Express-Miejski.pl

Czego nie możesz robić będąc na zwolnieniu L4

BioFach&Vivaness 2012 fot.: Urząd Marszałkowski / umwd.dolnyslask.pl

Nasi czytelnicy od kilku dni proszą nas o dokładne sprawdzenie informacji kiedy i czy w ogóle można pracować będąc na zwolnieniu L4. Przychylamy się do prośby tym bardziej, że informacja ta może być przydatna także dla niektórych pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Bardzie.

Ogólna zasada dotycząca zwolnienia lekarskiego L4 brzmi: na zwolnieniu chorobowym nie można podejmować żadnej pracy - ani wynikającej z umowy o pracę, ani z umów cywilnoprawnych, czy z samozatrudnienia. Musimy odłożyć na bok wszystkie sprawy zawodowe. W przeciwnym razie możemy zostać oskarżeni o naruszenie obowiązków pracowniczych i grozi nam dyscyplinarne zwolnienie. Taką informację uzyskaliśmy z ZUS-u w Ząbkowicach Śląskich.

Przebywając na zwolnieniu lekarskim, mamy się wychorować i wyzdrowieć i absolutnie nie wykonywać jakichkolwiek obowiązków związanych z wykonywaną pracą - mocno podkreśliła w rozmowie przedstawicielka ZUS.

Ustawa o świadczeniach pieniężnych mówi wyraźnie, że w razie choroby pracownik, w przypadku którego lekarz orzekł niezdolność do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, otrzymuje z ubezpieczenia społecznego zasiłek chorobowy w wysokości 80% wynagrodzenia. Jeśli pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie powinien powstrzymać się od świadczenia pracy na okres trwania tego zwolnienia. Nie przestrzeganie tego zapisu może grozić oskarżeniem o próbę wyłudzenia zasiłku chorobowego lub oskarżeniem ze strony ZUS Pracodawcy o nie respektowanie praw pracowniczych. Celem zasiłku jest bowiem rekompensata utraconego przez pracownika dochodu. Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie wykonuje bowiem pracy, za którą w normalnych okolicznościach otrzymywałby wynagrodzenie.
Jeśli jednak pracownik nie może wykonywać pewnych czynności na stanowisku pracy (np. kobiety w ciąży nie powinny dźwigać, pracownik w trakcie zatrudnienia uległ wypadkowi itp.) wówczas na podstawie zaświadczenia lekarskiego lekarza medycyny pracy Pracodawca ma obowiązek zmienić warunki pracy tego pracownika, tak aby dostoswane były do jego nowej sytuacji zdrowotnej.

Dlaczego te informacje miałyby przydać się pracownikom Urzędu Miejskiego w Bardzie? Ponieważ z otrzymanych od Czytelników informacji wynika, że Pani Sekretarz Gminy Grażyna Cal od 9 stycznia do 10 marca 2012 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, co nie przeszkodziło jej w braniu aktywnego udziału w życiu gminy, a nawet z racji pełnionej funkcji, życiu całego województwa. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie burmistrza Krzysztofa Żegańskiego:

Rzeczywiście Pani Grażyna Cal przebywała w tym czasie na zwolnieniu, ale w zaświadczeniu lekarskim miała zapis o możliwości poruszania się, innymi słowy nie musiała leżeć. Nie wykonywała żadnych obowiązków służbowych. Po pierwsze musiałaby wtedy wpisywać się na listę. Nie brała także udziału w żadnych delegacjach urzędowych. Jeśli była nawet na takiej delegacji, to nie wiązało się to z tzw. wyjazdem oficjalnym - komentuje burmistrz.

Nasuwa się zatem pytanie: jeśli Pani Grażyna Cal nie była na sesji Sejmiku Województwa w charakterze radnej, to w takim razie czemu miała służyć jej obecność?

Przypomnijmy raz jeszcze. Zwolnienie lekarskie jest zaświadczeniem lekarza o niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Czyli będąc na L4 nie wolno pracować, a już tym bardziej wyjeżdżać w delegacje. Na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego są zdjęcia z XX sesji Sejmiku Województwa, na których wyraźnienie widać Panią Cal. Jest także bogata galeria zdjęć potwierdzająca jej udział jako członka oficjalnej delegacji na Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach 2012, które odbyły się w lutym w Norymberdze. Zwrócilismy się do Pani Cal z prośbą o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, ale niestety odmówiła komentowania całej sprawy.

Są jeszcze inne możliwe wyjaśnienia podobnych sytuacji. Pracodawca może albo być nieświadomy błędnego działania, albo co gorsze "po cichu" aprobować taką formę "przebywania Pracownika na zwolnieniu" licząc na to, że ani ZUS ani PIP nigdy się o tym nie dowiedzą. Warto też w tym momencie dodać, że jeśli Pracownik przebywa na zwolnieniu powyżej 30 dni, to jego wynagordzenie wypłaca ZUS. Jeśli zatem taki Pracownik pojawia się w pracy i wykonuje swoje obowiązki, jeździ na delegacje itp. to zyskuje na tym przede wszystkim Pracodawca. Tracimy niestety my wszyscy. Trzeba jednak pamiętać, że ZUS w każdej chwili może powołać „chorego” na komisję lekarską i zakwestionować zasadność tego zwolnienia. Możliwości niebezpieczeństw jest jednak dużo więcej. Jeśli podczas kontroli (a zarówno ZUS jaki i US mają 5 lat na sprawdzenie dokumentacji z danego roku i zazwyczaj raz na 5 lat przychodzą do firmy) organy te zauważą pewne nieprawidłowości - to konsekwencja będzie polegać na tym, że po pierwsze Pracodawca zostanie obarczony karą za nie przestrzeganie zasad L4 i dopuszczenie Pracownika do wykonywania pracy - od 500 zł do 30.000 zł. Jednocześnie Pracownik może zostać oskarżony o próbę wyłudzenia świadczenia chorobowego i finał całej sprawy zakończy się sądzie. Wówczas Pracownik będzie musiał zwrócić kwotę pobranego zasiłku + odsetki, a Pracodawca z kolei zapłacić za ten okres wynagrodzenie pracownicze + ZUS + podatki + odsetki. Koszty zatem spore.

Express-Miejski.pl / Anna Nalepa

48

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Czego nie możesz robić będąc na zwolnieniu L4

  2012-03-14 09:37:14

  Express-Miejski.pl / Anna Nale

  Nasi czytelnicy od kilku dni proszą nas o dokładne sprawdzenie informacji kiedy i czy w ogóle można pracować będąc na zwolnieniu L4. Przychylamy się do prośby tym bardziej, że informacja ta może być przydatna także dla niektórych pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Bardzie.

 • 2012-03-14 12:40:14

  gość: ~Kłamstwo i obłuda!

  (this post was banned by administrator)

 • 2012-03-14 14:30:15

  gość: ~kobieta aktywna inaczej

  (this post was banned by administrator)

 • 2012-03-14 14:54:45

  gość: ~kobieta aktywna inaczej

  Po co to forum, jeżeli nie można pisać prawdy. Ale mam podpowiedź, do tego linku do umwd dodajcie link na stronę www.bardo.pl w aktualnościach z 20 stycznia 2012 też są zdjęcia z sesji w Bardzie ze zdjęciami tej schorowanej persony. Do Waszej wiadomości, żeby tego było mało, to ta osoba w tym roku zastępowała burmistrza i pewnego wtorku przyjmowała interesantów. Myślę, że to nie jest trudne do sprawdzenia.

 • 2012-03-14 14:56:14

  gość: ~Joanna Suchecka

  (this post was banned by administrator)

 • 2012-03-14 15:13:13

  janek56

  Na awolnieniu L4 można robić wszystko tylko nie trzeba dać sie złapać.Takie życie

 • 2012-03-14 15:28:05

  gość: ~kobieta aktywna inaczej

  PIP i ZUS mogą sprawdzić jej komputer, jak się logowała do systemu w czasie chorobowego, a może wojewoda i marszałek zajęliby się swoją radną i sekretarzem podległej gminy. A co na to RADA MIEJSKA w Bardzie/

 • 2012-03-14 17:05:05

  gość: ~"BEZRADNY OBYWATEL"

  Do gościa:~kobieta aktywna inaczej~aby za bardzo się nie rozpisywać,tak jak ma Pani słuszną uwagę co do "wszechwładnej,wszech aktywnej,wszech kłamliwej,a nadto wszech przykładnej " kobiety której granice ludzkiej natury,nam mieszkańcom Miasta i Gminy Bardo z pewnością jeszcze w całej okazałości nie ukazała bo "trwanie" jej "roli" uwarunkowane jest "mandatem" "radnej-aktywnej towarzysko/w szerokim tego słowa rozumieniu/ a który to "mandat" też nie wiadomo kiedy wygaśnie/"wczoraj PSL,jutro PO,pojutrze SLD,tych ugrupowań politycznych jest jak chwastów w ogrodzie"/.
  Przyzna Pani że takich "zwolniej L4" w jej karierze będzie jeszcze bez nica kij.
  Inną kwestią,tego zwolnienia jest jego aprobata.
  Wymieniła Pani rolę Rady Miasta.
  Będąc na dzisiejszej sesji Rady Miasta zapewniam Panię że to to jest,istnieje,ale nie w Bardo.
  Jedyną "radą" w naszym miecie i gminie jest "rada żegański" a ci którzy mieli w Pani rozumieniu pełnić rolę radnych/którzy stanowią większość w radzie/ to "ubezwlasnowolnieni" coś na" kształt człowieka " z wyrazinym przypominającym wizerunek stworzenia zaczynający się na M m a kończy się na A.Dla ułatwienia podpowiedż: w cyrku jedna z atrakcji o zoo lekko wspomnę.
  Ps.Dlatego Panie Andrzeju WITEK,używając terminologi sportowej,wpuścić do "drużyny" w miarę "zdolnego" zawodnika,to tylko po pańskiej "szkołe trenerskej" takie "talenta" w postaci Pańskiego syna" potrafą tak nieudolnie grać..Oczywiście że nie mam złego zamiaru obrażać Pana i Pańskiego syna ale gra zespołowa to nie tylko gra w interesie własnym i żeganskiego ale i pozostałych zawodników.
  I dlatego, jeśli Pan strzela sobie gola do własnej bramki,ja z tego powodu niezmiernie się cieszę.
  I zwracanie mi uwagi,używając dalej terminologi sportowej,to "ŻÓŁTA" kartka dla Pana,i na tym polega różnica między nami że ja lubię tenis ziemny./bo tam już nie ma głupich tłumaczeń i zachowań/ bo grając kiedyś w piłkę nożną jeden z kolegów też nie grał"fer" , ale to jest pikuś w porównaniu do tego co gra pański syn,co w temacie "GMINA BARDO URATOWANA" mocna zaznaczyłem.
  Jeśli Pan jako ojciec tego nie zauważa,to tym bardziej jest mi przykro,a "mówienie" że to mój "szef" skwituję takim zdaniem:jaki szef tacy jego pracownicy,a żeby Pana potrzymać na duchu dodam jeszcze,jaki burmistrz taka większość w radzie.
  ak

 • 2012-03-14 17:25:06

  JHH

  Sądzę, że Rada Miejska na to NIC, bo biorąc pod uwagę dotychczasowe poczynania, terminy reakcji na pisma i skargi, a także intelektualne możliwości absorpcji tego problemu - zajęło by to nie mniej niż pięć lat. Kadencja jest za krótka, ot co. Przykładem może jak najbardziej być dzisiejsza sesja, gdzie radni {bez wyjątku} wykazali się absolutnie nieznajomością tak procedur obowiązujących w pracy Rady jak i zwyczajnym pojmowaniem zasad praworządności. Stąd pozwolili się wyeliminować przez burmistrza z możliwości uchwalenia nowych cen wody, a nawet nie zauważyli, że przewodniczący nie za bardzo prowadzi obrady, ogranicza się do czytania obszernych fragmentów projektowanych uchwał zdając się na prowadzenie obrad przez burmistrza {czyżby nie wierzył w umiejętność czytania u swoich radnych}. A jak Wam się podoba tak brzmiąca "komenda" przewodniczącego: "OGŁASZAM GŁOSOWANIE NAD PROJEKTEM UCHWAŁY - choć nie padł żaden wniosek.

 • 2012-03-14 18:21:51

  gość: ~?

  takich dziwnych,,dziwnych,, L 4 jest wiecej w naszej parafi

 • 2012-03-14 18:33:53

  gość: ~sfrustrowanyparanoik

  Pytanie do "samorzadowca" czy tak czuły na przestrzeganie prawa i procedur Nasz Drogi Waldi tez niczego nagannego nie widzi w postępowaniu Bezcennego Skarbu(okreslenie Cara Gosudara) Wiła Wianki wobec ZUS-u,czy moze wg.ciebie Waldi,(moge sie tak zwracać do ciebie ?) jest to swoisty rodzaj "kobiety przedsiebiorczej,

 • 2012-03-14 19:33:08

  gość: ~gośc

  Czy EXPRESS MIEJSKI POSIADAJĄC dowody w postaci zdjęć i pisząc o tym fakcie na forum powiadomił również odpowiednie organa ( ZUS, Prokuratura ) o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez p. Sekretarz gminy Bardo G. Cal ?
  "Każdy, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma obowiązek zawiadomić o tym Policję lub prokuratora."

 • 2012-03-14 19:40:57

  gość: ~mieszkanka

  oj nie ładnie... Niby dorosła, niby wykształcona, a takie rzeczy robi? Albo się choruje albo "wycieczkuje". I jeszcze ustawiała się do zdjęć... A to,że nie musiała leżeć, to nie pozwolenie na łażenie ;-)
  HELO!!!

 • 2012-03-14 20:00:44

  gość: ~gość

  A na spotkanie Burmistrza z mieszkańcami to przyszła prywatnie aby się posilić za budżetowe pieniądze.

 • 2012-03-14 22:21:56

  gość: ~Joanna Suchecka

  Dwumiesięczne zwolnienie pewnikiem będzie miało związek z kwotą odszkowania. Czy ubezpieczyciel jest o tych faktach poinformowany?

 • 2012-03-15 11:21:21

  gość: ~mieszkanka Brzeźnicy

  Sorki, ale zamiast bezczynnie siedzieć i pisać na forum o wiadomej w 100% sprawie, może lepiej byłoby złożyć odpowiedni donos do ZUS i prokuratury. Przecież jest tu grupa ,której takie rzeczy doskonale wychodzą i nie piszę tu w sensie uszczypliwym.
  Jeżeli do ZUS-u nikt oficjalnie tego nie poda to nawet gdyby wiedzieli o sprawie to będą
  udawali, że nic im o tym nie wiadomo.
  Ostrzyć kopie i do boju Obłędny Rycerzu z Manchy.

 • 2012-03-15 11:57:27

  gość: ~PODATNIK

  PO TYM W PISIE WIDAĆ IŻ NIE TYLKO W BARDO TA PANI , JEST SZANOWANA
  a może tak mieszkanka w Brzeźnicy ruszy tyłek i spełni swój obywatelski obowiązek !

 • 2012-03-15 12:18:05

  gość: ~sfrustrowanyparanoik

  Skąd wiesz,że tego nie uczyniłem.zamiast siedzieć i bezmyślnie się gapić w monitore,przeleć po wątkach i zobacz kiedy był mój pierwszy post w tej sprawie.Dla ułatwienia dodam ,ze chodziło o wizytę Dostojnej Persony First Lady Pierwszej Nałożnicy Boskiego Cezara Sekretarzycy Wiała Wianki Radnej Sejmiku Dolnośląskiego na Targach w Norymberdze ,trzeba trafu jak była na L-4.A co do tego czy nam to wychodzi lepiej lub gorzej,ano to wszystko zależy również od tzw.przepraszam za wyrażenie "organów sprawiedliwości".Bo też "mieszkanko Brzęznicy" jeżeli facio na posadzie śledczego w komendzie policji pszenno-buraczano-kartoflanego powiatu,pisze i słowem swoim ręczy że dwa piece CO o mocy 50 KW każdy ważą tyle ,że za złom można było dostać az ...200 zł , to do kogo ta mowa ?? Kazdy najmarniejszy zbieracz puszek po piwie i czy innego żelastwa powie ci ze taki jeden piec to minimum 1200 kg, a złom "chodził wtedy po 80 gr/kg.No tak ale aby być WOLNYM od takiej wiedzy to trzeba być na początku pisania postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa młodszym aspirantem a na koniec protokółu już podkomisarzem,Czyż nie błyskawiczny awans.No może dlatego co ten WYBITNY ŚLEDCZY przypadkiem nosi takie samo nazwisko jak zdobywca Oskara za całokształt filmowej twórczości w Pomrocznej.Co oczywiście niczego nie dowodzi,bo rzeczony aspiaranto-komisarz to jeno za indywidualne wybitne walory awanosowan został. Ale też jak się chłopina tak starał to trudno tego było nie docenić .A diós

 • 2012-03-15 13:29:55

  JHH

  Jak można wymagać od policjanta, żeby ujrzał piec, przecież to kruszynka, on nie widzi obiektów wielkości boiska do gry w piłkę siatkową. Miałem z nim do czynienia, zostawię bez komentarza, to już dwóch takich policjantów znam. A czemu nie dziwię się, że awansował?? Gdyby był księgowym, to 2x2 nieczęsto byłoby 4.

 • 2012-03-15 19:58:37

  gość: ~Autor nieznany

  Wila Wianki - "To wiejska pieknosc, dla której praca jest pojęciem odrębnym. Zostala rozpieszczona przez matke, dla której byla oczkiem w glowie.... "

  Za swoje postępowanie i łamanie przyjętych zasad Jagna z powieści "Chłopi" W. Reymonta została wykluczona ze społeczeństwa poprzez wywiezienie na wozie pełnym gnoju.

  -" Każdy ma wady, ma zalety,idealny nie jest nikt, ale Jagna przedstawia sobą osobę rozwiązłą bez żadnych h..mulców ,a najlepiej świadczy o tym romans z żonatym mężczyzną oraz umiejętność patrzenia jego skrzywdzonej żonie prosto w oczy..."

  Wszystkie podobieństwa do osób oraz wydarzeń istniejących w rzeczywistości jest niezamierzone i zupełnie przypadkowe.

 • 2012-03-16 13:21:12

  gość: ~sfrustrowanyparanoik

  Czyniąc zadość prośbie "mieszkanki Brzeżnicy" informuję niniejszym,ze w dniu dzisiejszym pisemnie i oficjalnie z podaniem swoich danych osobowych powiadomiłem ZUS w Walbrzychu i PIP w Kłodzku o zatrudnianiu "ciężko niedomagajacej" Sekretarzycy Wliła Wianki przez nieludzkich pracodawców w osobach Żurmistrza Cristoferlandu i Marszałka Województwa Dolnoślaskiego.Zapewne zapyta "mieszkanka Brzeżnicy"a czemuż to aż do Wałbrzycha,ano z tego to powodu ,że poproszona w telefonicznej rozmowie,zdawać by sie mogło kompetenta urzedniczka ząbkowickiego oddziału ZUS, odpowiedziała,co ona nic nie może zrobić bo doniesienia prasowe czy portali internetowych...nie są podstawą do wszczęcia jakiegoklowiek postepowania wyjąśniajacego w takiej sprawie.No tak ,zapodała,zastrzegam ,ze podczas tej rozmowy jak nigdy byłem trzeżwy jak noworodek.Onaż ta "kumpetetnta ale inaczej" Wysoka Urzędniczka ,doradza napisanie- ANONIMU , a to wtedy machina ruszy.Ja jednak się podpisałem ,a to także dlatego ,ze czynię to zawsze jak szczypie Naszego Zurmistrza a takze by móc poinformować w przyszłości PT Czytelników o wynikach "cięzkiej pracy" tych ł'organów. A dios

 • 2012-03-16 18:52:24

  gość: ~gośc

  Za darmo nikt "chorych"nie będzie bronił, oficjalne wydatki na "papugę" też nie mogą przekroczyć pewnych poziomów, to trza było z ceną wody "zakompinować"
  To tak samo jak z wydatkami reprezentacyjnymi ( podejmowanie gości itp.)jak się limit wyczerpał to się podatek dla hostinca umożyło, coby ludzie nie gadali, że żurmistrz za "piwo" nie chce płacić. Żurmistrz człek honorowy długi za "meny" spłaca , tylko dlaczego nie swoimi prywatnymi pieniędzmi? czyżby za mało zarabiał?

 • 2012-03-17 09:01:32

  gość: ~GOŚĆ

  Dlaczego ,panowie jesteście tacy mściwi , przecież ta Wiła-Wianki to całkiem dobra i pracowita Kobita , a któż , jak nie ta Kobita zadbała aby nasz Car Batiuszko miał gdzie , zmęczoną głowę przytulić , bo muszę wam powiedzieć iż przez takich jak Wy to same kłopoty , wszystko wam się nie podoba ! ileż dodatkowej pracy ma ta nowa para , zamiast leżeć na wyspach Kanaryjskich i upajać się sobą na wzajem , to muszą przesiadywać z Radcą prawnym i Organistą , wymyślając nowe prawo , co by tych dociekliwych mieszkańców zadowolić i uszczęśliwić ! Jestem wręcz oburzony Waszym postępowaniem !
  a tak nawiasem , może nasz kochany Ł-organista zajął by się WESELEM pary młodej ,a nie tylko knuł jak tych prostych Ludzi Tłumanić ! Oszukiwać !
  Panie Kardaś , skończ Pan robić sobie wstyd , i swoim bliskim !! sługusie Cara ! myślisz że ludzie zapomną ! mylisz się ! pamiętaj naród jest Pamiętliwy , a ty masz tych oszustw dużo na sumieniu ! Jak ty możesz , ty JUDASZU !

 • 2012-03-17 12:02:24

  gość: ~Strażak

  czytam te wpisy i przypomniało Mi się jedno zdarzenie !
  nie pamiętam kiedy to było , z dwa lata temu , gdzieś około 6,10 czasu polskiego ,zawyła syrena , został zgłoszony wypadek samochodowy na drodze krajowej K-8 , samochód stał już wyprowadzony przed remizą i wszyscy pozostali czekali na strażak , który zamyka cały dobytek ! Wtem krokiem powolnym z góry podąża Burmistrz , wiemy wszyscy iż ten bidula ma tyle obowiązków , bo to prace dla interwencyjnych trzeba ustalić , zapoznać się z pismami , zarzutami które pisze opozycja ,wypić poranną kawę, a może i trzy za pieniądze podatników , no i wiele różnych czynności wykonać , bo wiecie jak mówią : Pańskie oko , konia tuczy !" ale wracajmy do tematu , zobaczywszy samochód ,podszedł do niego , otworzył aby dowiedzieć się , co się stało ? I wiecie co zobaczył, ano jednego strażaka ,który akurat w tym czasie był pracownikiem Interwencyjnym , i przebywał na zwolnieniu lekarskim ! panowie jak on zaczoł pomstować , bo jak to tak można państwo oszukiwać , on to zgłosi gdzie trzeba ! z pracy wyrzuci ! itd. aż biedny strażak wysiadł z auta ,i pomaszerował do domu !
  Więc proszę nie mówcie mi takich Kłamstw , że niby pan Burmistrz nie zareagował na takie zachowanie Swojej SEKRETARZYCY ! bo w to wżyciu nie uwierzę !

 • 2012-03-17 13:28:18

  gość: ~"BEZRADNY OBYWATEL"

  STRAŻAK cokolwiek znaczy to brzmi DUMNIE,w czasie AKCJI BOHATER.
  Cała ta opisana historia świadczy tylko o jednym,że żegański to nie tylko najgorszy burmistrz po 1989 roku ale próżniak jakich mało.
  Gdybym był na twoimi miejscu,drzwi od wozu strażackiego,spokojnie bym zamknął i spokojnie do niego powiedziałbym tak:"SPIEPRZAJ DZIADU"./"laudacja z twojej strony/
  Ps.Nie przez przypadek użyłem słynnego skrótu myślowego.Andrzej Krawczyk

 • 2012-03-17 22:17:27

  gość: ~gość

  Ciekawym czy w urzędzie zdążą "posprzątać" wszelkie ślady aktywności zawodowej przybocznej komendanta przed przybyciem WIELKICH komisyji z ZUS i Inspekcyji Pracy?

 • 2012-03-18 08:28:14

  gość: ~kobieta aktywna inaczej

  W urzędzie może zdążą, ale w sejmiku raczej nie, bo na XIX Sesji w dniu 20.01.2012 była w kołnierzu ortopedycznym (do zdjęcia się oczywiście ustawiła) więc władze sejmiku nie mogą powiedzieć, ze o niczym nie wiedziały. Czekam z ciekawością na dalszy rozwój wypadków.

 • 2013-10-03 23:26:14

  gość: ~pamiętliwy

  Oj,zapomniało się, jak to przed laty na L4,budowało się dom. Dom był własny ale zasady przebywania na L4 to się chyba nie zmieniły.

 • 2012-03-19 10:41:47

  gość: ~autor

  Phieee, też bym się nie martwił na miejscu burmistrza czy wspomnianej Pani bo i tak zapłaci za to społeczeństwo z rachunku urzędu gminy :) i nie ma co marzyć o regresie wobec osoby łamiącej zakazy :)

 • 2012-03-19 13:48:33

  gość: ~ZAWIEDZIONY WYBORCA

  Należy więc bacznie się temu przyglądać i pilnowć.
  O ile przy kontoli zostanie wymierzona kara to niech zapłacą sobie WIŁA WIANKI I Burmistrz. Co brakowało jej pieniędzy na remont mieszkania w Polanicy ? Właściwie to mama jeszcze jedno pytanie: po co nam potrzebny z-ca burmistrza skoro P.Cal przyjmuje interesantów za Burmistrza i chodzi na wszystkie spotkania, chyba że tylko jako "dama" do towarzystwa.

 • 2012-03-19 14:41:19

  gość: ~sfrustrowasnyparanoik

  Na pytanie zadane zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej : w jakim charakterze Pani Grazyna Cal przebywała na sali sądowej jak żurmistrz wycierał ławę oskarzonych, skoro nie było jej nazwiska na wokandzie i nie była wezwana w charakterze świadka itp.?? Odpowiada żurmistrz pismem z dnia 01.04.2011 r. l.dz. ROISOI.1510.01.2011 cytuję ; w zakresie obowiązków Pani Grażyny Cal -Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Bardo były sprawy zwiazane z oświatą gminna.W związku z powyższym uczestnictwo Pani Cal na rozprawach w wynikało z pełnienia obowiązków służbowych. koniec cyt.Ponieważ byłem każdorazowo obserwatorem tych rozpraw,to jedynie raz owa dama ,była przesłuchana w sądzie w charakterze świadka.Pozostałe jej obecnośći i PEŁNIENIE OBOWIĄZKÓW SŁUZBOWYCH polegało na szczerzeniu zębów do oskarżonego, co by nie napisać to na koszt podatników.Ale mata co chcieliśta,trzeba było toto jeszcze na posłanke wybrać.A OMCABBP ( o mało co a była by posłem).A diós

 • 2012-03-19 19:17:39

  gość: ~gość

  Niedługo kierowcy bocznymi drogami zaczną omijać Bardo coby się "trądem" nie zarazić
  Oznaki choroby już się ponoć pojawiły u 8 osób, ale "zarażonych" jest więcej i nic nie robią aby się "uzdrowić" Widocznie tak im "pasuje"

 • 2012-03-21 01:27:05

  gość: ~tulipan

  ja sie ciesze ze mam burmistrza z jajami a nie eunucha.A tak na marginesie zal wam dupy to nastawcie swoje....i tak wszyscy jestesmy szwagrami ha ha ha.nie znacie zycia.

 • 2012-03-21 22:27:57

  gość: ~gość

  A ja jestem innego zdania,
  dla mnie burmistrz powinien rządzić gminą kierując się przy tym rozumem a nie...JAJAMI

 • 2012-03-22 11:30:39

  gość: ~sfrustrowanyparanoik

  mam pytanie do znawców prawa : jak to jest, nasza Sekretarzyca Wiła Wianki dzisiaj rano tj.22.03.2012 r. szurneła swój podpis na kremlowskiej liscie obecności i w te pędy poganała na obrady Sejmiku Dolnośląskiego. Czyli kasiurę trzepie jak by nie pisać dwa razy,bo o żadnym urlopowaniu na ten dzięń nie wspominała,tak sie też jakoś złożyło co i Boski Przyd.. upas pognał tego dnia toże w siną dal. Widać jakiś interes poza opłotkami gminy zweszył.A może Skarbu Swojego Osobistego pojechał pilnować,bo to w tym wojewódzkim mieściie to nie jeden z brylujacych na salonach za przeproszeniem radnych sejmikowych palybojów oskomę ma na cudny kuperek naszej Rodaczki.A co do brania kasiury dwa razy ,bo i za niby obecność na kremlowskich komnatach i na sejmikowych bajaniach,to trza być wyrozumiałym,chałupa w Polanicy kosztowała oj kosztowała.A diós

 • 2012-03-22 12:09:38

  gość: ~"prawo mówi"

  Nie każdy się urodził Grażyną z domu Topolanek, nie każdy urodził się Krzysztofem Żegańskim.
  Jutro też jest dzień i będzie tak samo.
  Szkoda tylko, że do następnych wyborów to społeczeństwo jest zmuszone tolerować tak nagminne zachowania
  Wykorzystują słabość organu kontrolnego tj.Rady Miasta, to jest przykre w odczuciu społecznym.
  "O take Polske wałczyłem"-słowa Wałęsy.

 • 2012-03-22 19:59:04

  gość: ~gość

  Don,
  masz kolejny powód coby obywatelski obowiązek spełniś i poinformować Inspekcję Pracy aby sprawdziła wstecz, czy obecność p. Cal z domu Topolanek na sesjach sejmiku dolnośląskiego nie pokrywała się z jej obecnością w urzędzie?
  Kobiety zdolnego Śląska , oto przykład promowania aktywności kobiet przez waszą AMBASADOR, a u nas na wsi to się złodziejstwo nazywa

 • 2012-03-22 21:03:18

  gość: ~gość

  Nie zdziwił bym się wcale jakby się okazało
  że w te dni w których odbywały się sesje sejmiku p. Cal z domu Topolanek miała akurat wyjazd służbowy do wrocławia w tzw. delegacje, a co za tym idzie zwrot kosztów przejazdów oraz dieta

 • 2012-03-22 21:27:45

  gość: ~sfrustrowanyparanoik

  Nie ma sprawy,oświadzczam tylko co to nie żaden donos, ja wszystko podpisuję imieniem i nazwiskiem m.in. po to aby o efektach lub ich braku móc poinformować PT Czytelników. A diós

 • 2012-03-22 21:35:58

  gość: ~gosc

  nie napisałem donos tylko "obywatelski obowiązek"

 • 2012-03-23 08:22:05

  gość: ~jola

  a to,że bratanek też często "choruje"?
  dziwne... młody, silny facet...a taki chorowity?
  koparka stoi...on też?

 • 2013-10-03 18:31:39

  gość: ~Edyta

  Ludzie, co Wy ty wypisujecie!!! Jakieś brednie! A ja na prawdę szukam informacji!!! Właśnie mam taki problem i już mi głowa pęka od czytania na różnych forach. Jestem w ciąży i nie wiem co z firmą. Może mi ktoś podpowie! Z tego co tu piszecie wynika, że nie wolno mi nic robić w firmie, ale co ze zwykłym zarządzaniem, z pracownikiem!? Znalazłam takie orzeczenie: SN z dnia 6 maja 2009 r. (II UK 359/08, OSNP 2011/1-2/16) -czynności formalnoprawne podejmowane w okresie niezdolności do pracy przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w związku z posiadanym przez nią statusem pracodawcy nie są pracą zarobkową powodującą utratę prawa do zasiłku chorobowego (art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.)” http://www.eporady24.pl/podpisywanie_dokumentow_w_trakcie_zwolnienia_lekarskiego,pytania,16,99,8033.html No to chyba mi nie zabiorą zasiłku jak np. wypłacę pensję pracownikowi itp?!!! Co o tym myślicie?

 • 2013-10-03 18:43:34

  gość: ~gość

  Zależy PO której stronie jesteś POlitycznie. Radna wojewódzka będąc na zwolnieniu lekarskim na targi do Niemiec pojechała, do zdjęć tam pozowała i nie obiło mi się o uszy żeby musiała zasiłek zwracać

 • 2013-10-15 13:15:35

  gość: ~nini34

  niczego

 • 2013-10-23 16:03:09

  gość: ~principesca04

  mam pytanie odnośnie l4..pracuję w sklepie jako sprzedawca,uległam drobnemu wypadkowi przy pracy przez co jestem na zwolnieniu,wskutek wypadku mam niesprawną jedną dłoń...dorabiałam sobie jako tłumacz,zawsze na umwe zlecenie..czy gdy jestem na l4 od mojego pracodawcy to nie moge równiez wykonywać pracy która nie wymaga sprawności fizycznej?

 • 2013-10-23 16:46:05

  gość: ~ławnik

  Nie możesz.

 • 2017-07-16 12:19:35

  gość: ~Ona

  Znam policjanta ktory bedac na zwolnieniu lekarskim wyjezdza do pracy w niemczech uwaza ze jemu wszystko wolno

 • 2017-12-14 09:28:58

  gość: ~egeg

  ostatnio dodany post

  Agencja ROD z Lublina tworzy kampanie promocyjne i przeprowadza eventy. Pracowaliśmy dla wielu międzynarodowych klientów i dzięki nam odnieśli swój sukces. https://reklama-lublin.pl/

REKLAMA