Zjawisko, które już od września obserwują tegoroczni maturzyści, precyzyjnie określają trzy słowa piosenki zespołu ŁZY, a mianowicie „Czas pędzi nieubłaganie”.
Dokładnie na czterdzieści trzy dni przed rozpoczęciem okresu maturalnych egzaminów uczniowie klas 3d i 3f o profilach humanistycznych wraz z opiekunkami Panią Marzanną Tusznio oraz Panią Jolantą Depczyńską wybrali się na organizowany przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego cykl wykładów poświęconych Unii Europejskiej.
Instytuty wspomnianego wydziału mieszczą się na ulicy Koszarowej. W tym kompleksie odnowionych i nieźle wyposażonych budynków studiuje się m.in. politologię, europeistykę, stosunki międzynarodowe, filozofię, socjologię, Godzinę dzielącą nas od wykładu każdy wykorzystał na swój sposób. Jedni rozkoszowali się pożywnym śniadaniem, inni zwiedzali budynki, a jeszcze inni zastanawiali się nad tym, jak ich życie będzie wyglądało o tej porze za pół roku.
Punktualnie o 11:00 wszyscy zebrali się w Auli B, gdzie rozpoczął się pierwszy wykład, poprowadzony przez dr. Rafała Juchnowskiego na temat koncepcji i historii integracji europejskiej. Dowiedzieliśmy się, że u postawy procesu integracji europejskiej leżała idea, która nie narodziła się teraz, niedawno, ale pochodzi sprzed wielu tysięcy lat. Przybliżenie tego zagadnienia poprzez związek przyczynowo – skutkowy poszczególnych wydarzeń oraz poprzez zachowaną chronologię, przyczyniło się do tego, że wszystko, o czym mówił wykładowca, stało się bardziej zrozumiałe. Nie była to tylko sucha teoria, ale także wiedza oparta o różne przykłady i anegdoty. Przy okazji wydarzenia, które zostały przywołane przez wykładowcę, okazały się wspaniałą powtórką dla „walczących” w tym roku zarówno z arkuszem z historii, jak i wiedzy o społeczeństwie.
Po chwilowej przerwie, która nastąpiła po zakończeniu pierwszej części spotkania, a podczas której można było zadać pytania wykładowcom oraz zapoznać się z ofertą Uniwersytetu Wrocławskiego, rozpoczął się drugi wykład zatytułowany: „Obywatelstwo państwa a obywatelstwo Unii Europejskiej”, poprowadzony przez dr. Małgorzatę Alberską. W trakcie prezentacji przedstawiła podstawowe problemy związane z obywatelstwem, na przykład, czym ono w ogóle jest, jak można je nabyć, a w jaki sposób stracić oraz jakie prawa i obowiązki przysługują obywatelom UE, za których automatycznie uznawani są ci, którzy posiadają obywatelstwo kraju członkowskiego.
Cały dzień przyniósł wszystkim nowe wrażenia, nową wiedzę, a także …nowe notatki, które każdy z nas robił podczas wykładów. Wszystkim dopisywały humory. Nie przerażała nawet perspektywa uciekającego czasu, który stale odlicza miesiące, tygodnie, dni, godziny, minuty…do matury.
Dawid Chochorowski IIIF
REKLAMA
REKLAMA