Express-Miejski.pl

160. rocznica pożaru Ząbkowic Śląskich. Odsłonięto pamiątkową tablicę [FOTO]

Konferencja Wokół Dziejów Miasta: 160. rocznica wielkiego pożaru miasta Ząbkowice Śląskie (1858-2018) fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W ząbkowickim ratuszu odbyły się serie wykładów o bogatej historii Ząbkowic Śląskich. Odsłonięto również pamiątkową tablicę z racji 160. rocznicy wielkiego pożaru miasta.

Koferencję zainaugurował wykład autorstwa Kamila Pawłowskiego na temat wielkiego pożaru miasta z 24 kwietnia 1858 roku. Prelegent przedstawił relację naocznego świadka wydarzeń Josepha Peschke. - Po południu około godziny 14.30 wybuchł, przy silnych powiewach wiatru, pożar w domu furmana Rachnera przed bramą srebrnogórską. (…) Jak powstał ogień? Trudno jednoznacznie wyjaśnić. Nie doszło jednak w tym przypadku do jego podłożenia. Naoczny świadek Kolorziej Friebel, który usłyszał okrzyk „ogień”, udał się do płonącego domu i zeznał, że przylegający do ściany domu komin zaczął płonąć – cytował historyk.

Mówca przetoczył również tekst kronikarza ząbkowickiego bractwa kurkowego odnośnie szczegółowego miejsca wybuchu pożaru. - Pod murami miejskimi (przy dawnej ulicy Mauerstrasse dziś ul. Juliusza Słowackiego), w pobliżu zabudowań administracji finansowej miasta, w miejscu gdzie dziś stoi gimnazjum nr 2 przy placu Marii Skłodowskiej w niewyjaśnionych okolicznościach wybuchł pożar - dodał.

Po wykładzie wszyscy zebrani w sali ślubów ząbkowickiego ratusza udali się przed Izbę Pamiątek Regionalnych, gdzie burmistrz Marcin Orzeszek wraz z przedstawicielami kościołów rzymsko-katolickiego i luterańskiego odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą wszystkim ofiarom wielkiego pożaru.

Następnie w ratuszu odbyły się kolejne wystąpienia. Miały bardzo zróżnicowaną tematykę. Uczestnicy wykładu poznali m.in. procesy i czary w XVII-wiecznych Ząbkowicach Śląskich, miejsca i urządzenia służące do egzekwowania kar w mieście Krzywej Wieży i Frankensteina, zabudowę mieszkalną Ząbkowic Śląskich przed 1858 rokiem, dzieje poczty, ikonografię ziemi ząbkowickiej, początki ząbkowickiego narciarstwa w latach 20. XX wieku, relację z podróży Johanna Wolfganga Goethego oraz historię muzyki w kościołach i klasztorach. 

Organizatorem konferencji był Kamil Pawłowski oraz Ewa Pazdioara z Biblioteki Publicznej w Ząbkowicach Śląskich.

mwinnik / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA