Express-Miejski.pl

Weekend pod znakiem rajdowych emocji. Duet Płachytka/Nowaczewski powalczą o tytuł na „swojej” ziemi

Świetne tempo i podium w Rajdzie Śląska pozwoliły Sylwestrowi Płachytce i Jackowi Nowaczewskiemu włączyć się do rywalizacji o tytuł II Wicemistrza Polski. Duet powalczy o podium w klasyfikacji generalnej RSMP w domowych dla siebie zawodach fot.: Łukasz Kos

Już w najbliższy piątek rusza 53. Rajd Dolnośląski – Hotel Zieleniec, finałowa runda tegorocznej edycji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Rywalizacja na rekordowej trasie 19 odcinków specjalnych o długości ponad 216 kilometrów zakończy zmagania nie tylko w klasyfikacji generalnej, ale także w poszczególnych klasach.

53. Rajd Dolnośląski – Hotel Zieleniec to jeden z trzech rajdów kategorii pierwszej w siedmioodcinkowym serialu RSMP 2019. A to oznacza podwójne punkty na mecie. Dzięki temu zwycięzca klasyfikacji generalnej może zdobyć aż 55 „oczek” (50 + 5) w przypadku, gdy uzyska również najlepszy czas na kończącym rajd odcinku Power Stage.

Miko Marczyk i Tomasz Kasperczyk tytuły mistrza i wicemistrza Polski zapewnili już sobie w Rajdzie Śląska, ale walkę o trzecie miejsce na podium „generalki” stoczy jeszcze siedmiu zawodników. Na rozstrzygnięcie czeka także rywalizacja w kilku klasach, w tym także w prestiżowej 2WD czyli wśród samochodów napędzanych na jedną oś.

Listę zgłoszeń do rajdu otwiera trzykrotny mistrz Polski (2007, 2008, 2009) – Bryan Bouffier, który na swoim Hyundaiu i20 R5 naklei „jedynkę”. Bouffier rywalizował w tym roku w Polsce tylko w Rajdzie Rzeszowskim i pomimo „miękkiego” dachowania wywalczył trzecie miejsce. W dolnośląskim klasyku też należy do grona faworytów. Francuz startował w tym rajdzie już sześciokrotnie i aż trzy razy (2008, 2010, 2011) odnosił zwycięstwo. Bouffier jest jednym z siedmiu zgłoszonych kierowców, którzy teoretycznie mogą jeszcze stanąć na trzecim stopniu podium tegorocznej edycji RSMP.

Marcin Słobodzian (Skoda Fabia R5) powraca na rajdowe trasy po kilkumiesięcznej przerwie. Słobodzian miał znakomity początek sezonu i nadal aspiruje do trzeciego miejsca w końcowej klasyfikacji RSMP, a na trudnych technicznie oesach na Dolnym Śląsku stać go na sprawienie nawet dużej niespodzianki.

Tabela z aktualną punktacją podpowiada, że największe szanse na sięgnięcie po tytuł drugiego wicemistrza Polski mają Łukasz Kotarba (Citroen C3 R5) i Kacper Wróblewski (Hyundai i20 R5). Dla obu kierowców to dopiero pierwszy sezon w samochodach najwyższej klasy R5, którymi starty rozpoczęli od drugiej rundy RSMP. Krakowianin debiutował w mistrzostwach Polski w 2015 roku właśnie na Dolnym Śląsku, a 27-letni reprezentant Orlen Team, mistrz Polski w ośce wygrał z kolei przed rokiem swoją klasę w tym rajdzie.   

Świetne tempo i podium w Rajdzie Śląska pozwoliły Sylwestrowi Płachytce i Jackowi Nowaczewskiemu włączyć się do rywalizacji o tytuł II Wicemistrza Polski. Załoga Fabii R5 w barwach Poliamid Plastics, eSky, Michelin, Rallytechnology, Fuchs, Auto Moto Klub Kłodzko i Events Control powalczy o podium w klasyfikacji generalnej RSMP w domowych dla siebie zawodach. Kłodzko-ząbkowicki duet Płachytka/Nowaczewski oraz ich kibiców czekają więc szczególne emocje.

- Przed nami Rajd Dolnośląski, finałowa runda RSMP i zarazem domowy rajd. Podchodzimy do tego startu mocno zmotywowani i zdeterminowani, bo po udanym Rajdzie Śląska pojawiły się szanse na walkę o tytuł II Wicemistrza Polski w sezonie 2019. Świadomość tego, że startujemy u siebie oznacza większą presję, ale dodaje również wsparcia naszych kibiców i pozytywnych emocji, których nie możemy się doczekać. Po raz pierwszy mamy do przejechania ponad 200 kilometrów, więc trzeba będzie dobrze przeanalizować każdy dzień i mądrze podejmować decyzje. Nocne odcinki oznaczają dodatkowy dreszczyk emocji, a stawką jest tytuł. Trzymajcie za nas mocno kciuki! - mówi Sylwester Płachytka.

- Ostatnia runda RSMP już przed startem dostarcza wielu emocji, ponieważ nasza sytuacja punktowa pozwala walczyć o 3. miejsce na koniec sezonu, natomiast ponad 200 kilometrów oesowych to spore wyzwanie. Zachęcamy wszystkich naszych kibiców do przyjazdu na rajd i wspierania nas w domowym Rajdzie Dolnośląskim. Nasza motywacja i Wasz doping pozwalają nam myśleć o końcowym sukcesie - dodaje Jacek Nowaczewski.

HARMONOGRAM 53. RAJDU DOLNOŚLĄSKIEGO [KLIK]

Finałowa runda RSMP wyłoni także nowego mistrza w klasie 2WD. O mistrzowską koronę będą rywalizowali Tomasz Zbroja (Citroen DS3 R3) oraz Łukasz Lewandowski (Peugeot 208 R2), których dzieli obecnie tylko 8 punktów. W Open 4WD pretendentów do końcowego triumfu jest jeszcze czterech: Kuba Brzeziński (Ford Fiesta Proto), Adam Stec (Mitsubishi Lancer Evo X), Łukasz Kabaciński (Ford Fiesta Proto) i Marek Nowak (Mitsubishi Lancer Evo IX). W klasie HR2 dojdzie z kolei do pojedynku dwóch załóg w Subaru Imprezach, a mistrzowską koronę założy Michał Pryczek lub Paweł Grzywacz.

Na liście zgłoszeń do rajdu widnieje 36 załóg. Na starcie w Dusznikach-Zdroju nie pojawią się Miko Marczyk i Tomasz Kasperczyk.

Inauguracja rajdu w piątek, 4 października o godzinie 16:30 na Rynku w Dusznikach-Zdroju. Pierwszego dnia rywalizacji zaplanowano 6 odcinków specjalnych. Tylko pierwsze dwa będą przebiegały jeszcze przed zachodem słońca (18:28), a pozostałe cztery są już próbami nocnymi. Dotyczy to także dwukrotnego przejazdu oesu Duszniki Arena zlokalizowanego w znanym z poprzednich edycji rajdu ośrodku narciarstwa biegowego i biathlonu na Jamrozowej Polanie.

Drugi dzień to trzykrotnie przejeżdżana pętla trzech oesów (Jaszkowa, Złoty Stok, Czarna Góra). Ostatnie przejazdy każdego z nich zostaną również rozegrane po zachodzie słońca (18:25). Trzeciego dnia do przejechania pozostaną jeszcze 4 próby sportowe, a ostatnia z nich – drugi przejazd oesu Międzylesie będzie jednocześnie dodatkowo punktowanym Power Stage’m. Meta w centrum Dusznik-Zdroju o godz. 14:30.

Klasyfikacja RSMP 2019 (po sześciu rundach):

1. Mikołaj Marczyk - 178 pkt

2. Tomasz Kasperczyk - 136 pkt

3. Łukasz Kotarba - 66 pkt

4. Kacper Wróblewski - 56 pkt

5. Łukasz Habaj - 55 pkt

6. Grzegorz Grzyb - 54 pkt

7.Sylwester Płachytka - 51 pkt

8. Marcin Słobodzian - 41 pkt

9. Łukasz Byśkiniewicz - 40 pkt

10. Aron Domżała - 39 pkt

11. Jarosław Kołtun - 36 pkt

12. Bryan Bouffier - 35 pkt

13. Daniel Chwist - 24 pkt

14. Maciej Lubiak - 19 pkt

15. Jakub Brzeziński - 15 pkt

RSMP

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA