt telekomunikacyjny? [AKTUALIZACJA]

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay

9 lipca Wojewoda Dolnośląski wydał decyzję na rzecz PKP Polskie Linie Kolejowe o ustaleniu lokalizacji budowy obiektu radiokomunikacyjnego w Ziębicach.

Maszt miałby stanąć na terenie kolejowym w okolicach rampy za stacją kolejową na działce należącej do PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak wynika z decyzji, obiekt radiokomunikacyjny ma obejmować wieżę strunobetonową wraz z odgromnikiem o wysokości 50 metrów, kontener technologiczny, utwardzenie trenu, dojazd oraz wewnętrzną linię zasiliającą i ogrodzenie. Pełna treść obwieszczenia wojewody znajduje się tutaj [KLIK].

Podobne maszty powstają w całej Polsce. PKP PLK zapewniają, że są one bezpieczne dla mieszkańców, a sygnał emitowany przez antenę zawieszoną na maszcie GSM-R nie ma wpływu na otoczenie pozakolejowe. Emitowany jest wzdłuż linii kolejowej, a nie promieniście na całą okolicę i jest o wiele słabszy niż przekazywany przez anteny telefonii komórkowej.

Budowa masztów w całym kraju ma służyć poprawie niezawodności ruchu kolejowego zgodnie ze standardami przyjętymi dla krajów Unii Europejskiej. Infrastruktura GSM-R jest budowana tam, gdzie to niezbędne, wzdłuż linii kolejowych i wykorzystywana wyłącznie na potrzeby ruchu kolejowego. Lokalizacje masztów zostają ustalone w taki sposób, aby sygnał docierał do każdego punktu na linii. Dzięki temu pociągi cały czas będą w zasięgu działania systemu.

GSM-R to dedykowany dla kolei system bezprzewodowej łączności cyfrowej. Jest dostosowany do specyfiki pracy związanej z eksploatacją i utrzymaniem infrastruktury kolejowej oraz zarządzaniem ruchem pociągów. Umożliwia komunikację między pracownikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu – dyżurnymi, dyspozytorami, maszynistami i personelem kolejowym.

Obiekty są budowane z zachowaniem wymaganych norm bezpieczeństwa określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. To oznacza, że sygnał emitowany przez antenę zawieszoną na maszcie GSM-R nie ma wpływu na otoczenie pozakolejowe.

W marcu 2018 roku PKP PLK zawarły umowę na realizację cyfrowej sieci łączności kolejowej w zharmonizowanym, europejskim standardzie GSM-R. Wraz z innymi wdrożeniami nowy standard ma funkcjonować na 15 200 km najważniejszych linii kolejowych w Polsce. Zamówienie ma zostać zrealizowane w 65 miesięcy, a zatem w sierpniu 2023 roku sieć powinna być gotowa.

[AKTUALIZACJA, 23.07, godz. 11.30]: Jak wynika z najnowszych informacji przekazanych przez burmistrza Ziębic Mariusza Szpilarewicza, 21 lipca Wojewoda Dolnośląski wystąpił do Ministra Rozwoju o wszczęcie postępowania celem stwierdzenia nieważności swojej decyzji wydanej dnia 9 lipca 2020 roku w sprawie budowy obiektu radiokomunikacyjnego, gdyż po zakończeniu postępowania administracyjnego i przekazaniu kopii decyzji burmistrzowi Ziębic, wojewoda uzyskał informację z urzędu miejskiego, że przedmiotowa działka objęta jest ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Ziębice - obręb Zachód z wyłączeniem jedynie obszaru zawartego w obrębie ulicy Wałowej, przyjętego uchwałą z dnia 27 czerwca 2019 roku.

Zgodnie z ustawą o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym tylko w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposowu zagospodarowania i warunków zabudowy terenu może nastąpić w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zatem w sytuacji obowiązywania planu miejscowego dla terenu objętego decyzją z dnia 9 lipca 2020 roku, uznano za zasadną konieczność wystąpienia do organu wyższej instancji o wszczęście postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności w/w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego w obrębie działki nr 41/5 AM, obręb Zachód, gm. Ziębice.

Wszystko wskazuje więc na to, że wydana przez wojewodę decyzja o ustaleniu lokalizacji budowy 50-metrowego obiektu radiokomunikacyjnego nieopodal stacji PKP w Ziębicach zostanie cofnięta, a planowane utworzenie masztu nie dojdzie do skutku.

em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nieopodal stacji kolejowej w Ziębicach stanie 50-metrowy maszt telekomunikacyjny? [AKTUALIZACJA]

  2020-07-23 14:48:47

  gość: ~yup

  Wszędzie blokują te maszty powodując zacofanie w tym kraju...

 • 2020-07-23 17:05:36

  gość: ~Rysiek

  Mariusz miałeś budować zakłady a nie nadajniki

 • 2020-07-23 17:21:39

  gość: ~Ma Ryj Usz

  @~Rysiek
  Mariusz nie ma żadnej władzy. Władzę wszędzie mają pieniądze.

 • 2020-07-23 17:39:11

  gość: ~AldonaRelax

  @~Rysiek
  zakłady to sobie może budować kapitał zagraniczny, a nie polskie wasalstwo

 • 2020-07-23 17:29:36

  gość: ~janusz inwestycji

  miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego... na takim odludziu, żeby nie napisać zad***u;
  tam postawcie, gdzie już kiedyś był: 50.620469, 17.075616

 • 2020-07-23 18:37:59

  gość: ~Mieszkanka

  A w Henrykowie nikt nie zablokował budowy mimo sprzeciwów. Da się da się ale po co w Ziębicach jak w Henrykowie stoi piękny maszt. Tam nikt z władzy się nie sprzeciwiał mieli związane ręce.

 • 2020-07-24 12:51:14

  gość: ~Henrykowianka

  ostatnio dodany post

  O tym też Pan Mariuszu nic nie wie?!

REKLAMA