Fundatorka szkół, dróg oraz budowy Zamku w Kamieńcu Ząbkowickim, bohaterka przedstawień, komisów uczniowskich i kobieta, która wyprzedzała XIX wiek – to tylko niektóre z obliczy, które będą mogli poznać wrocławianie 8 marca podczas Dnia Marianny Orańskiej
Jak Wrocławian przywita holenderska księżniczka, zasłużona dla ziem ząbkowicko-kłodzkich, przekonamy się już o godz. 12.00 podczas spektaklu-happeningu „Wjazd królewny Marianny do stolicy Dolnego Śląska”. Plenerowy happening zainscenizuje wrocławski Teatr Na Bruku w okolicach pomnika Aleksandra Fredry. W trakcie spektaklu zostanie odsłonięta wystawa „Na szlaku Marianny Orańskiej”. Dzięki niej będzie można poznać efekty działalności królewny pochodzącej z Holandii, które przetrwały do dzisiaj.
W godz. od 12.00 do 16.00 na miłośników turystyki będzie czekała prezentacja gmin z powiatów ząbkowickiego i kłodzkiego, tworzącego Szlak Marianny Orańskiej. W specjalnym namiocie będzie można nabyć okolicznościową monetę z wizerunkiem Orańskiej, a także publikacje książkowe związane z bohaterką dnia w przystępnych cenach.
O godz. 14.00 uczniowie zaproszonych szkół obejrzą spektakl „Konferencja na granicy dwóch światów” przygotowanego przez Teatr nie Jednego Aktora z Bystrzycy Kłodzkiej. Podczas przedstawienia w reżyserii Grażyny Wachowskiej-Szuby poznamy burzliwe losy księżniczki, w której rolę wcielą się cztery mieszkanki Bystrzycy Kłodzkiej w różnym wieku. Na zakończenie, około godz. 15.00, na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego zostaną ogłoszeni zwycięzcy konkursu „Śladami Marianny Orańskiej” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej.
Rok 2010 w Województwie Dolnośląskim został ustanowiony „Rokiem Marianny Orańskiej” decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Ma być on uczczeniem pamięci i podkreśleniem zasług królewny Marianny dla rozwoju śląskiej społeczności. Radni zgodnie stwierdzili, że ustanowienie roku 2010 rokiem Marianny Orańskiej w dwusetną rocznicę jej urodzin, będzie wyrazem uznania dla wartości jakim hołdowała i docenieniem dorobku, jaki pozostawiła po sobie.
Szczegółowych informacji o przedsięwzięciu udziela Adam Piwek z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, e-mail: a.piwek@okis.pl , tel. 0 696 317 330.
W galerii fotografie aktorek – Pauliny Kajdanowicz i Amelii Iwańskiej - grających Mariannę Orańską w spektaklu „Konferencja na granicy dwóch światów” z archiwum aktorek oraz awers i rewers okolicznościowej monety wydanej przez Mennicę Śląską.
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
REKLAMA
REKLAMA