Express-Miejski.pl

Nowy "szeryf" w powiecie. Pierwsze wrażenia i plany

podinsp. Andrzej Sidorowicz - Radzikowski

podinsp. Andrzej Sidorowicz - Radzikowski fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

2 kwietnia w Komendzie Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich odbyła się uroczystość powołania nowego Komendanta Powiatowego Policji.

Nominację na to stanowisko z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Dariusza Biela otrzymał podinspektor Andrzej Sidorowicz – Radzikowski.

Zapytaliśmy nowego komendanta o plany związane z nowymi obowiązkami.

EM: Czy planuje Pan wprowadzenie zmian w Komendzie Powiatowej w Policji w Ząbkowicach? Może zmiana jakichś dotychczas obowiązujących zasad?

K: KPP to dobrze zorganizowana struktura, od lat osiadająca bardzo dobre wyniki. Być może w samym KPP przeprowadzimy kosmetyczne przesunięcia niektórych stanowisk, ale będzie to związane jedynie z możliwością zastępowania się wzajemnego policjantów w ramach konkretnych zespołów i zwiększenie mobilności tychże zespołów.

EM: Jakie wymagania będzie Pan stawiał swoim podwładnym?

K: Od współpracowników oczekuję kompetencji w działaniu i odpowiedzialności za powierzone im zadania. Cenię kreatywność i niekonwencjonalne podejście do wyłaniających się  zagrożeń.

EM: Jak ocenia Pan dotychczasową pracę policji w Ząbkowicach? Czy można mówić o sukcesach?

K: Powiat ząbkowicki to bezpieczny obszar, a obsługująca go Policja to sprawna i skuteczna jednostka. Od 2009 roku, czyli już czwarty rok systematycznie obniżamy ilość przestępstw w najbardziej uciążliwych kategoriach, jak: włamania, kradzieże, rozboje, bójki czy niszczenie mienia. Uważam to za największy sukces, bowiem to są  w skali czterech lat setki osób mniej poszkodowanych. Jestem także ogromnie zadowolony z ciągle poprawiającej się skuteczności w wykrywaniu sprawców przestępstw. Z roku na rok - także od 2009 roku udaje nam się poprawiać nasze wyniki.

EM: Jak Pan ocenia stan bezpieczeństwa w powiecie ząbkowickim? Czy w porównaniu z latami ubiegłymi przestępczość rośnie czy maleje? Czy w naszym regionie są rejony szczególnie zagrożone przestępczością?

K: Duże miasta, z uwagi na większa anonimowość zawsze są bardziej zagrożone aktywnością przestępców, jednak w naszym powiecie nie widać znacznych dysproporcji w zagrożeniu na terenie poszczególnych gmin. Zauważamy, że wzrasta zagrożenie przestępczością na szkodę osób starszych, w tym oszustwa na tzw. "wnuczka" i właśnie pod legendą pomocy przez instytucje gminne, służbę zdrowia czy ZUS. Przygotowujemy szeroką akcję społeczną: "Nasze bezpieczeństwo - nasza odpowiedzialność", do której chcemy zaangażować wiele środowisk, tak aby pokazać, ze nie tylko Policja ale i my sami: rodziny, sąsiedzi mogą siebie wzajemnie wspierać w ochronie przed złodziejami.

EM: Czy planuje Pan jakieś działania usprawniające pracę policji? Może w planach są dodatkowe szkolenia?

K: Szkolenia są przewidziane w harmonogramie szkoleń na 2012 rok oraz organizowane w miarę potrzeb.

EM: Dziękuję bardzo za rozmowę.

Express-Miejski.pl / Anna Nalepa

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA