Express-Miejski.pl

Paraliż komunikacyjny miasta

Odśnieżanie fot.: B.Klita

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Ząbkowice ogarnął jeden wielki chaos. Nad ruchem samochodów w mieście nikt już nie panuje.

Co prawda w Rynku pojawił się ciężki sprzęt i służby próbują odgarnąć zalegający śnieg, ale kierowanie ruchem i wszystkie prace sprawiają wrażenie zupełnie nie zorganizowanych, a już na pewno nieprzemyślanych.

Ekipa EM udała się dzisiaj do innych miejscowości naszego powiatu, aby sprawdzić jak tam poradzono sobie ze śniegiem. Zanim wydostaliśmy się na drogę prowadzącą do Kamieńca, spędziliśmy dużo czasu w korku, który zablokował zupełnie ząbkowicki Rynek. Koszmar komunikacyjny skończył się wraz z granicą naszego miasta.

Droga do Kamieńca, jak i sam Kamieniec jest przejezdny. Ze strachem wyruszyliśmy do Złotego Stoku. Okazało się, że nasz strach był zupełnie niepotrzebny.

Złoty Stok jest odśnieżony i przejezdny. "Nasze ekipy pracowały całą sobotę i niedzielę, żeby uporządkować sytuację na drogach" mówi burmistrz Złotego Stoku Henryk Gołębiowski. Ze względu na zalegający na dachach śnieg w dniu dzisiejszym zostały odwołane zajęcia w szkołach w Złotym Stoku. Ale to nie znaczy, że szkoła była zamknięta. Całe grono pedagogiczne z panią dyrektor na czele i przy ogromnym udziale rodziców przystąpiło do odśnieżania dachu. Prace zostały zakończone o godzinie drugiej i wszyscy z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku mogli udać się do domów. Nas czekał powrót do Ząbkowic.

To, co zastaliśmy zupełnie nam się nie podoba. Ocenę zostawiamy państwu, a dokumentacja jak zwykle w naszej galerii.


 

B.Klita

21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Paraliż komunikacyjny miasta

  2010-01-11 15:38:18

  B.Klita

  Ząbkowice ogarnął jeden wielki chaos. Nad ruchem samochodów w mieście nikt już nie panuje.

 • 2010-01-11 18:26:07

  gość: ~Ja

  Dzisiaj byłem we Wrocławiu w szpitalu akademickim na Borowskiej. Powinniście "wylewacze żółci" i "pomstowacze" zobaczyć jaki kocioł na parkingach i przy dojeździe i wyjeździe ze szpitala. 30 minut, że by wjechać i wyjechać z parkingów poprzez djazd do szpitala, zaspy do połowy auta i jeden tor jazdy.Śródmieści i boczne uliczki to samo. Na wolne miejsca zwozony jest snieg z głównych dróg.
  Trzeba uzbroić sie w cierpliwość, auto jesli nie potrzeba zostawic pod domem i zachować spokój spadło ok.40 cm śniegu. Ząbkowice maja malą przepustowość ruchu w normalne dni a co dopiero po takich opadach, do tego ruch ograniczony remontem Ziebickiej, któy powoduje w normalne dni zator. Natężenie ruchu samochodowego jest zdecydowanie większe niz w wymienionych miejscowościach. Zaprosiłbym do zobaczenia jak wyglada oś.XXXlecia w Kamieńcu. Zgadzam sie , że droga 382 przez Kamieniec jest przejezdna i krajówka Gliwice - Kłodzko przez Złoty Stok,ale to inna kategoria utrzymania. Parkingi i drogi osiedlowe sa zawalone śniegiem.
  Jest cięzko ale nie ma co pomstować. Widzę zapał niektórych radnych...zaczęli biegac z aparatami fotograficznymi!bedzie używanie na ludzkiej niedoli spowodowanej wielkimi niekontrolowanymi opadami.

 • 2010-01-11 19:46:12

  gość: ~Ja

  Oczywiście "wylewacze żółci i pomstowacze"- skierowane jest do wylewaczy i pomstowaczy. W żadnym wypadku do redakcji E-M.

 • 2010-01-12 10:12:07

  gość: ~Bea

  I tak wygraliśmy tę bitwę. Duży wkład w odśnieżanie mieli mieszkańcy. Niekórzy wręcz genialnie odśnieżyli swoje chodniki i miejsca parkingowe. Ale to nie zmienia faktu, że wczoraj było...Na Ziębickiej ktoś zostawił busa i sobie poszedł, straż miejska nie zareagowała. a po chwili przez Proletariatczyków i Ziębicka został puszczony cały ruch. I się zaczęło. A wystarczyło najpierw przejść tę trasę i sprawdzić czy wszystko w porządku. A zima i tak jest piękna:)

 • 2010-01-12 10:26:26

  gość: ~Janek 56

  A po osiedlu XX-lecia prezes spłódzielni z dwoma paniami sobie spacerują uśmiechnięci od ucha do ucha,bo odśnieżanie oddali prywaciarzowi i mają problem z głowy a ty człowieku siedz w domu i czekaj na wiosne

 • 2010-01-14 06:27:22

  gość: ~Janek 56

  Co za ludzie niekompetentni rządzą tym miastem brakuje słów. Na oś XX-lecie kierowca przywiózł towar rano do Majerowicza 40 minut stracił żeby wyjechać spod sklepu tyle sniegu, widziałem przez okno bo tam mieszkam Wczoraj ładowarka sprzątała śnieg ale narobiła większego bałaganu niż był, usuneła śnieg z jezdni (został sam lód można było posypać) pod koła samochodów które stoją na parkingu i na chodnik kierowcy musza sie odkopywać a już mieli w miare czysto Śnieg dawno przestał padać a nic sie nie robi ,jest tyle różnego sprzętu w zasięgu że niepowinno być takiego problemu. Tylko to trzeba przyjść i zobaczyć, podjąć konkretne decyzje, zacząć ten śnieg wywozić, bo może nadejść odwilż i następny problem, powódz. Trzeba z dachów zgarnąć śnieg nie czekać na jakąś tragedie,zwrócić sie do urzędu pracy o pomoc dadzą ludzi, ale z za biurka wszystko wydaje sie OK rzeczywistość jest inna. Nie zasadne jest tłumaczenie sie brakiem środków,dopiero jest początek roku

 • 2010-01-14 15:37:38

  gość: ~clitoris

  ja cos czuje, ze za kilka dni bedzie wlasnie powodz..nie chce krakac, to tylko moje prypuszczenia, ale to by byla dopiero tragedia

 • 2010-01-14 18:53:25

  gość: ~mars

  Obowiązek odśnieżania chodników spoczywa na właścicielach posesji, do których przylega chodnik - spóldzielnia mieszkaniowa w tym wypadku.
  Tak stanowi ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. nr 136, poz. 622 z późn. zmianami), art. 5 ust. 1 pkt. 4): „Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczalny płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”.
  Podobna rzecz ma sie z dachami to własciciel, zarządca, użytkownik ma bezwzgledny obowiazek o własciwy stan i utrzymanie dachów.

 • 2010-01-14 20:14:54

  gość: ~miro

  Mars prosiłem już kiedyś wyszczel się się w kosmos z takimi wpisami. Chodniki sa odsnierzone. Popatrz na ulice, może także jest to obowiązek właścicieli posesji. Maddaty chcecie dawać za chodniki, ciekawy jestem kto dostanie mandat za stan ulicy. Snieg nie pada od niedzieli, ulice z przymusu jednokierunkowe, na osiedlu pallotynskim w dalszym ciągu nie widziałem pługu. Jesli by chociaż raz przejechał, to nie byłoby 40 cm kolein. jak ja się ciesze że wasz czas (stracony niestety) już się kończy

 • 2010-01-14 20:54:49

  gość: ~temat na czasie :-)))

  Tomczak przełamuje lody
  29.03.2006. Radio Elka
  Miła i życzliwa atmosfera zrozumienia - tym stwierdzeniem, wziętym z kodu dyplomatów określają obie strony spotkanie, w którym wzięli udział liderzy Ligi Polskich Rodzin oraz Ligi Mieszkańców Leszna z Dawidem Tomczakiem - kandydatem centroprawicy na prezydenta Leszna. Spotkanie miało na celu przekonanie obu lig do poparcia kandydatury Tomczaka. Na razie nie doprowadziło, ale zdecydowanie ociepliło stosunki.
  Przypomnijmy, że ogłoszenie przez ugrupowania centroprawicowe Leszna, że ich kandydatem na prezydenta miasta jest Dawid Tomczak wywołało duże niezadowolenie Ligi Polskich Rodzin i Ligi Mieszkańców Leszna. Ich zdaniem wystawienie kandydata było przedwczesne i nie uzgodnione z nimi. Doszły do tego zarzuty o "sterowaniu" kandydatem przez Platformę Obywatelską. Tomczakowi nie pozostało nic innego, jak przekonywać osobiście. Doprowadzenie do rozmowy troche trwało - Tomczakowi w ostatnich dniach urodził sie syn - jednak wczoraj wreszcie się spotkali. Pan Tomczak zrobił na nas bardzo dobre wrażenie - powiedział Radiu Elka Michał Józefiak, wiceprezes Ligi Polskich Rodzin - przedstawiliśmy mu nasze propozycje programowe. Józefiak nie chce jednak zdradzić, co zaproponowano kandydatowi. Nie chce tego też powiedzieć Tomczak. To bardzo dobre propozycje dla Leszna - stwierdził tylko. Tak więc rozmowy będą kontynuowane, w - jak się wydaje - milszej atmosferze. Dawid Tomczak przy okazji potwierdził, że zawiesił swoje przewodniczenie Stowarzyszeniu "Działajmy dla Leszna". Zrobił to - jak mówi - w trosce o apolityczny charakter tej pozarządowej organizacji.

 • 2010-01-14 21:19:59

  gość: ~??

  Obejrzyj chodnik wzdłuż budynku po geodezji na Proletariatczyków. Czyżby nie miał właściciela? Dobrze, że chociaż śnieg zasypał te śmieci, które tam zalegają. Istnieje szansa, że mróz wymrozi zarazki i epidemia zostanie odżegnana ( na jakiś czas).

 • 2010-01-14 23:23:51

  gość: ~clitoris

  ale zaraz obok geodezji ślicznie odśnieżone chodniki przez ich właścicieli (swoją drogą nie miałam pojęcia, że jestem właścicielką chodnika ) a wszystko dlatego, że jak są fajni sąsiedzi to i motywacja i dobre chęci i co najważniejsze dobra robota też będzie ;)

 • 2010-01-15 17:58:53

  gość: ~mars

  Miro otwórz oczy lepiej widać wtedy. Zobaczysz....nawet pług!

 • 2010-01-15 18:26:38

  gość: ~miro

  człowieku pomyśl co piszesz jesli był pług to dlaczego są takie wielkie koleiny, czyżby pług miał dziure w środku. :)

 • 2010-01-16 11:03:42

  gość: ~mars

  I gadaj tu z takim...człowieku!

 • 2010-01-16 11:48:09

  gość: ~Janek 56

  Może ty Miro myślisz o pługu do orania, pług do śniegu nie zbierze zmarzliny bo ma lemiesze gumowe, kiedyś stosowano metalowe ale niszczyły drogi, zobacz zapytaj i dopiero zabieraj głos

 • 2010-01-16 14:29:58

  gość: ~miro

  Już znalazłem przyczyne moich problemów. Otóż w dniu dzisiejszym przejechał ciągnik (niebieski) dwa razy jednak za każdym razem z podniesionym pługiem. Więc pytam się po co i kto za to płaci. a tak na marginesie to nie mówiłem o zmarlinie tylko o normalny śniegu, króty zalega pomiedzy śladami od opon, ale to jest za skomplikowane do domyslenia się. Zmarlina byłaby po roztopach i nagłym oziębieniu.

 • 2010-01-16 14:45:01

  gość: ~Janek 56

  Dobrze piszesz" moich problemów" bez komentarza

 • 2010-01-18 17:11:34

  gość: ~ Ja

  Miro aleś się uparł ! Fajnie, że jestes normalny (www.kotowicz.pl)

 • 2010-01-18 17:45:23

  gość: ~miro

  tak to ja ale wcale nie zmienia to istoty sprawy. Zapewne mieszkasz gdzieś w rynku lub w okolicach zacisze. zapraszam na starą złodziejówkę, tylko biegówki sobie weż, bo inaczej nie przejdziesz, nie mówiąc już o tym że ulice stały się jednokierunkowe. zapewny ty płacisz inne podatki więc masz więcej od miasta. My chyba nie płacimy wcale bo tak jesteśmy traktowani przez włodarzy. zapewne jest to znowy wina P. Barańskiego. Ja się w politykę nie bawię ale chcę być traktowany na równi z innymi mieszkańcami. Jeśli to zbyt wiele to sorki.

 • 2010-01-18 17:51:43

  gość: ~Ja

  Nie ma sprawy, nie przepraszaj.

 • 2010-02-04 16:16:09

  gość: ~.

  ostatnio dodany post

  .

REKLAMA