Express-Miejski.pl

Sprawozdanie z rajdu rowerowego brzegami zbiorników wodnych

Rajd rowerowy

Rajd rowerowy fot.: Starostwo Powiatowe

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

XIII edycja Powiatowego rajdu Rowerowego już za nami. Tym razem ponad 300 cyklistów wyruszyło z Błotnicy koło Złotego Stoku by przejechać 12 km trasę brzegami zbiorników Topola i Kozielno. Wszyscy pokonali trudy rajdu i z uśmiechem dotarli na metę. A tam czekało na nich miasteczko rowerowe, posiłek regeneracyjny, konkursy z nagrodami, a także gadżety rajdowe cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem.

 W tym roku zmieniliśmy nieco charakter rajdu. Przenieśliśmy się dzięki uprzejmości RZGW ze Srebrnej Góry nad zbiorniki wodne Topola oraz Kozielno i jak się okazało był to strzał w dziesiątkę. Teraz co roku rajd wędrował będzie do innych, ciekawych miejsc.  Ilość osób biorących udział w sportowej imprezie mówi sama za siebie, to dobry pomysł. Nasze zaproszenie przyjęły zarówno dzieci, ich rodzice jak również osoby dorosłe. Sadzę, że tego typu imprezy sportowo-rekreacyjne są bardzo dobrym narzędziem promocji walorów turystycznych i rekreacyjnych Ziemi Ząbkowickiej. To również promocja zdrowego i sportowego tryby życia -  komentuje Starosta Ząbkowicki Roman Fester.

 I trudno się z tym nie zgodzić. Na Powiatowy Rajd Rowerowy przyjechały osoby z Wrocławia, Kłodzka, Dzierżoniowa, Paczkowa, Strzelina, Jaszkowej, Paczkowa, Kamienicy, a nawet z Jastrzębia Zdroju.  Nie zabrakło oczywiście mieszkańców powiatu ząbkowickiego, którzy licznie przybyli na miejsce startu.

Organizacja rajdów rowerowych, w tym Powiatowego Rajdu Rowerowego i to już po raz trzynasty, uwzględniając ogromną ponad trzystuosobową obsadę to najlepszy dowód, że nasza społeczność chce i potrafi w sposób fizycznie aktywny spędzać wolny czas. Organizacja rajdu w Gminie Złoty Stok, w miejscowości Błotnica to z jednej strony docenienie wysiłków naszej Gminy w zakresie mocno rozwijającego się amatorskiego jak i zawodowego kolarstwa górskiego, a z drugiej strony to promocja kolejnej bardziej łagodniej trasy rowerowej, biegnącej wałami zbiorników wodnych Topola i Kozielno. Piękna trasa, bliskość wody, piękna panorama Gór Złotych i trasa praktycznie dla każdego od małego do nieco w wieku podeszłego nie pozostawia wyboru. Siadaj na rower, a na pewno jak raz tę trasę "zaliczysz" to robić to będziesz nieustannie - tak do udziału w rajdzie zapraszał burmistrz Złotego Stoku Stanisław Gołębiowski.

 Swojego zadowolenia z rajdu nie krył również gospodarz gminy Ząbkowice śląskie Marcin Orzeszek.

 Tegoroczna zmiana koncepcji Powiatowego Rajdu Rowerowego okazała się strzałem w dziesiątkę. Sprawiła, że w tym roku liczba uczestników rajdu podwoiła się, co trzeba uznać za duży sukces organizatorów i naszego regionu. Usytuowanie rajdu u podnóża Gór Złotych, nad zbiornikami Topola i Kozielno spowodowało również, że w rajdzie wzięły udział osoby spoza Powiatu Ząbkowickiego. Myślę, że rozmach organizacyjny i uatrakcyjnianie rajdu, tak jak  to miało miejsce w tym roku oraz idea przeprowadzania rajdu co rok w innej gminie naszego powiatu sprawi, że w kolejnych latach liczba uczestników stale będzie się powiększać, czego życzę organizatorom.

Rajd zgodnie z tradycją składał się z dwóch części. Pierwsza to przejazd spacerowym tempem odcinka 12 km wałami zbiorników Topola i Kozielno, a druga to konkurencje sprawnościowe z nagrodami, w tym rowerami górskimi.

W każdej konkurencji udział brało kilkudziesięciu uczestników, a więc łatwo nie było. Najlepsi jednak pokazali klasę i zasłużenie wygrali rowery górskie ufundowane przez sponsorów.

W poszczególnych konkurencjach zwyciężali:

Jazda żółwia - I Tomasz Turczyn, II Bartosz Gembara, III Jarosław Rodak.

Zakręcony slalom - I Amadeusz Kokoszka, II Grzegorz Dąbski, III Łukasz Juszczak.

Ósemka - I Łukasz Juszczak, II Tomasz Głowacki, III Grzegorz Dąbski.

Ósemka dla dzieci do lat 12 - I Oskar Gembara, II Jakub Dwornik, III Gracjan Misztela.

Balonowy slalom tylko dla kobiet - I Sonia Puzio, II Beata Karpińska, III Marta Kanarek.

Slalom rowerowy - I Damian Dąbski, II Kamil Kokoszka, III Marcin Zarzycki.

Slalom rowerowy dla dzieci do lat 12 - I Wojciech Horodyński, II Jakub Dwornik,

III Kacper Socha. Beczkowóz - I Amadeusz Kokoszka, II Kamil Kokoszka, III Wojciech Karol.

Wyciskanie roweru - I Andrzej Olewicz, II Zbigniew Klimas, III Wojciech Kuzera.

Tor samorządowców - I Andrzej Rapacz, II Stanisław Gołębiowski, III Tadeusz Sobski.

Wśród uczestników został rozlosowany również rower górski ufundowany przez Starostę Ząbkowickiego. Szczęśliwym posiadaczem okazał się Richard Basiga z Kamieńca Ząbkowickiego.

Warto również zaznaczyć, iż w tym roku każdy z uczestników otrzymał za darmo koszulkę BIKE-owa Ziemia Ząbkowicka, smycz, opaskę odblaskową, a także posiłek regeneracyjny.

 Projekt "BIKE-owa Ziemia Ząbkowicka - promocja walorów obszaru LGD "Qwsi" poprzez organizację powiatowego rajdu rowerowego" ubiega się o dofinansowanie w ramach działania 4.1/413 "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śl.

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA