Przeprowadzony w ostatnim czasie przegląd techniczno – konserwatorski Bramy Paczkowskiej ujawnił poważne uszkodzenia zabytku spowodowane zarówno czasem jak i czynnikami zewnętrznymi. Stan techniczny Baszty Paczkowskiej jest na krawędzi katastrofy budowlanej. Przeprowadzona ocena stanu technicznego po ostatniej zimie ujawniła potrzebę bezzwłocznego rozpoczęcia prac budowlano – zabezpieczających.
Powstałe uszkodzenia w obiekcie grożą obecnie zawaleniu hełmu baszty z uwagi na pęknięcie stożka na całej jego wysokości wraz ze znacznym rozszczelnieniem poszycia. Kamienna rzeźba lwa piastowskiego wieńczącego szczyt Baszty grozi upadkiem. Kamienne ściany wewnętrzne przejazdu bramnego utraciły wiązanie i zaczęły się osypywać i gubić kamienie, ponadto utraciły pionową linię konstrukcyjną i niebezpiecznie się wybrzuszyły grożąc w każdej chwili zawaleniem.
Powyższy stan spowodowany został wzmożonym w ostatnim czasie ruchem samochodowym przebiegającym przez przejazd bramny Baszty Paczkowskiej. Drgania kinetyczne od kół samochodowych oraz rozbryzgi wód deszczowych i błota pośniegowego a przede wszystkim szkodliwe działanie soli na spoiny ścian doprowadziły do wypłukania spoiwa i rozmiękczenia całej konstrukcji nośnej ścian.
Dla ratowania zabytku musimy natychmiast przystąpić do wykonania robót remontowo - konserwacyjnych. W tym celu koniecznym jest:
- zamknięcie ruchu samochodowego w obrębie obiektu
- opracowanie dokumentacji budowlano – wykonawczej oraz kosztorysów inwestorskich na przeprowadzenie prac naprawczych w obiekcie zabytkowym z jednoczesnym określeniem dla niego nowej funkcji użytkowej.
- ustanowienie nadzoru architektoniczno – historycznego nad realizacją prac,
- wyłonienie uprawnionego wykonawcy do prac przy zabytku i przeprowadzenie robót konserwatorskich,
Naszą powinnością jest wobec przeszłości i wobec przyszłości zadbanie o naszą historię i dziedzictwo narodowe i jest to nasz obowiązek pokoleniowy.Planując remont Bramy Paczkowskiej i nadając jej nową funkcję użytkową przewiduje się zamknąć przejazd bramny przeszkloną witryną lokalizując tam punkt informacyjno – turystyczny miasta. Wejście do Bramy będzie zlokalizowane z boku z poziomu muru obronnego który będzie odbudowany wraz z wcześniejszym jego drewnianym zadaszeniem.
Wymuszona konieczność zamknięcia ruchu samochodowego w obrębie Bramy spowoduje powstanie na odcinku ul. Grunwaldzkiej deptaka dla pieszych. Planuje się docelowo wyłączenie całej ul. Grunwaldzkiej i dalej Rynku z ruchu samochodowego. Konieczna będzie wymiana nawierzchni drogowej na deptak, odnowienie elewacji budynków, zainstalowanie ławek i oświetlenia ulicznego, nasadzenia roślinności ozdobnej.
Chcielibyśmy, aby sklepy przy tej ulicy dostosowały branżę handlową lub swój asortyment pod turystyczne zapotrzebowanie handlowe. Jest społeczna potrzeba i oczekiwanie na takie zmiany. Sąsiedzi już dawno poczynili takie zmiany i chociaż też z dużymi obawami i niedowierzaniem w sukces dzisiaj cieszą się z tych rozwiązań i są dumni ze swoich miast.
UM Ziębice
REKLAMA
REKLAMA